Site Loader
Przyczyny świerzbu

Przyczyny świerzbu

Choć świerzb kojarzony jest z brudem, nie ma to nic wspólnego z prawdą. Możemy się nim zarazić nawet, gdy mieszkamy i pracujemy w sterylnych warunkach. Wystarczy, że będziemy mieli styczność ze świerzbowcem ludzkim. Świerzbem możemy zarazić się przez kontakt intymny z daną osobą, czy dłuższe przebywanie w jej towarzystwie. Rzadko kiedy zarażamy się świerzbem poprzez krótkie podanie sobie dłoni. Wystarczy noc w wagonie sypialnianym, pożyczanie ubrań, czy przymierzanie ich w sklepie, by zarazić się świerzbowcem ludzkim. Jak widać, jest to choroba, która może spotkać każdego z nas! Powody świerzbu to nie brud, ani brak higieny, tylko świerzbowiec ludzki, który tworzy pod naszą skórą kanaliki i składa tam jaja – co my odczuwamy jako swędzenie, które jest wręcz nieznośne!

Jak uchronić się przed świerzbem

Nie jest to wcale takie łatwe. Z pewnością należy dbać o higienę i nie pożyczać ubrań, ani ręczników znajomym. Należy zachować szczególną ostrożność, gdy mamy współlokatorów. Do tego, warto pamiętać o tym, że leczenie świerzbu nie dotyczy tylko osoby zarażonej, a wszystkich domowników.

Objawy świerzbu

Świerzbowiec ludzki bardzo lubi ciepłe miejsca, dlatego objawy świerzbu najczęściej możemy zauważyć między palcami, w pępku, na linii pasa, pod piersiami, a nawet w narządach płciowych. Objawem świerzbu jest przede wszystkim męczący świąd. Do tego dochodzi także grudkowato-pęcherzowa wysypka. Świąd nasila się przy wszystkich zmianach temperatur oraz po kąpieli.

Jak zdezynfekować domPrzyczyny świerzbu

Przyczyna świerzbu jest nam już znana. Jeśli my, albo któryś z domowników się zaraził, należy przede wszystkim rozpocząć kurację leczniczą oraz odkazić porządnie dom. Na dokładne wymycie zasługują wszystkie sprzęty, z których korzystamy w domu. Do tego bardzo ważne jest dokładne wyszorowanie łazienki i każdego miejsca, do którego uczęszcza każdy domownik. Koniecznością jest także dokładne wygotowanie pościeli i wypranie wszystkich ubrań w jak najwyższej możliwej temperaturze.

Jak leczy się świerzb

Świerzb leczy się głównie maściami z permetryną, siarką oraz środkami zawierającymi lindan. Gdy świąd jest nie do zniesienia, stosowane są także leki przeciwhistaminowe oraz kalamina. Preparaty lecznicze nakładamy na całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem zmian chorobowych.

Dobrze smarować się maścią na noc, bowiem musi ona działać na naszej skórze minimum 8 godzin

Do czasu wyleczenia unikajmy kontaktu fizycznego z innymi ludźmi i odkażajmy na bieżąco mieszkanie i stanowisko pracy. Warto zmienić swoje myślenie i zrozumieć, że świerzb nie jest wstydliwą chorobą, która dopada ludzi na bakier z higieną. Może ona spotkać każdego z nas, dlatego warto wiedzieć, jakie ma ona objawy i jak ją leczyć. W kontaktach z innymi ludźmi nie dzielmy się swoimi rzeczami osobistymi, a gdy już dopadła nas ta paskudna choroba, zdezynfekujmy całe mieszkanie. Do tego pamiętajmy, że dzieci są szczególnie narażone na świerzb, zatem gdy zauważymy u nich niepokojące objawy, szybko udajmy się do lekarza, nawet pierwszego kontaktu i całą rodziną podejmijmy stosowne leczenie.


Bibliografia

1. Buczek A., Pabis B., Bartosik K., Epidemiological study of scabies in different environmental conditions in central Poland, Ann Epidemiol, 2006
2. K.Janicki, Domowy Poradnik Medyczny, PZWL, 2001

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny świerzbu”

  1. Mieszkam w akademiku i właśnie się zaczęła epidemia świerzbu. Niestety, do tej pory żyliśmy jak w komunie – zwłaszcza w przypadku pożyczania sobie ubrań, bo wiadomo, że laski lubią mieć ciągle coś nowego, a żadnej studentki nie stać nawet na tanie rzeczy co tydzień. Ale okazało się, że to prosta droga do świerzbu i teraz zaczynają się kwasy – już nikt nikomu nie wierzy.

  2. Zbytnie rozpasanie pod względem higieny i podchodzenia do używania sobie ze wszystkimi wspólnych ręczników i ubrań, prowadzi właśnie do takich efektów. Wystarczy sobie uświadomić, że przyczyny świerzbu leżą właśnie w nas samych. Świerzb powstaje w wyniku zaniedbań, do których prowadzi przez swoją własną bezmyślność czy lekkomyślność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

58 − 48 =