Site Loader

Objawy kandydozy

Kandydoza, czyli po prostu grzybica, jest coraz częstszym schorzeniem z jakim pacjenci zgłaszają się do swoich lekarzy pierwszego kontaktu. Niestety, odpowiedź na pytanie: „jak się objawia kandydoza?” nie jest tak łatwa, jak by się wydawało. Kandydoza daje bowiem objawy niemal we wszystkich układach w ciele człowieka i czasem dopiero doświadczony lekarz jest w stanie powiązać je właśnie z przerostem grzybów. Czym dokładnie jest to schorzenie, co do niego prowadzi oraz jakie dokładnie daje objawy?

Czym jest kandydoza

Kandydoza jest grzybicą w układzie pokarmowym. Jej przyczyną jest przerost i nadmierne rozmnożenie się grzybów w dolnym odcinku układu pokarmowego, które występują także u człowieka zdrowego, ale nie są w stanie zakłócić sprawnego funkcjonowania całości układu.
Organizmy, które najczęściej powodują problemy, to grzyby z rodziny Candida (stąd nazwa choroby): albicans, tropicalis, glabrata i inne. Nie wiadomo, ile dokładnie osób cierpi na grzybicę układu pokarmowego, jej przyczyną może być jednak zbyt częste przyjmowanie antybiotyków i osłabienie układu odpornościowego, cukrzyca i nadmierne spożycie węglowodanów prostych, jak również zakwaszenie organizmu.

Jak diagnozować kandydozę?

Diagnostyka polega najczęściej na pobraniu wymazu z ust lub z kału, na obecność grzybów (tak zwane badania mykologiczne) lub pobraniu próbki krwi (przerost grzybów w krwiobiegu także świadczy o grzybicy ogólnej układu pokarmowego). Koszt takiego badania to najczęściej około 100 zł. Niestety, nie u każdego pacjenta doświadczającego przykrych objawów, badanie da pozytywny wynik – jest to kwestia indywidualna.

Jak rozpoznać kandydozę?

Grzyby, namnażając się nadmiernie w układzie pokarmowym, to jest w dolnej części jelit, zaburzają procesy trawienne oraz wchłanianie i rozkład cukrów. Z tego względu, chory może odczuwać takie objawy kandydozy, jak zaparcia lub biegunki po zjedzeniu posiłku, oraz wzdęcia i uporczywe gazy. Problemy trawienne mogą skutkować przybraniem na wadze. Mogą występować także bolesne pleśniawki w jamie ustnej. Najczęstszą przyczyną rozpoznania kandydozy są jednak uporczywe, nawracające i bolesne infekcje układu rozrodczego (u pań), połączone z charakterystycznie pachnącą wydzieliną o żółtawym kolorze. Nasileniu mogą ulec objawy napięcia przedmiesiączkowego. Panowie mogą mieć problem z zapaleniem gruczołu krokowego, cewki moczowej. Spada popęd płciowy, obniża się potencja, pojawiają się problemy z niepłodnością. Kandydoza nie oszczędza także największego organu ludzkiego ciała, jakim jest skóra. Trudny w leczeniu i powracający trądzik, egzemy i wysypki o nieustalonej etiologii, sucha lub łuszcząca się skóra – jeśli te objawy ze sobą współwystępują, to można podejrzewać kandydozę. Co ciekawe, u osób chorych na kandydozę stwierdza się także problemy natury neurologicznej. Są to między innymi: częste migreny, objawy nerwicowe, nawracające stany depresyjne i poczucie „zamglenia” mózgu, upośledzenie zdolności koncentracji uwagi i jasnego myślenia.

Objawy kandydozy
5 (100%) 3 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy kandydozy”

  1. Jak usłyszałam od lekarza, że mam kandydozę to się pode mną nogi ugięły… Myślałam, że to jakaś straszna choroba, bo nigdy wcześniej o niej nie słyszałam. Ale okazało się, że to „tylko” grzybica. Widocznie lekarz musiał się popisać swoją terminologią i wolał mówić tak, żeby lepiej brzmiało i sprawiało wrażenie, że się bardziej zna niż ja.

  2. U mnie objawy kandydozy to przede wszystkim wzdęcia i gazy. Mam takie kosmiczne akcje po posiłkach, że nikt nie może ze mną wytrzymać 😀 Ale nie ma się co dziwić, bo trochę poczytałem i przy kandydozie jest to w miarę częste i normalne. A przecież jeść coś muszę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3