Site Loader
prezentacja implantu

Implanty zębów – spraw sobie nienaganny uśmiech

Chirurgia stomatologiczna jest działem medycyny zajmującym się leczeniem operacyjnym jamy ustnej pacjenta. Do jej zadań nie należy tylko usuwanie zębów, ale także implantologia. Bez wątpienia jest to przyszłość nowoczesnej stomatologii.

Implanty zębowe – definicja

Według definicji jest to ciało obce wszczepione do ludzkiego organizmu, którego zadaniem jest przejąć funkcję utraconego organu lub chociaż pełnić rolę estetyczną. Inaczej nazywane są protezami. W stomatologii implanty nie dość, że przejmują rolę utraconych zębów w 100%, to oprócz tego są idealnie dobierane do naturalnego uzębienia.

Czym jest implant zębowy?

Implanty zębów są szansą dla osób, które z jakiś przyczyn straciły swoje naturalne uzębienie, ale nie chcą lub nie mają możliwości zdecydować się na protezę. Implanty zębowe z powodzeniem mogą zastąpić pojedynczy ubytek, jak i wszystkie zęby, warunkiem jednak jest odpowiednia ilość wyrostka kostnego w miejscu, w którym mają być wprowadzone. Są odporne na warunki panujące w jamie ustnej jak i siły żucia. Jednak minusem jest fakt, ile kosztuje implant zęba, ponieważ nie są to małe koszta, przez co nie każdego stać na takie rozwiązanie.

Jak zbudowane są implanty zębowe?

Implanty posiadają tę samą konstrukcję, w której zawiera się:

  • tytanowa śruba, która wkręcana jest do kości wyrostka zębodołowego. Zastępuje ona korzeń zęba, wykonana jest z materiałów nie powodujących alergii. Po jej wprowadzeniu następuje osteointegracja, czyli zrastania się z kością. W przypadku konieczności usunięcia implantu, nie ma możliwości jego wykręcenia. Chirurgicznie usuwa się go razem z wyrostkiem, do którego wrósł.
  • łącznik, który integruje śrubę z koroną
  • korona protetyczna, która jest częścią widoczną zęba. Dobiera się ją do naturalnego koloru uzębienia, dzięki czemu się nie wyróżnia w jamie ustnej pacjenta.

Implanty zębów – etapy wszczepienia

Warto podkreślić, że implanty można wszczepiać dopiero po zakończeniu okresu wzrostu kości, czyli u kobiet minimalny wiek to ok. 18 lat, u mężczyzn ok. 20. Zabieg ten jest podzielony na kilka etapów:

  • konsultacja i kwalifikacja do zabiegu
  • chirurgia przedimplantacyjna, którą wykonuje się w przypadku braków kostnych i polega na poszerzeniu lub nadbudowie wysokości wyrostka zębodołowego
  • wszczepienie implantu, które wykonywane jest w znieczuleniu miejscowym
  • odbudowa protetyczna, która odbywa się dopiero po wygojeniu, czyli ok 3 miesiącach. Takimi odbudowami mogą być korony, mosty, lub protezy na zatrzaskach lub zasuwach.

Rodzaje implantów

Od jakiegoś czasu na rynku mamy do wyboru również implant zębowy, których śruby wykonane są z cyrkonu, zamiast tytanu. Cechują się lepszą estetyką, a dzięki swojemu kolorowi nie są one widoczne w przypadku obniżenia się linii dziąseł. Jednak nie można ich stosować w każdym przypadku, dlatego decyzję należy zawsze skonsultować z lekarzem stomatologiem, który określi czy w naszym przypadku istnieje taka możliwość. Biorąc pod uwagę fakt szybkiego rozwoju tego rodzaju stomatologii na pewno w niedługiej przyszłości będą dostępne również inne rodzaje implantów.

Jak dbać o implant zęba?

Zalecenia pozabiegowe są dość rygorystyczne – dbanie o implant jest konieczne tak samo jak przy zwykłym zębie. Zły stan higieny jamy ustnej może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak stany zapalne lub nawet zaniki kostne. Nie należy używać szczoteczek z twardym włosiem. Trzeba dobrać odpowiednią metodę szczotkowania, aby skutecznie usuwać płytkę bakteryjną i nie doprowadzić do zakażenia. Implant zęba również potrzebują profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych, takich jak usuwanie kamienia, dlatego również należy o tym pamiętać.

Ile kosztuje implant zęba – średnia cena implantu

Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ cena implantu jest zależna od regionu kraju jak i renomy gabinetu, który je wykonuje. Na pewno należy przygotować się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych za jedną odbudowę, ponieważ jest to zabieg skomplikowany oraz inwazyjny. Warto jednak podkreślić, że to niezwykle opłacalna inwestycja, która likwiduje nam problem na długie lata.

Post Author:

4 Replies to “Implanty zębów – spraw sobie nienaganny uśmiech”

  1. Az musze sie z ciekawosci rozejrzec po ile robia implanty u nas bo jednej osobie z mojej rodziny by sie przydal ewidentnie 😛

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 8