Site Loader
Leczenie rzeżączki

Leczenie rzeżączki

Rzeżączka to choroba zakaźna. Jest przenoszona drogą płciową. Jej inne nazwy to wiewiór i trypter. Wywołuje ją bakteria – dwoinka rzeżączki. Najczęściej zakażenie występuje podczas stosunku seksualnego, albo korzystania z przedmiotów codziennej higieny chorego. Czasem jednak dziecko jest zarażone przez chorą matkę podczas porodu. Powoduje to u niego gonokokowe zapalenie spojówek i może spowodować uszkodzenie wzroku.

 

Objawy rzeżączki wiążą się zwykle bólem oraz upławami u kobiet i ropnymi wyciekami u mężczyzn. W skrajnych przypadkach może spowodować nawet niepłodność. Jest to zatem bardzo nieprzyjemna i niebezpieczna dolegliwość. Jak się leczy rzeżączkę?

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby nie zarażać chorobą

Leczenie rzeżączki rozpocząć zatem trzeba od powstrzymania się od kontaktów seksualnych oraz wyjątkowej dbałości o higienę. Bakterie rzeżączki pozostają często na desce klozetowej, dlatego należy zadbać o dezynfekcję urządzeń sanitarnych. Nikt nie powinien także korzystać z ręcznika osoby chorej.

Rozpoznanie rzeżączki

Na pytanie jak leczyć rzeżączkę, najlepiej odpowie lekarz specjalista – dermatolog i wenerolog. Terapia zazwyczaj jest relatywnie krótka i kończy się sukcesem, dlatego warto wybrać się do niego jak najszybciej. W początkowej fazie choroby zalecane są antybiotyki z grupy ceftriaxonu. Później pacjent przyjmuje doksycyklinę. Przed rozpoczęciem leczenia pobierany jest posiew ze ścianek szyjki macicy (u kobiet) lub cewki moczowej (u mężczyzn). Jeśli choroba zainfekowała także gardło lub odbyt, posiew pobiera się także z tych miejsc. Także po zakończeniu terapii należy wykonać posiew kontrolny, aby sprawdzić, czy w organizmie nie ma już bakterii.

Rzeżączka w ciążyLeczenie rzeżączki

Nieco inaczej przebiega leczenie rzeżączki w przypadku kobiet ciężarnych. Wówczas zalecany jest inny lek, który nie uszkadza płodu – tetracyklina. To bardzo ważne, aby kobieta spodziewająca się dziecka była wyleczona, ponieważ może zarazić noworodka chorobą podczas porodu, a to skutkuje czasem trwałą ślepotą. Obecnie jednak profilaktycznie noworodkom po urodzeniu wkrapla się do oczu leki, które mają temu zapobiec – nawet tym, których matki nie chorują na rzeżączkę. Procedurę tę nazywamy zabiegiem Credégo.

Rzeżączką mogą zarazić się również dzieci, szczególnie narażone są małe dziewczynki. Zainfekowanie może się odbyć poprzez przebywanie w łóżku z chorymi dorosłymi lub używanie tej samej gąbki czy ręcznika

Dzieci także leczy się za pomocą antybiotyków. Czasem występuje u nich rzeżączkowe zapalenie spojówek – wówczas niezbędna jest konsultacja okulistyczna. Jeśli zatem jeden z domowników choruje, warto zrobić badania kontrolne u wszystkich – szczególnie dzieci, które łatwo mogą się zarazić nawet przez pościel, kobiety w ciąży, u których istnieje ryzyko zarażenia noworodka oraz partnerów seksualnych. Nieleczona rzeżączka prowadzi do stanów zapalnych nie tylko w obrębie zainfekowanych miejsc, ale także stawów czy serca. Mogą też pojawić się ropnie i zapalenie jajowodów, prowadzące do bezpłodności. Warto zatem jak najszybciej rozpocząć leczenie rzeżączki.


Bibliografia

1. Gerd Herold, Medycyna wewnętrzna, Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2006
2. Sapczyński M., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie zakażeń przenoszonych drogą płciową w położnictwie i ginekologii, Ginekologia praktyczna, 2004

Post Author:

2 Replies to “Leczenie rzeżączki”

  1. Leczenie rzeżączki w ciąży nie jest łatwe, więc nie ma się co napalać, że od razu usunięte zostaną wszystkie objawy. Do tego większość osób zgłasza się do lekarza bardzo późno, więc nie liczcie na cud. Ale antybiotyki są coraz lepsze, jak ktoś się żadną chemią nie szprycował do tej pory, to powinno mu w miarę szybko pomóc i leczenie rzeżączki będzie skuteczne.

  2. Co to w ogóle ma być? Leczenie rzeżączki w ciąży? To kobiety w ciąży współżyją z jakimiś brudasami? Dokąd zmierza ten świat? Jak tak dalej pójdzie, to się okaże, że nie ma już dla nas żadnego ratunku. Ludzkość sama się zgładzi, jak dalej będziemy tak postępować…!!!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5 + 2 =