Odwiedź trychologa i poznaj przyczyny wypadania włosów!
Trychologia jest dziedziną medyczną, która zajmuje się leczeniem i diagnozowaniem dolegliwości związanych z ludzkimi włosami oraz skórą głowy. Najczęstszymi schorzeniami, które leczy trycholog są: wypadające włosy, łupież, łysienie, łojotokowe zapalenie skóry głowy, przetłuszczająca się skóra głowy, łuszczyca oraz swędzenie skóry głowy.
Wypadanie włosów – przyczyny
Przyczyny łysienia polegają na progresywnym zanikaniu wytwarzania włosia w mieszku włosowym. Proces ten dotyka obszarów skóry głowy, jednak nie wszystkie miejsca głowy są jemu podatne w taki sam sposób.
Łysienie plackowate – powstawanie łysych placków na głowie często ma podłoże autoimmunologiczne, czyli jest to proces, w którym własny układ odpornościowy zaczyna atakować mieszki włosowe, uznając je za coś obcego i nieprawidłowego. Powoduje to wystąpienie stanów zapalnych, które są przyczyną wypadania włosów. Te same czynniki autoimmunologiczne podaje się jako przyczynę choroby zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Skłonności genetyczne nie pozostają w tym przypadku bez znaczenia, gdyż choroba może być dziedziczona z pokolenia na pokolenie. Na zaostrzenie objawów wpływa chroniczny stres oraz nieprawidłowa praca hormonów. Oto najczęstsze rodzaje łysienia plackowatego:
- łysienie plackowate całkowite
- łysienie plackowate ogniskowe
- łysienie plackowate uogólnione
- łysienie plackowate złośliwe
- łysienie plackowate wężykowate
- łysienie plackowate pasmowate
- łysienie plackowate rozlane
Łysienie androgenowe – jest najczęściej występującym rodzajem łysienia. Spowodowane jest podatnością mieszka włosowego na dihydrotestosteron (DHT). Pod wpływem pochodnej testosteronu mieszek włosowy produkuje coraz bardziej słabe i cienkie włosy. Co więcej, sam mieszek włosowy podczas tego procesu ulega zmniejszeniu.
Łysienie bliznowaciejące – pojawia się dopiero po całkowitym uszkodzeniu mieszków włosowych. Jest rzadko spotykane, tym samym niełatwe do wyleczenia. Postępowanie dolegliwości skutkuje trwałą utratą włosów. Wypadające włosy mogą być spowodowane wieloma czynnikami m. in. czynniki genetyczne, czynniki infekcyjne, mechaniczne uszkodzenia oraz choroby autoimmunologiczne.
Łysienie polekowe – przyczyny łysienia polekowego można pogrupować na trzy etapy: anagen, katagen i telogen. Oto leki, które mogą wpłynąć na osłabienie kondycji włosa oraz jego nadmierne wypadanie: leki hormonalne, chemioterapia, leki przeciwzakrzepowe, retinoidy, leki reumatologiczne oraz niektóre leki psychiatryczne.
Nadmierne wypadanie włosów może mieć różną formę oraz przebieg, dlatego zawsze warto indywidualnie zbadać dolegliwość. Jednak znalezienie odpowiedniego rodzaju łysienia znacznie przyśpieszy proces leczenia dolegliwości.
Badanie włosów
Bardzo ważnym aspektem dbania o skórę głowy oraz wypadające włosy jest ich badanie. Warto udać się do profesjonalnej placówki, która precyzyjnie określi stan włosów. Poznaj jedne z najskuteczniejszych badań:
- Trichogram
Trichogram zalicza się do jednych z podstawowych badań trychologicznych, które pozwalają poznać przyczyny wypadania włosów. Jest dostępny praktycznie dla każdego pacjenta, dzięki swojej prostocie oraz bezbolesności. Badanie polega na pobraniu próbki włosów do zbadania. Po czym zostają one wysłane do laboratorium, a wyniki są znane po miesiącu. Wyniki badania pozwalają na poznanie przyczyn wypadania włosów oraz rodzaju ich wypadania. Następnie u pacjenta stosuje się odpowiednią terapię.
- Trichoskopia z komputerową oceną TrichoLAB
Trichoskopia należy do badań trychologicznych oraz pozwala na precyzyjne określenie stanu włosów oraz skóry głowy. Głowę ogląda się w powiększeniu za pomocą dermatoskopu, wykonując liczne fotografie. Pliki graficzne wysyłane są do analizy laboratoryjnej, a na wyniki czeka się około miesiąca.
Co na wypadanie włosów?
Podstawowymi sposobami na pielęgnacje włosów i to jak wzmocnić włosy są szampony, wcierki oraz maski. Każda osoba zmagająca się z łysieniem powinna jak najszybciej zasięgnąć porady specjalisty, który zaleci odpowiednią kurację, gdyż w pewnym momencie problem może stać się nie do odwrócenia. Jak wzmocnić włosy?
Jeśli podstawowe metody okazały się nieskuteczne lub niewystarczające, warto sięgnąć po intensywniejsze terapie na skórę głowy.
- Mezoterapia igłowa
Mezoterapia skóry głowy pozwala osiągnąć świetne rezultaty w walce z łysieniem. Podczas zabiegów podaje się substancję aktywną za pomocą profesjonalnej igły, zwanej kaniula. Zabiegi są wysoce efektywne, a jednocześnie całkowicie bezbolesne i bezpieczne. Co więcej, stosowane są na różne rodzaje łysienia. Standardowo wykonuje się 4-7 zabiegów dla uzyskania zadowalających efektów.
Poznaj opinię eksperta na temat mezoterapii igłowej:
Mezoterapia igłowa jest powszechnie stosowana w leczeniu łysienia. Można ją stosować na każdy rodzaj łysienia, dlatego zyskuje coraz większe grono usatysfakcjonowanych pacjentów. Co więcej, jest bezbolesna, bardzo skuteczna oraz długotrwała. – mówi ekspert z dziedziny trychologii.
- Osocze bogatopłytkowe
Osocze bogatopłytkowe jest jedną z najskuteczniejszych terapii na włosy. Podawane jest podczas różnych rodzajów mezoterapii: igłowej, bezigłowej oraz mikroigłowej. Jest skuteczną i bezpieczną metodą na przywrócenie prawidłowej kondycji włosom.