Site Loader
Leczenie Kiły

Leczenie Kiły

Kiła, czyli syfilis, jest chyba najbardziej znaną chorobą weneryczną, o której słyszeli niemal wszyscy. Słynie przede wszystkim z tego, że wielu znanych ludzi umarło z powodu niewyleczenia tej choroby. Obecnie nie jest już oczywiście tak niebezpieczna, niemniej leczenie kiły jest bardzo ważne.

 

Mimo, że choroby weneryczne należą do najbardziej wstydliwych i wiele osób wzbrania się przed odwiedzeniem lekarza, gdy zauważy jakieś objawy, kiła jest przykładem na to, że nie warto zwlekać. Leczenie tej choroby nie jest trudne, opiera się na podawaniu antybiotyku – penicyliny, lub, w razie uczulenia chorego na tę substancję, innego antybiotyku, zaś zaniedbania prowadzą do katastrofalnych skutków.

Wynika to z faktu, że kiła pozostaje w organizmie, a jeśli nie będzie leczona, po wielu latach wpływa na wszystkie narządy wewnętrzne.

Nie jest to więc tylko choroba, która daje nieprzyjemne objawy w okolicy narządów płciowych i kwestia estetyki oraz komfortu. Dlatego należy dowiedzieć się wszystkiego o tej chorobie – jak leczyć kiłę, jak jej unikać, a także, jakie są jej objawy, by nie bagatelizować ich, gdy zauważy się u siebie wysypkę, która często nie swędzi i znika po jakimś czasie, a także może przypominać opryszczkę, która również, oprócz okolic ust, pojawia się też w okolicach intymnych. Co istotne, zmiany mogą pojawiać się też w okolicach jamy ustnej i gardła, gdy do zakażenia doszło podczas stosunku oralnego, a także zarazić można się podczas innych rodzajów seksu.

Jak się leczy kiłę – Skuteczne Leczenie KiłyLeczenie Kiły

Kiła to choroba, która może mieć bardzo poważne konsekwencje, można więc zdziwić się, że leczy się ją stosunkowo łatwo. Kuracja polega na antybiotykoterapii i nie trwa długo, zwykle 20-30 dni. Chorobę tę można wyleczyć całkowicie, ale w niektórych przypadkach organizm pozostaje podatny na zakażenia i może do niego dojść ponownie. Wskazane jest więc uważanie na siebie, przede wszystkim jeśli chodzi o kontakty seksualne, choć kiłą można się też zarazić na przykład przez kontakt z chorobą osobą, kiedy ma się uszkodzoną skórę. Najpopularniejsze jest jednak przenoszenie tej choroby drogą płciową, dlatego zalicza się ją do chorób wenerycznych.

Bardzo ważne jest używanie prezerwatyw podczas kontaktów z osobami, co do których zdrowia nie ma się pewności.

Najlepiej oczywiście dochować wierności jednemu partnerowi i unikać przygodnych kontaktów seksualnych. Co istotne, nie wystarczy używać prezerwatyw tylko podczas seksu waginalnego. Niezbędne jest to też przy kontaktach analnych i oralnych, gdyż podczas nich także można się zarazić. Oczywiście kondomy nie chronią przed chorobami wenerycznymi w stu procentach, ale znacznie ograniczają ryzyko zakażenia.
 
Leczenie tej choroby daje dobre efekty, ale trzeba pamiętać, że nie da się cofnąć zmian, jakie na jej skutek zaszły już w organizmie. Dlatego właśnie tak ważne jest szybkie rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia. Nieleczona kiła może doprowadzić m.in. do zaburzeń psychicznych, neurologicznych, układu krążenia, utraty wzroku, a nawet śmierci.


Bibliografia

1. Miedziński Franciszek, Choroby skóry i weneryczne, PZWL, 1985
2. Behrman R.E.,Podręcznik pediatrii Nelsona, PWN, 1996
3. Gerd Herold, Medycyna wewnętrzna. Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2006

Post Author:

One Reply to “Leczenie Kiły”

  1. Trzeba uważać na wszelkie rany. Trzeba zawsze zaklejać je plastrem, a większe bandażować. Znane są przypadki, że kiłą zarazili się prawdziwi asceci seksualni, bo właśnie przez ranę doszło do zakażenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

66 − = 62