Site Loader
Leczenie rzęsistkowicy

Leczenie rzęsistkowicy

Rzęsistkowica to jedna z chorób wenerycznych, przenoszonych drogą płciową, jednak w przeciwieństwie do innych, na przykład rzeżączki, zdarza się dość rzadko. Jej diagnozowanie nie jest łatwe, ponieważ często jej objawy przypominają objawy innych chorób wenerycznych. Poza tym choroba ta czasami może nie dawać objawów, zwłaszcza na początku, a skutki jej nieleczenia mogą być poważne. Trzeba więc dokładnie obserwować swój organizm, dowiedzieć się, jakie są obawy i leczenie rzęsistkowicy – to ostatnie na szczęście nie jest trudne.

Ważna profilaktyka

Choroba ta występuje dość rzadko, jednak zarazić można się nią od razu gdy tylko odbędzie się stosunek seksualny z osobą zarażoną i nie użyje się prezerwatywy. Jeśli więc partner nie jest dobrze znany i nie ma pewności co do jego zdrowia, lepiej stosować ten środek antykoncepcyjny, właśnie jako barierę dla chorób wenerycznych.

Od razu po zauważeniu niepokojących objawów należy udać się do lekarza, ponieważ zwykle choroba ta daje objawy dopiero po miesiącu od zakażenia, natomiast kiedy nie jest leczona, osłabia organizm i sprawia, że jest on bardziej podatny na zakażenia innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową, przede wszystkim najgroźniejszym wirusem – HIV

Bardzo groźna jest nieleczona rzęsistkowica, przede wszystkim dla kobiet w ciąży, gdyż może wywołać przedwczesny poród. Osłabia też błonę szyjki macicy, co może prowadzić do innych chorób, a u mężczyzn wywołuje zapalenie gruczołu krokowego.

Jak się leczy rzęsistkowicęLeczenie rzęsistkowicy

Mimo iż jest to choroba groźna, podobnie jak inne weneryczne, jej objawy nie bywają bardzo dokuczliwe, nie występuje na przykład silny ból czy swędzące i bardzo nieestetyczne zmiany skórne. Są to zwykle takie dolegliwości, jak ból i pieczenie przy oddawaniu moczu i odbywaniu stosunku seksualnego, ból w podbrzuszu, zielonkawa wydzielina z pochwy o rybim zapachu, albo zmiana konsystencji śluzu u kobiet. U mężczyzn zaś częstomocz, ból przy jego oddawaniu i przy ejakulacji, a także zaczerwienienie i opuchnięcie napletka oraz główki penisa i wydzielina z członka.

W większości przypadków nie ma więc potrzeby stosowania środków miejscowych do zwalczania tych przypadłości, jak ma to miejsce w przypadku innych chorób, wystarcza sam antybiotyk, który zwalcza pierwotniaka wywołującego rzęsistkowicę

Ważne leczenie rzęsistkowicy

Szybkie i specjalistyczne leczenie jest bardzo ważne. Choroba ta rzadko mija sama i również domowe sposoby nie są dobrym rozwiązaniem. Bardzo istotne jest też, by leczenie objęło oboje partnerów, gdyż nawet jeśli tylko jeden ma objawy, drugi prawie na pewno jest zarażony i może ponownie zarazić osobę wyleczoną. Ponadto warto wiedzieć nie tylko, jak leczyć rzęsistkowicę, ale również jak należy wspierać terapię. Konieczne są pewne zmiany w stylu życia, przede wszystkim jeśli chodzi o staranniejszą, niż do tej pory higienę. Należy też unikać miejsc użyteczności publicznej, w których można zarazić się ponownie, czyli basenów i toalet publicznych. Niezbędna jest też abstynencja seksualna w okresie leczenia.


Bibliografia

1. Zbigniew Pawłowski, Inwazje i choroby pasożytnicze, Choroby zakaźne i pasożytnicze, wydanie III, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2003
2. Son Ca., Hay Pe.,Validation of a simplified grading of gram stainedvaginal smears for use in genitourinary medicine clinics, Sex Transm infect, 2002

Post Author:

2 Replies to “Leczenie rzęsistkowicy”

  1. Żeby każda choroba weneryczna była taka łatwa do wyleczenia, to by było naprawdę dobrze. Jeden antybiotyk i wszystko wskazuje, że będzie wspomnieniem. Nie słuchajcie żadnych znachorów, jak wam będą polecać zioła na rzęsistkowicę. Jeden dobry antybiotyk i po sprawie. Nie ma się co męczyć i mieć nadzieję, że nie wiadomo jaki lubczyk wyleczy. Mądrzy ludzie już to przetestowali i nie ma się co krygować.

  2. Zioła na rzęsistkowicę można stosować, ale jako wspomaganie kuracji. Trzeba pamiętać, że podstawowe leczenie rzęsistkowicy, zresztą jak większości chorób wenerycznych, to jednak antybiotyki i to często bardzo mocne. Ale coś za coś, to nie są żarty i leczenie musi być poważne. Dzięki temu jest jednak szansa na szybkie wyleczenie i brak nawrotów choroby, zwłaszcza w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 62 = 67