Site Loader

Poznaj kim jest trycholog

Łysienie androgenowe

Ludzie obserwowani na ulicy, w metrze mają podobny problemem z nadmiernie wypadającymi włosami. Często poprzez fantazyjną fryzurę próbujemy maskować nasz problem. Powodem tego jest wstyd, obawy reakcji otoczenia, nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, gdzie się udać mając wypadające włosy. Trycholog jest specjalistą, który ustala przyczyny wypadania włosów oraz pomoże nam zadbać o zdrowie skóry głowy. Wczesna wizyta u specjalisty może ułatwić nam znacznie życie, gdyż mamy szansę na szybkie zahamowanie procesu wypadania włosów oraz odbudować utracone włosy.  Trycholog wykonuje badanie włosów w celu ustalenia przyczyny choroby.  Specjalista powie nam wzmocnić włosy i prawidłowo zadbać o skórę głowy.

Wypadanie włosów- przyczyny

Przyczyny wypadania włosów mogą być różne – oto najczęstsze powody łysienia skóry głowy:

  • Zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą to być problemy z tarczycą, niewłaściwa ilość testosteronu, menopauza oraz wiele innych.
  • Przyjmowanie leków np. środki stosowane w narkozie, mogą ingerować w proces podziału komórek w mieszku włosowym.
  • Choroby nowotworowe oraz leczenie w postaci chemioterapii, radioterapii. Zatrucie metalami ciężkimi takimi jak ołów, rtęć, kadm, które możemy dostarczać do organizmu w zanieczyszczonym pożywieniu.
  • Choroby układowe np. toczeń rumieniowaty.
  • Choroby włosów oraz skóry głowy np. grzybica, liszaj płaski.
  • Choroba skóry np. atopowe zapalenie skóry.
  • Czynniki mechaniczne, gdy my sami poprzez niewłaściwe czesanie, malowanie przyczyniamy się do nadmiernej utraty włosów.

Jakie badania wykonuje trycholog?

Przyczyny łysienia są różne – dlatego w tym przypadku potrzebny jest specjalista analizujący powody łysienia, który zaleci odpowiednie leki, zabiegi mające na celu uratowanie cebulek włosowych. W gabinecie lekarskim podczas badania włosów przy użyciu nowoczesnej aparatury możemy dokładnie ustalić powód łysienia.

Urządzenia najczęściej wykorzystywane do badania włosów:

  1. Trichoskopia to metoda cyfrowego badania włosów przy użyciu odpowiedniego programu komputerowego oraz aparatu cyfrowego, gdzie mamy bardzo duże powiększenie cebulek włosowych. Używając tego nowego urządzenia do badania, nie musimy pobierać cebulek włosowych, aby ustalić dokładną przyczynę choroby.
  2. Trichogram to urządzenie do badania stanu włosów, które polega na pobraniu cebulek włosowych w celu zbadania ich pod mikroskopem. Podczas badania pobieramy około 100 cebulek, których stan i ogólną kondycję oceniamy pod mikroskopem. Umożliwia to określenie stopnia łysienia, jego przyczyny oraz umożliwi wybór dalszego leczenia.
mezoterapia igłowa
Pacjentka podczas zabiegu wzmacniającego skórę głowy

Co na wypadanie włosów?

Przyczyny wypadania włosów są różne, zaś sposób leczenia uzależniony jest od rozpoznania jednostki chorobowej. Często w gabinecie Trycholog zaleca wykonanie serii zabiegów, które mają na celu poprawienie ukrwienia oraz stymuluje mieszki włosowe. Mezoterapia skóry głowy to zabieg polegający na wprowadzeniu substancji czynnej w głąb skóry głowy. Mezoterapia bezigłowa za pomocą impulsów elektrycznych wprowadza substancję czynną. Mezoterapia igłowa to wprowadzanie wprost do mieszków substancji aktywnych, takich jak: biotyna, krzemionka organiczna, witaminy, minerały i wiele innych leków. Zabieg powoduje, że następuje szybka, trwała regeneracja struktury włosa, odbudowa oraz wzmocnienie struktury włosa.

Zmiana diety w produkty zawierające duże ilości witamin to Eksperci zalecają:

Dodatkowo warto wzbogacić dietę o białka i tłuszcze oraz składniki mineralne, takie jak cynk, siarkę, miedź i magnez. Dodatkowo warto pamiętać o witaminie C i witaminach z grupy B – mówi ekspert trycholog.

Dawne domowe sposoby w postaci wcierek, które nanosimy na włosy na 5-8 godzin. Wcierkę możemy wykonać w domu np. z soku cebuli i imbiru, który bardzo dobrze wpływają na skórę głowy. Pamiętajmy o tym, żeby wcierkę zmyć delikatnym szamponem oraz letnią wodą. Domowe sposoby na pewno nie powinny zastępować wizyty u specjalisty.

Bibliografia:

Van Neste D.: Female patients complaining about hair loss: documentation of defective scalp hair dynamics with contrast-enhanced phototrichogram.

Ross E.K., Vincenzi C., Tosti A.: Videodermoscopy in the evaluation of hair and scalp disorders.

Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A.: In vivo reflectance confocal microscopy: usefulness for diagnosing hair diseases

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − 69 =