Site Loader
Ostrzykiwanie skóry głowy

Trycholog – co oferują nam nowoczesne zabiegi?

Sporym problemem zdrowotnym oraz psychologicznym okazuje się nadmierne wypadanie włosów. Jest to bardzo częsta dolegliwość, która dotyka nawet do 50% populacji. Warto uzmysłowić sobie, że wczesna identyfikacja, jakie są indywidualne przyczyny wypadania włosów pozwala na wdrożenie efektywnego leczenia, wczesne zahamowanie utraty włosów i tym samym – zapobieżenie nieodwracalnemu wyłysieniu.

Co robić na nadmierne wypadanie włosów?

Problemy łysienia rozwiązuje trycholog, który jest kosmetologiem wyspecjalizowanym w pielęgnacji włosów, diagnostyce oraz zabiegowym leczeniu różnych przyczyn łysienia.

Zanim jednak podjęte zostaną kierunkowe kroki dotyczące terapii, konieczne jest specjalistyczne badanie włosów. Obecnie stosowane procedury diagnostyczne pozwalają na precyzyjną identyfikację czynników, które odpowiadają za wypadanie włosów. Za najpopularniejsze metody należy uznać takie zabiegi jak:

 • Trichoskopia – podstawowe badanie trychologiczne, cechujące się bardzo wysoką czułością oraz swoistością. Procedura polega na badaniu powierzchni głowy za pomocą specjalnej kamery – wideodermatoskopu. Trycholog w badaniu ocenia stan skóry głowy, wzór odrostu włosów oraz kondycję łodyg włosowych. Procedura trwa do 30 minut i pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu całej głowy. Jest to zabieg w pełni powtarzalny, idealny dla potrzeb monitorowania efektów leczenia.
 • Trichogram – jest to specjalistyczne badanie, polegające na wyrwaniu od 50 do 100 włosów z różnych okolic głowy. W badaniu pod mikroskopem oceniany jest stan mieszków włosowych, stadium rozwojowe cebulek oraz wygląd łodyg włosowych. Procedura pozwala na określenie z wysoką czułością indywidualnych przyczyn łysienia.

Wypadanie włosów – przyczyny

Należy zdawać sobie sprawę, że wypadające włosy towarzyszą schorzeniom pierwotnie ograniczonym do skóry głowy, jak i chorobom ogólnoustrojowym, które na pierwszy rzut oka z łysieniem i dermatologią nie mają wiele wspólnego. W celu precyzyjnego zróżnicowania stosuje się liczne badania dodatkowe – szczególnie cenne są procedury oceny laboratoryjnej stężeń hormonów, witamin, mikro i makroelementów. Dodatkowe procedury sprawiają, że przyczyny łysienia mogą być precyzyjnie zdefiniowane.

Klinicznie wyróżniamy wiele podtypów łysienia, wśród nich warto zwrócić uwagę m.in. na:

 • Łysienie androgenowe – cebulki włosów podatne na działanie androgenów ulegają miniaturyzacji wskutek zaburzeń unaczynienia miejscowego. Prowadzi to do stopniowego ścieńczenia włosów, wydłużenia fazy telogenu i w efekcie – trwałego wyłysienia. Ten podtyp łysienia dotyczy do 80% mężczyzn i do 50% kobiet.
 • Łysienie telogenowe – częstsze u kobiet, związane ze zmianami emocjonalnymi i hormonalnymi,
 • Łysienie plackowate – związane z działaniem limfocytów auto-agresywnych, które niszczą komórki cebulek włosowych,
 • Łysienie na tle niedoborów – szczególnie żelaza, hormonów tarczycy, witaminy D3, biotyny i cynku,
 • Łysienie toksyczne i polekowe,
 • Łysienie w chorobach ogólnoustrojowych.

Łysienie androgenowe

Co na wypadanie włosów rekomendują trycholodzy?

Pamiętajmy o tym, że kwestią nadrzędną w walce z łysieniem powinno być skupienie się na tym, jak wzmocnić włosy. Bez regularnej pielęgnacji, wsparcia dermatologicznej farmakoterapii procedurami zabiegowymi nie uda się nam uzyskać satysfakcjonujących efektów terapeutycznych

– mówi specjalista trycholog.

W celu wzmocnienia włosów najlepiej zdecydować się na następujące zabiegi, przeprowadzane w miejscach takich jak gabinet trychologiczny Gdynia:

 • Mezoterapia skóry głowy – zabieg polega na podawaniu śródskórnym koktajli zawierających substancje odżywcze, witaminy, osocze bogato-płytkowe oraz peptydy. Współcześnie dostępne są nowoczesne techniki mezoterapii – m.in. technologia mikroigłowa Dermapen i Mezopen oraz zabieg bezigłowy Dermojet,
 • Kriomasaż Cryo-S: wyjątkowo skuteczna procedura, która poprawia unaczynienie skóry głowy, stymuluje cebulki włosowe do wzrostu – skuteczna w wielu podtypach łysienia,
 • Terapia peptydowa Dr Cyj – innowacyjna procedura oparta o iniekcyjne podawanie koktalju zawierającego peptydy i kwas hialuronowy, które odżywiają cebulki, zwiększają ich odporność i stymulują krążenie w obrębie głowy.

Bibliografia:

Rudnicka L., Olszewska M., Rakowska A., Slowinska M.: Trichoscopy update 2011.

Rossi A., Fortuna M.C., Pranteda G., Garelli V., Di Nunno D., Mari E., et al.: Clinical, histological and trichoscopic correlations in scalp disorders.

Park J., Kim J.I., Kim H.U., Yun S.K., Kim S.J.: Trichoscopic findings of hair loss in Koreans.

Chew A.L., Bashir S.J., Wain E.M., Fenton D.A., Stefanato C.M.: Expanding the spectrum of frontal fibrosing alopecia: a unifying concept.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

75 − = 67