Site Loader

Dna moczanowa to choroba, która polega na odkładaniu się w stawach kryształków kwasu moczowego. Występuje wtedy, gdy we krwi pojawia się nadmiar kwasu moczowego. Z czasem zaczyna się on krystalizować i odkładać.

Objawy dny moczanowej

Choroba objawia się poprzez pojawienie się stanów zapalnych w okolicach stawów. Zapaleniu towarzyszy łatwo zauważalne zaczerwienienie oraz ból, który może być czasami bardzo intensywny. Dna moczanowa charakteryzuje się tym, że stan zapalny najczęściej pojawia się w stawie śródstopno-paliczkowym, to znaczy w okolicach dużego palca u stopy. Jednakże, nie jest to objaw wspólny dla wszystkich chorych. Zaczerwienienie i silny ból mogą pojawić się w okolicach w zasadzie każdego stawu. Mało tego, jeśli poziom kwasu moczowego we krwi jest wyjątkowo duży, skrystalizowany może się pojawić również w nerkach. Jest to niebezpieczne, ponieważ kryształki kwasu często zmieniają się w kamienie nerkowe, które to niejednokrotnie trzeba usuwać operacyjnie.

Sprawdź także: Wpływ diety na sprawność seksualną

Dna moczanowa – przyczyny

Uważa się, że jest to schorzenie, które w dużym stopniu jest uwarunkowane genetycznie. Co prawda, obciążenie genetyczne nie gwarantuje wystąpienia choroby, to jednak znacząco zwiększa ryzyko, że się ona pojawi. Tym nie mniej, nawet posiadając geny, które zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się dny moczanowej, nie jesteśmy wobec niej bezradni, ponieważ nasze postępowanie ma decydujący wpływ na to, czy zachorujemy.

Dna moczanowa powodowana jest przez nieodpowiednią dietę. Nie ma wątpliwości, że regularne spożywanie alkoholu jest czynnikiem ryzyka. Ponadto, dla ludzi narażonych na dnę moczanową niewskazane są owoce morza, jak również fruktoza, obecna w owocach. Wskazane są natomiast kawa oraz nabiał. Równie istotne jest uzupełnianie witaminy C oraz aktywny tryb życia.

Dna moczanowa bardzo często występuje z innymi chorobami. Najczęściej, osoby chore na dnę cierpią również na nadciśnienie lub na insulinoodporność. Co więcej, istnieje bardzo silny związek pomiędzy dną moczanową a otyłością.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem studiowizazueffect.pl

Źródła:

http://www.zdrowomi.pl/medycyna/choroby-dolegliwosci/837-czym-jest-dna-moczanowa.html

http://www.naturalne.org/dna-moczanowa-objawy-leczenie/

Dna moczanowa u dzieci

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 + 1 =