Site Loader
Przyczyny kiły

Przyczyny kiły

Pomimo stale rosnącej świadomości społecznej, w Polsce odnotowuje się coraz więcej przypadków zachorowań na kiłę. Statystyki nie są tu całkiem miarodajne, gdyż pochodzą one wyłącznie z publicznych placówek służby zdrowia. Wzmożona liczba zachorowań jest bardzo niepokojącym sygnałem, który jednoznacznie daje do zrozumienia, że pomimo pewnego wzrostu świadomości, nasza wiedza na temat tej choroby wciąż jest niewystarczająca. Jakie są główne przyczyny kiły?

Przyczyna kiły to w dużej mierze niewiedza

W statystykach europejskich Polska przoduje pod względem zachorowań na kiłę wrodzoną, czyli przekazywaną z ciężarnej kobiety na płód. To jednoznacznie dowodzi, że nasza wiedza wciąż nie pozwala na trafną interpretację pierwszych objawów kiły.

Bardzo wiele osób nie jest świadomych swojego stanu nawet przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Pośrednio za wzmożone występowanie choroby odpowiada także zmiana naszego stylu życia

Polacy coraz częściej podróżują, a obiektem turystycznych eskapad często są kraje Azji i Afryki, gdzie wiedza na temat kiły jest znikoma. Winę ponosi także wzmożona migracja ludności. W Polsce osiedla się coraz więcej przybyszów ze Wschodniej Europy, Afryki i Azji. Niestety, w miejscach tych kiła jest niezwykle silnie rozpowszechniona, zatem często zdarza się, że choroba trafia do kraju wraz z przybyszami. Kolejną istotną przyczyną jest błędna diagnostyka. Należy zdać sobie sprawę z tego, że w niektórych stadiach choroba nie daje praktycznie żadnych objawów, a jej przebieg może być nieschematyczny. W tej sytuacji postawienie prawidłowej diagnozy jest mocno utrudnione, a często nawet niemożliwe.

Jak można zarazić się kiłą?Przyczyny kiły

Do zarażenia kiłą dochodzi w momencie wtargnięcia żywych krętków bladych do krwi. Najbardziej sprzyjające ku temu warunki powstają podczas zbliżenia seksualnego. W wyniku tarcia, jakie występuje pomiędzy narządami płciowymi, dochodzi do pęknięcia wykwitów i w konsekwencji do rozprzestrzenienia się bakterii. Do zarażenia wystarczy zatem drobne uszkodzenie naskórka podczas pierwszego kontaktu płciowego z osobą chorą. Należy pamiętać, że przyczyną zarażenia kiłą może być także stosunek analny lub oralny.

O ile zbliżenia seksualne to najczęstsze powody kiły, nie można powiedzieć, że jest to jedyna droga, poprzez którą można się zarazić chorobą. Wśród przyczyn zachorowań wymienia się także zakażenie pozapłciowe

Tutaj przyczyną może być już samo zetknięcie się z wykwitem kiłowym, np. poprzez pocałunek lub nawet zwykły uścisk dłoni. Bardzo często zdarza się, że zarażeni nie mieli nawet bezpośredniego kontaktu z osobą chorą. Do przeniesienia choroby konieczny jest kontakt z bakterią w stanie aktywnym, a te mogą bytować na wielu przedmiotach codziennego użytku, jak np. ręcznik, łyżka, maszynka do golenia lub szczoteczka do zębów. Co prawda zachorowania pozapłciowe stanowią znikomą część wszystkich odnotowanych zakażeń i dochodzi do nich raczej sporadycznie, nie oznacza to jednak, że jest to niemożliwe.


Bibliografia

1. Anna Dobrzańska, Józef Ryżko, Pediatria. Podręcznik do Państwowego Egzaminu Lekarskiego i egzaminu specjalizacyjnego, Urban&Partner, Wrocław, 2005
2. Gawlikowska – Sroka A., Dzięciołowska – Baran E., Kiła dawniej i dziś, Katedra i Zakład Anatomii Prawidłowej i Klinicznej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, 2013

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny kiły”

  1. Jest takie powiedzenie: syf, kiła i mogiła. I ono właściwie w trzech słowach streszcza wszystkie przyczyny kiły. Bo jest dokładnie tak, że kiła spowodowana jest początkowo dość frywolnym podejściem do higieny osobistej. Potem wystarczy przespać się z kimś takim i zarażenie gotowe. Na szczęście są już leki, bo kiedyś kiła to właśnie kończyła się mogiłą i to w krótkim czasie.

  2. Ale co ma brak higieny do kiły? Przyczyną kiły jest nieodzownie stosunek z zakażoną osobą. Jak ktoś nie będzie się podmywał, to się kiłą nie zarazi. Zwłaszcza, że nikt, chyba nawet mocno napruty, nie będzie miał ochoty na to, żeby się z takim brudasem przespać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

76 − = 69