Site Loader
kandydoza

Leczenie kandydozy

Kandydoza, czyli grzybica, zwana również drożdżycą, to popularna choroba wenerologiczna. Przez to łatwo można się nią zarazić, ale także dzięki temu choroba ta jest dobrze poznana. Wiadomo jak się leczy kandydozę i nie jest to trudne, jeśli więc już zapadnie się na tę chorobę, nie ma żadnych powodów do obaw. Leczenie kandydozy jest szybkie i proste, trzeba jednak potem chronić się przed jej nawrotami.

Czym jest kandydoza?

Kandydozą można zarazić się w miejscach użyteczności publicznej. Czasem występuje też samoistnie, na przykład na skutek stosowania niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków. Podatne na nią są osoby, których system odpornościowy został osłabiony, na przykład w wyniku innych infekcji czy chorób. Objawy bywają dokuczliwe, gdyż jest to nie tylko twarożkowata, czyli biała i gęsta, grudkowata wydzielina z pochwy, ale też świąd i pieczenie, również w okolicach odbytu. Mogą też pojawiać się pęknięcia skóry i maceracja naskórka, co sprawia ból i dodatkowe problemy. Wykrycie kandydozy jest stosunkowo proste, jeśli więc zauważy się takie objawy, należy natychmiast udać się do lekarza, by niezwłocznie rozpocząć kurację.

Jak leczyć kandydozę?

Istnieje wiele mitów na ten temat i domowych sposobów, które jakoby mają skuteczne działanie, ale zdecydowanie trzeba ich unikać. Grzybicę skutecznie mogą wyleczyć tylko specjalistyczne farmaceutyki przepisane przez lekarza, przyjmowane pod jego kontrolą i – co bardzo ważne – zgodnie z zaleceniami. Nie można więc na przykład kończyć kuracji na własną rękę, zanim wybierze się wszystkie tabletki. W taki sposób można bowiem doprowadzić do sytuacji, w której choroba będzie jedynie zaleczona i szybko nastąpi jej nawrót, a w takim przypadku ponowne leczenie może być trudniejsze i dłuższe. Kandydozę leczy się antybiotykami, które lekarz dobiera indywidualne, widać więc, jak ważne jest wykonanie szczegółowych badań. Zazwyczaj podaje się flukonazol, itrakonazol czy flukocytozynę. Leczenie trwa od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy i wykonuje się badania kontrolne, mające na celu stwierdzenie, czy grzyby zostały zniszczone w organizmie.

Wsparcie kuracji kandydozy

Podczas leczenia kandydozy warto też spełnić dodatkowe zalecenia, o których poinformuje lekarz, a które mogą być różne, zależnie m.in. od indywidualnych warunków życia i źródeł zakażenia. Czasem na przykład konieczne jest odstawienie przyjmowanych antybiotyków, a nawet doustnej antykoncepcji. W innych przypadkach wskazana jest zmiana diety. Czasami pomocą może też być przyjmowanie naturalnych preparatów, których na rynku jest bardzo wiele. Są one oparte na ziołach i innych substancjach naturalnych. Nie zastąpią oczywiście leczenia, gdyż nie zwalczają grzybów, ale ogólnie wzmacniają organizm, a to właśnie jego osłabienie powoduje, że tworzy się środowisko sprzyjające do rozwoju choroby. Niezbędna jest też oczywiście odpowiednia higiena, jak w przypadku wszystkich chorób dotykających miejsca intymne.

Leczenie kandydozy
5 (100%) 2 votes

Post Author:

2 Replies to “Leczenie kandydozy”

  1. U mnie przy leczeniu kandydozy lekarz kazał odstawić tabletki antykoncepcyjne. I to praktycznie z dnia na dzień, nie było opcji, że dokończę cały cykl i dzięki temu uniknę znaczącego osłabienia i nie wiadomo jeszcze jakich powikłań. Efekt był taki, że zaczęłam tyć, a hormony mi się totalnie rozjechały. Dwa miesiące dochodzę do siebie i jakoś nie widzę znaczącej poprawy.

  2. Przyczyną tego rozchwiania hormonów nie jest to, że odstawiłaś tabletki antykoncepcyjne z powodu leczenia kandydozy. Byłoby tak samo gdyby nie było choroby. Po prostu odstawienie tabletek jest dla organizmu szokiem i powrót do normalności musi trochę potrwać. Ale dla zdrowia wyjdzie to tylko na dobre, choć początki będą trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2