Site Loader
objawy drożdżycy

Pierwsze symptomy drożdżycy są trudne do przeoczenia ze względu na przykre dolegliwości płynące z obecności w naszym organizmie grzybów drożdżakowych. Powinniśmy zwrócić baczną uwagę na niepokojące sygnały, ponieważ drożdżyca jest chorobą wymagającą leczenia i nie przechodzi sama. Pierwsze objawy drożdżycy mogą pojawić się m.in. po korzystaniu z cudzych przyborów toaletowych. Jesteśmy również narażeni, gdy wchodzimy boso do publicznych pryszniców na basenie. Jest wiele miejsc, w których ryzykujemy zakażenie drożdżakami, z czego nie zdajemy sobie sprawy. Dlatego w niektórych sytuacjach powinniśmy być wyczuleni na niepokojące dolegliwości. Pierwszą z nich jest świąd i pieczenie okolicy ciała objętej kandydozą. Przykładem może być błona śluzowa pochwy, co jest wcale nie tak rzadko spotykane u kobiet. Co ciekawe, drożdżyca pochwy może być mylnie wiązana z brakiem higieny, a często jest wręcz przeciwnie – nadmierne stosowanie środków myjących, które nie są dostosowane typowo do utrzymywania higieny miejsc intymnych, niszczy florę bakteryjną pochwy. Sprzyja to zarówno infekcjom bakteryjnym, jak i drożdżycy. Dodatkowo mogą pojawić się białawe upławy o charakterystycznej, serowatej konsystencji.

Jak nie zarazić się drożdżycą

Świąd i pieczenie może też pojawić się w okolicy stóp, jeśli drożdżyca związana jest z tą okolicą ciała. Nie musimy chodzić boso na basenie. Czasem wystarczy założenie czyichś kapci na bose stopy, aby zarazić się drożdżycą. Szczególnym zagadnieniem jest grzybica jamy ustnej, która bardzo często pojawia się w wyniku antybiotykoterapii. Język pokrywa się białawym nalotem, a w ustach pojawia się charakterystyczny niesmak. Jeśli drożdżyca atakuje dalsze partie przewodu pokarmowego, możemy odczuwać zgagę, nudności, a nawet ból przełyku, szczególnie przy przełykaniu jedzenia. Kolejną wskazówką, jak rozpoznać drożdżycę, jest zaczerwienienie skóry i obrzęk. Bardzo często można spotkać się z postacią paznokciową, w przypadku której może pojawić się nawet ropny wysięk. Paznokcie zmienione grzybiczo nabierają nienaturalnego koloru – są brunatno-żółte, a płytka paznokciowa się rozwarstwia. Takie objawy świadczą też o toczącym się w okolicy płytki stanie zapalnym. Zaczerwieniona i popękana skóra występuje też między palcami (drożdżyca dłoni).

Drożdżyca u dzieci

Drożdżyca może wystąpić również u dzieci, a nawet noworodków. Pojawia się w jamie ustnej i przybiera postać pleśniawek. Tak małe dziecko niestety nie powie o pieczeniu w jamie ustnej i innych przykrych dolegliwościach. Może wystąpić natomiast spadek apetytu i płacz przy próbie ssania piersi, bądź picia z butelki. Szukając informacji, jak objawia się drożdżyca, można też natknąć się na objawy niespecyficzne, takie jak ciągłe uczucie zmęczenia, ból głowy, ogólne rozbicie, niepohamowany apetyt na potrawy wysokocukrowe i częste infekcje. Jeśli drożdżyca dobrze się zakamufluje, głównie zdarza się tak przy drożdżycy jelit, wzdęcia, gazy i ból brzucha możemy złożyć na karb jelitówki, bądź chwilowej niestrawności. Jeśli takie objawy utrzymują się długo, należy rozważyć kandydozę jelit i rozpocząć leczenie.

Post Author:

2 Replies to “Objawy drożdżycy”

  1. Bo jak ktoś ma objawy grzybicy, to nie ma na co czekać. Trzeba jak najszybciej zacząć leczenie, bo samo nie przejdzie. Grzybica nigdy się nie cofa, nie wchodzi w stan uśpienia jak inne choroby. Najczęściej po prostu coraz bardziej się rozwija i zaczyna się po prostu coraz bardziej babrać.

  2. To jest normalne, że jak pojawia się biegunka i inne kłopoty gastryczne, to zaczyna się człowiek zastanawiać czy wszystko jest w porządku, bo jak nie przechodzi po 2-3 dniach to wiadomo, że nie jest to zatrucie pokarmowe ani grypa żołądkowa. Przede wszystkim od razu trzeba się wtedy umówić do lekarza, bo samemu się drożdżycy nie pokona.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 8 = 12