
Jak określić rodzaj cery
Idealna, pozbawiona nieprawidłowości skóra to marzenie wielu osób. Aby osiągnąć takie efekty, trzeba przede wszystkim poznać swój rodzaj cery, co pozwoli na dokładne określenie jej potrzeb oraz dobranie odpowiednich metod pielęgnacji.
Podstawowe rodzaje cery
Normalna cera charakteryzuje się zdrowym wyglądem, pozbawionym różnego rodzaju niedoskonałości. Niestety taka skóra występuje dosyć rzadko, najczęściej u dzieci. Większość dorosłych osób cierpi z powodu różnych problemów z wyglądem.
Brak prawidłowego nawilżenia oraz natłuszczenia prowadzi do powstania suchej cery. Jest to spowodowane niewystarczającą aktywnością gruczołów łojowych, która jest mniejsza niż w przypadku skóry normalnej.
Osoby, które posiadają suchą cerę muszą szczególnie uważać na czynniki zewnętrzne, takie jak mróz lub silny wiatr. Ich skóra ma słabą naturalną warstwę ochronną, dlatego będzie wyjątkowo źle znosiła niekorzystny wpływ środowiska. Warto także pamiętać, że zbyt mała aktywność gruczołów łojowych prowadzi do szybszego występowania zmarszczek. W przypadku skóry tłustej gruczoły łojowe są za bardzo aktywne. Cera jest tłusta i połyskująca. Na takiej skórze często pojawiają się różne niedoskonałości w postaci krostek. Duża aktywność gruczołów łojowych powoduje również zatykanie się porów, czyli ujść mieszków włosowych. Takie zjawisko jest bardzo niekorzystne, ponieważ prowadzi do rozwoju mało estetycznych zmian w postaci zaskórników, a w najgorszym wypadku nawet trądziku. Najczęściej występujący rodzaj cery to skóra mieszana. U większości osób broda, nos i czoło mają tendencję do przetłuszczania się, jednocześnie okolice oczu i policzki są suche.
Jak rozpoznać rodzaj cery?
Wbrew pozorom rozpoznanie rodzaju skóry nie jest trudne. Najprostsza metoda to test wykonany przy pomocy zwykłej chusteczki higienicznej. Twarz należy umyć, wysuszyć i odczekać godzinę. Po upływie tego czasu trzeba przyłożyć do twarzy chusteczkę. Jeśli pojawi się na niej wyraźny, tłusty ślad, oznacza to tłustą skórę. W przypadku cery mieszanej plama będzie miała kształt litery T. Osoby z suchą cerą nie znajdą żadnych śladów, mogą natomiast zauważyć łuszczenie się. Brak wymienionych objawów oznacza skórę normalną.
Określenie rodzaju cery jest bardzo ważne, zwłaszcza dla osób, które mają problemy z różnymi niedoskonałościami.
Dzięki takiej wiedzy można dobrać lepsze kosmetyki takie jak maseczki, kremy, mydła, czy płyny. W przypadku problemów z określeniem rodzaju cery można również skorzystać z pomocy kosmetyczki, która zbada kondycję skóry i doradzi odpowiednią pielęgnację. Może być to konieczne głównie w przypadku poważnych problemów skórnych, np. w postaci trądziku.
Bibliografia
1. Marcin Ambroziak, Piękno bez tajemnic, 2017
2. Krechowiecki A., Kubik W. i inni, Anatomia człowieka, Warszawa, 1992
3. Dylewska-Grzelakowska J., Kosmetyka stosowana, Warszawa, 1999