Objawy liszaja płaskiego

Liszaj płaski to przewlekła choroba skóry, a także błon śluzowych oraz paznokci, która występuje u około 1% osób dorosłych, znajdujących się najczęściej w wieku od 30 do 60 roku życia, choć znane są także przypadki wystąpienia tego schorzenia u młodszych i starszych osób. Pomimo faktu, iż dokładne przyczyny tego schorzenia nie są znane, istnieje szereg czynników, które mogą wpływać na jego rozwój. Zalicza się do nich cukrzycę i choroby wątroby – np. zapalenie wątroby i marskość wątroby – ale także stosowanie niektórych leków – np. neuroleptyków (czyli leków przeciwpsychotycznych, stosowanych w psychiatrii) czy leków zawierających w swoim składzie związki arsenu, złota i bizmutu.

Jak objawia się liszaj płaski?

Objawy liszaja płaskiego mogą być różne. Najczęściej są to zmiany skórne w postaci sinoczerwonych, lśniących i symetrycznych grudek o wielkości od 1 do 3 mm, występujące zazwyczaj na nadgarstkach, grzbiecie stóp, na podudziu, na przedramionach oraz w okolicach pępka. Można znaleźć na nich także często charakterystyczne białe linie, które nazywane są prążkami Wickhama. Równie często dochodzi również do zlewania się grudek i powstawania linijnych formacji. Ten objaw zwany jest objawem Koebnera. Pojawiającym się zmianom skórnym towarzyszy charakterystyczny świąd, a ulgę przynosi pocieranie skóry. Wśród innych objawów liszaja płaskiego wyróżnia się zaczerwienienie oraz podrażnienia owłosionej skóry głowy, żółte, podłużne bruzdy na paznokciach, powodujące powstawanie ubytków i destrukcję paznokcia, białe, siateczkowe formacje, powstające po wewnętrznej stronie policzka, a u kobiet także świąd sromu i białawe grudki na skórze okolic narządów płciowych. Gdy liszaj płaski pojawi się w okolicy narządów płciowych, bardzo często towarzyszą temu bóle, zaczerwienienie skóry, a nawet otwarte rany, które utrudniają aktywność seksualną.

Objawy liszaja płaskiego, a sposoby leczenia

W leczeniu objawów liszaja płaskiego stosuje się głównie leki przeciwhistaminowe, łagodzące swędzenie oraz kortykosteroidy, redukujące opuchlizny, zaczerwienienia i wypryski skórne. Dodatkowe metody leczenia obejmują rozjaśnianie skóry za pomocą naświetlania (terapia PUVA) oraz kwasu retinowego (zazwyczaj w postaci tabletek). Istnieje jednak także szereg domowych sposobów leczenia liszaja płaskiego.

Domowe sposoby na liszaj płaski

To, jak się objawia liszaj płaski, skutkuje zastosowaniem odpowiedniej formy jego leczenia domowego. W przypadku zmian skórnych pomocne mogą być zimne okłady, ale także kąpiel w wodzie z dodatkiem dwóch szklanek płatków owsianych i jednej szklanki mleka. Natomiast w sytuacji, gdy liszaj płaski pojawia się w jamie ustnej, pomocne może być wykonywanie płukanek z wykorzystaniem siemienia lnianego lub malwy, a także wykluczenie z jadłospisu ostrych potraw, owoców cytrusowych (i soków na ich bazie), pomidorów i ich przetworów oraz napojów, które są bogate w kofeinę (jak kawa, herbata czy cola). Należy także ograniczyć spożycie alkoholu i palenie papierosów. Nieleczony liszaj płaski w jamie ustnej może spowodować bowiem raka jamy ustnej.

Objawy liszaja płaskiego
5 (100%) 8 votes

2 comments on “Objawy liszaja płaskiego

  • Na szczęście na liszaj płaski w ustach można stosować domowe sposoby. U mnie najszybciej ulgę przyniosło wykluczenie ostrego jedzenia. Oczywiście cały czas było leczenie z dermatologiem, ale jak zmieniłem dietę, to znacząco się mi polepszyło i od razu było czuć zmianę.

    Reply
  • śnieta noga says:

    Same domowe sposoby na liszaj płaski nie wystarczą. Trzeba koniecznie zgłosić się do lekarza dermatologa, żeby przepisał konkretne leki. Bo to one pozwolą pozbyć się liszaja płaskiego, a reszta jest tylko dopełnieniem farmakoterapii, która jest niezwykle istota w takim przypadku.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>