Site Loader
liszaj płaski - usuwanie

Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry, a także błon śluzowych oraz paznokci, która występuje u około 1% osób dorosłych, znajdujących się najczęściej w wieku od 30 do 60 roku życia, choć znane są także przypadki wystąpienia tego schorzenia u młodszych i starszych osób. Pomimo faktu, iż dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane, istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na jego rozwój. Zalicza się do nich cukrzycę i choroby wątroby – np. zapalenie wątroby i marskość wątroby – ale także stosowanie niektórych leków – np. neuroleptyków (czyli leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w psychiatrii) czy leków zawierających w swoim składzie związki arsenu, złota i bizmutu.

Jak objawia się liszaj płaski?

Objawy liszaja płaskiego mogą być różne. Najczęściej są to zmiany skórne w postaci sinoczerwonych, lśniących i symetrycznych grudek o wielkości od 1 do 3 mm, występujące zazwyczaj na nadgarstkach, grzbiecie stóp, na podudziu, na przedramionach oraz w okolicach pępka. Można znaleźć na nich także często charakterystyczne białe linie, które nazywane są prążkami Wickhama. Równie często dochodzi również do zlewania się grudek i powstawania linijnych formacji. Ten objaw zwany jest objawem Koebnera. Pojawiającym się zmianom skórnym towarzyszy charakterystyczny świąd, a ulgę przynosi pocieranie skóry. Wśród innych objawów liszaja płaskiego wyróżnia się zaczerwienienie oraz podrażnienia owłosionej skóry głowy, żółte, podłużne bruzdy na paznokciach, powodujące powstawanie ubytków i destrukcję paznokcia, białe, siateczkowe formacje, powstające po wewnętrznej stronie policzka, a u kobiet także świąd sromu i białawe grudki na skórze okolic narządów płciowych. Gdy liszaj płaski pojawi się w okolicy narządów płciowych, bardzo często towarzyszą temu bóle, zaczerwienienie skóry, a nawet otwarte rany, które utrudniają aktywność seksualną.

Objawy liszaja płaskiego, a sposoby leczenia

W leczeniu objawów liszaja płaskiego stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe, łagodzące swędzenie oraz kortykosteroidy, redukujące opuchlizny, zaczerwienienia i wypryski skórne. Dodatkowe metody leczenia obejmują rozjaśnianie skóry za pomocą naświetlania (terapia PUVA) oraz kwasu retinowego (zazwyczaj w postaci tabletek). Istnieje jednak także szereg domowych sposobów leczenia liszaja płaskiego.

Domowe sposoby na liszaj płaski

To, jak się objawia liszaj płaski, skutkuje zastosowaniem odpowiedniej formy jego leczenia domowego. W przypadku zmian skórnych pomocne mogą być zimne okłady, ale także kąpiel w wodzie z dodatkiem dwóch szklanek płatków owsianych i jednej szklanki mleka. Natomiast w sytuacji, gdy liszaj płaski pojawia się w jamie ustnej, pomocne może być wykonywanie płukanek z wykorzystaniem siemienia lnianego lub malwy, a także wykluczenie z jadłospisu ostrych potraw, owoców cytrusowych (i soków na ich bazie), pomidorów i ich przetworów oraz napojów, które są bogate w kofeinę (jak kawa, herbata czy cola). Należy także ograniczyć spożycie alkoholu i palenie papierosów. Nieleczony liszaj płaski w jamie ustnej może spowodować bowiem raka jamy ustnej.

Objawy liszaja płaskiego
5 (100%) 8 votes

Post Author:

2 Replies to “Objawy liszaja płaskiego”

  1. Na szczęście na liszaj płaski w ustach można stosować domowe sposoby. U mnie najszybciej ulgę przyniosło wykluczenie ostrego jedzenia. Oczywiście cały czas było leczenie z dermatologiem, ale jak zmieniłem dietę, to znacząco się mi polepszyło i od razu było czuć zmianę.

  2. Same domowe sposoby na liszaj płaski nie wystarczą. Trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa, żeby przepisał konkretne leki. Bo to one pozwolą pozbyć się liszaja płaskiego, a reszta jest tylko dopełnieniem farmakoterapii, która jest niezwykle istota w takim przypadku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 13 =