
Czym jest rzeżączka?
Warto wiedzieć, że rzeżączka należy do jednej z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Należy mieć także świadomość, że rzeżączka objawy ma bardzo charakterystyczne, chociaż ciężko je od razu zauważyć. Zalicza się do nich przede wszystkim ropny wyciek z cewki moczowej oraz ból podczas oddawania moczu, a u kobiet pojawia się wydzielina z pochwy. Ta choroba nieleczona może prowadzić do nieprzyjemnych i niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Warto zatem dla bezpieczeństwa wykonać wygodny test na rzeżączkę. Takie badanie na rzeżączkę nie jest skomplikowane ani w żaden sposób bolesne.
W przypadku mężczyzn pierwsze objawy choroby pojawiają się tuż po kilku dniach od współżycia seksualnego z chorą na tę chorobę osobą. Pierwszym z nich są ropne wycieki z cewki moczowej. Problemy pojawiają się także przy oddawaniu moczu. Wówczas występuje pieczenie oraz czasami ostry ból. Każda erekcja jest wtedy również bolesna. U kobiet pierwsze objawy rzeżączki są zwykle niezauważalne lub nie są związane z tą chorobą.
Rzeżączka powodowana jest przez bakterie. Tą chorobą można zarazić się nie tylko poprzez kontakt seksualny, ale to pozostaje główną drogą do infekcji
Wśród osób heteroseksualnych jest to najczęściej spowodowane klasycznym kontaktem pochwowym. Znaczna część zakażeń jest również spowodowana kontaktami ustnymi. Wśród homoseksualistów najczęstszą przyczyną rzeżączki są kontakty analne lub odbytnicze. Rzadsze są za to przypadki infekcji poprzez kontakt z dłońmi lub przez używanie tych samych ręczników lub innych przedmiotów higieny osobistej, a także pościeli lub bielizny. Leczenie należy podjąć tak szybko, jak to możliwe, ponieważ zwlekanie z tym może prowadzić do niebezpiecznych komplikacji, które mogą być szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży, ponieważ nieleczona rzeżączka może również powodować ciążę pozamaciczną. Dlatego tak ważne jest nie tylko zabezpieczenie się prezerwatywą, ale także regularne badania.
U kobiet choroba rozwija się dłużej. Zwykle przyjmuje się, że od momentu infekcji potrzeba siedmiu do czternastu dni na okres inkubacji. Mimo to kobiety są bardziej zagrożone rzeżączką. Choroba zaburza cykl menstruacyjny, a w nieoczekiwanych momentach powoduje upławy z pochwy.
Jak należy prawidłowo leczyć rzeżączkę? Warto wiedzieć, że rzeżączka leczenie nie jest specjalnie skomplikowane. Jeśli po wykonaniu testu okaże się, że jesteśmy zarażeni rzeżączką, musimy natychmiast udać się do wenerologa. Specjalista taki wybierze dla nas najlepszy sposób leczenia. Należy bowiem mieć świadomość, że leczona rzeżączka nie jest niebezpieczna oraz że można ją całkowicie wyleczyć. Sposoby leczenia rzeżączki zależą od miejsca zakażenia, ale także od możliwych powikłań spowodowanych chorobą. Należy zacząć przyjmować antybiotyki. Zależy to jednak wyłącznie od decyzji lekarza. Warto mieć świadomość, że nieleczona rzeżączka może prowadzić do serii nieprzyjemnych, a nawet niebezpiecznych komplikacji zdrowotnych. Wpływ na rozwój powikłań rzeżączki ma także słabość organizmu.
Bibliografia
1. Gerd Herold, Medycyna wewnętrzna, Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
2. Korting H.C., Kollman M., Effective single dose treatment of uncomplicated gonorrhoea, Int. J. STD & AIDS, 1994
3. Diagnostyka i leczenie rzeżączki: komentarz grupy ekspertów Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przeg. Dermatol, 2014