Site Loader

Istnieje wiele rozmaitych defektów skóry, które budzą w osobach nimi dotkniętych strach, tymczasem nie są wcale groźne. Nie inaczej jest również z prosakami, które powszechnie dotykają spory procent społeczeństwa. Ich rozpoznanie zazwyczaj nie przysparza żadnych problemów, zaś w razie wątpliwości dermatolog jest w stanie szybko wykonać różnicowanie względem innych, zakaźnych chorób. Czym więc są prosaki, dlaczego powstają oraz jak się je leczy?

Co to są prosaki?

Prosaki to niewielkie zmiany na skórze w postaci grudki, której średnica rzadko przekracza 2 mm. Zmiany te są zwykle białawe bądź żółtawe, często w kolorze skóry. Mogą występować w skupiskach, niby małe, wypukłe punkciki.
W istocie są to jedynie zmiany kosmetyczne, spowodowane zbyt dużym łojotokiem w obrębie mieszków włosowych. Nie wiadomo do końca, z jakiego powodu prosaki pojawiają się u konkretnych osób, wiadomo jednak, że często zanikają samoczynnie.

Sprawdź także: Znamiona kiedy są groźne?

Gdzie występują prosaki?

Najczęściej zmiany tego rodzaju pojawiają się w obrębie twarzy – przy ustach czy na skroniach – ale równie często dotykają także obszarów intymnych. Mogą pojawiać się zarówno na wargach sromowych, jak i całym penisie oraz jądrach. Często ich występowanie w tym obszarze jest kojarzone ze zmianami spowodowanymi chorobami wenerycznymi – warto więc w razie ich pojawienia się skonsultować sprawę z lekarzem.

Jak leczy się prosaki?

Nie ma żadnej metody leczenia prosaków, jako że nie wiadomo, jak one powstają i czym są konkretnie spowodowane. Często zmiany zanikają samoczynnie, np. u niemowląt. Są obojętne na stosowanie leków przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych czy przeciwgrzybicznych. Można usuwać je podczas zabiegów w gabinecie kosmetycznym, jednak mają tendencję do nawracania.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem naszezdrowie.org.pl

Źródła:

http://babciapolka.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=5049:jak-pozby-si-prosakow&catid=66:uroda&Itemid=133

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

60 − 53 =