Powikłania drożdzycy
Drożdżyca spowodowana jest grzybami drożdżakowymi. Choć pierwsze symptomy są podobne, mogą nieco różnić się w zależności od miejsca występowania. Jeśli zaobserwujemy pierwsze objawy, musimy jak najszybciej znaleźć się u lekarza, aby namnażanie się grzybów Candida ich nie pogłębiło i nie doprowadziło do poważnych powikłań w postaci chorób, które trudniej wyleczyć.
Niektóre z nich mogą doprowadzić do trudno odwracalnych konsekwencji zdrowotnych. Choć drożdżaki w pewnych miejscach organizmu należą do naturalnej flory, ich nagła ekspansja spowodowana brakiem równowagi wewnętrznej pogorszy stan naszego zdrowia.
Drożdżyca pochwy i prącia
Jeśli chodzi o powikłania przy drożdżycy pochwy lub prącia, objawy często trwają dość długo, zanim pacjent znajdzie się w gabinecie. Choroby miejsc intymnych są wciąż niesłusznie postrzegane jako rzecz wstydliwa. Odwlekając w czasie leczenie, działamy sobie na szkodę.
Nieleczona grzybica pochwy może doprowadzić do infekcji jajników, a nawet układu moczowego, w szczególności pęcherza moczowego
Zapalenie może rozprzestrzenić się na jajowody i macicę, będąc po pewnym czasie przyczyną niepłodności, co doskwiera wtedy, gdy planujemy dziecko, a kolejne próby kończą się niepowodzeniem.
Powikłania przy drożdżycy
Czasem powikłania drożdżycy są utajone lub składamy je na karb innych problemów. Dzieje się tak bardzo często przy drożdżycach górnej lub dolnej części przewodu pokarmowego. Częste bóle żołądka, zgaga i refluks mogą być mylone z wrzodami. Podobnie jest z biegunką, bólami brzucha i wzdęciami – tutaj obwinia się zazwyczaj spożyte jedzenie lub nerwy. W tym czasie śluzówka przewodu pokarmowego, a szczególnie śluzówka jelita, ulega ciągłym podrażnieniom i uszkodzeniu, co może być przyczyną krwawień i złego wchłaniania pokarmów. Najgorsze jednak jest to, że uszkodzona śluzówka jelit nie stanowi już bariery i drożdżaki mogą rozpocząć wędrówkę do innych obszarów w organizmie, prowadząc do kandydozy ogólnoustrojowej.
Drożdżyca ogólnoustrojowa
Drożdżyca ogólnoustrojowa to jedno z najgorszych powikłań nieleczonej kandydozy miejscowej. Grzyby Candida lokują się często w zatokach czy migdałkach, będąc przyczyną powracających infekcji. Jeśli cierpisz na nawracające zapalenie zatok, warto zrobić sobie badania na kandydozę, ponieważ mogą być to powikłania po drożdżycy. Podobnie w przypadku zapalenia migdałków. Osoby z drożdżycą ogólnoustrojową skarżą się na uporczywe bóle głowy, bóle mięśniowe i obniżenie nastroju. Pojawiają się stany depresyjne i ciągłe uczucie zmęczenia. U osób, które do tej pory nie były na nic uczulone, występują alergie.
Najgroźniejszym powikłaniem przy drożdżycy jest posocznica, zwana również sepsą, która rozwija się na skutek występowania w naszym organizmie grzybów Candida
Jest to stan zagrażający życiu, a leczenie jego odbywa się na oddziałach intensywnej opieki medycznej (OIOM). Na sepsę drożdżakową narażone są osoby z zaburzeniami odporności, najczęściej te, które zmagają się z chorobami onkologicznymi. Jednak nawet jeśli nie stwierdzono u ciebie choroby nowotworowej, powinieneś mieć się na baczności i natychmiast rozpocząć leczenie kandydozy.
Bibliografia
1. Zalewska-Janowska A., Błaszczyk H., Choroby skóry, Warszawa, 2009
2. Takagi H, Kitagaki H, Stress Biology of Yeasts and Fungi: Applications for Industrial Brewing and Fermentation, Springer, 2015
Dlatego migdałki trzeba wycinać, bo często mnożą się w nich grzyby i efekt jest taki, że zaczynają się powikłania grzybicy, a to już nie są żarty. Trzeba uważać przede wszystkim na to, żeby nie nastąpiły swoiste „przerzuty” drożdżycy na inne obszary ciała, bo trochę się to rozprzestrzenia jak rak.
No teraz to pojechałeś. Drożdżyca nie ma wiele wspólnego z migdałkami, chyba, że właśnie opublikowałeś wyniki badań na ten temat i jeszcze nie zdążyłem się z nimi zapoznać… Drożdżycę trzeba przede wszystkim szybko zacząć leczyć pod opieką dermatologa, bo niby jest to choroba wewnętrzna, ale wiadomo.