Site Loader

Ostuda to schorzenie skórne, pojawiające się głównie u kobiet, ale zdarzają się także nieliczne przypadki wśród mężczyzn. Dotyka szczególnie płeć piękną w wieku rozrodczym, co więcej, najczęściej pojawia się w okresie ciąży, na skutek rozchwiania gospodarki hormonalnej kobiety. Przyczyna ostudy tkwi w kilku istotnych czynnikach, mających zdecydowany wpływ na jej pojawianie się. Pierwszą z nich jest ciąża. Pod wpływem hormonów ciążowych dochodzi do nadmiernej wrażliwości skóry. Szczególnie promieniowanie słoneczne ma zgubny wpływ na urodę. Melanocyty, odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny, barwnika skóry, pod wpływem zwiększonego działania estrogenów, wykazują nadprodukcję. Intensywne wystawienie się na słońce, bez odpowiedniego zabezpieczenia, szybko skutkuje odkładaniem się barwnika. Zwykle pojawia się on wokół ust, na czole oraz symetrycznie na policzkach i skroniach. Są to zwykle rozległe jasnobrązowe plamy i przebarwienia. Szczególnie narażone na tego typu zmiany są kobiety o ciemnej karnacji, ale panie z jasną cera również mogą zostać dotknięte mało estetycznymi przebarwieniami.

Hormonalne przyczyny ostudy

Wśród przyczyny ostudy wymienia się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, a także hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzy. Oba te czynniki również mogą znacząco wpływać na pojawienie się zmian barwnikowych. Przyjmowanie niektórych leków, zwiększających wrażliwość skóry na promieniowanie ultrafioletowe, również może przyczynić się do powstania ostudy. Coraz częściej pojawiają się także teorie, że choroba może być uwarunkowana genetycznie, ale nie ma stuprocentowych dowodów potwierdzające tę tezę. Nie ulega jednak wątpliwości, że powody ostudy mogą być u każdej kobiety inne, a wyeliminowanie czynnika, który może przyczynić się do powstania zmian barwnikowych, może być trudne.

Leczenie ostudy

Pocieszające jest, że u wielu ciężarnych kobiet po urodzeniu dziecka objawy ostudy znacznie się zmniejszają, a nawet znikają zupełnie. Niestety nie wszystkie panie mają tyle szczęścia i muszą jeszcze przez długi czas borykać się ze szpecącymi przebarwieniami. Jeśli zachodzi potrzeba wdrożenia leczenia ostudy, zwykle stosuje się preparaty w postaci kremów czy maści stosowanych miejscowo. Zazwyczaj składnikiem aktywnym preparatów leczniczych jest hydrochinon, który ma za zadanie rozjaśnić ciemne przebarwienia. Oczywiście zaleca się także intensywną ochronę skóry przed promieniowaniem słonecznym. Najbardziej wskazane są blokery, które uniemożliwiają szkodliwe działanie promieniowania ultrafioletowego. Jeżeli istnieje podejrzenie o skłonności do występowania przebarwień, a jednocześnie planowana jest ciąża, lepiej zawczasu zapobiegać wystąpieniu ostudy. Stosowanie preparatów z filtrem chroniącym przed promieniowaniem słonecznym niewątpliwie pozwoli zmniejszyć ryzyko wystąpienia nieefektownych zmian barwnikowych. Należy bezwzględnie unikać opalania i nadmiernej ekspozycji na słońce. Zdecydowanie lepiej zapobiegać wystąpieniu ostudy, niż ją leczyć. Kiedy przebarwienia się już pojawią, ciężko się ich pozbyć.

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny ostudy”

  1. Ostuda jest najczęściej spowodowana przez nadmierne opalanie, które jest powodem wielu chorób dermatologicznych. Samo opalanie nie jest złe, ale nadmiar promieni słonecznych to przyczyna wielu chorób skóry z rakiem na czele.

  2. To ciekawe, bo ja unikam opalania ze względu na to, że mam bardzo jasną cerę, a właśnie się okazało, że mam ostudę. Lekarz twierdzi, że przyczyny są hormonalne lub genetyczne, a prawdopodobnie jedno i drugie. Tylko, że to rzeczywiście brzmi jak wytłumaczenie kogoś, kto niewiele wie. Tylko, że akurat jest to uznany dermatolog, którego wszyscy poważają i polecają.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

93 − 84 =