Site Loader

Leczenie rybiej łuski

Rybia łuska to choroba o podłożu genetycznym. Jest to niezwykle rzadko występujące schorzenie, w przebiegu którego skóra podlega niepokojącym zmianom. Zmiany te objawiają się występowaniem zgrubionych kawałków skóry, zwanych właśnie rybią łuską. Jest to choroba bardzo uciążliwa, niektórzy zmagają się z nią bezskutecznie nawet przez całe życie. Jak wyglądają inne objawy tej choroby i jak się leczy rybią łuskę?

Na czym dokładnie polega rybia łuska

Głównym problem osób, które zapadły na tę chorobę, jest upośledzenie rogowacenia naskórka, z jednoczesnym upośledzeniem jego usuwania z powierzchni skóry. Jest to główny powód, dla którego na skórze istnieją wspomniane zmiany. Trudno jest je usunąć, a jeszcze trudniej je zaakceptować.

Społeczny wymiar choroby

Rybia łuska to schorzenie, które powoduje cierpienie nie tylko fizyczne, ale także – a może nawet przede wszystkim – psychiczne. Skóra z rybią łuską wygląda niecodziennie, a to zwraca uwagę otoczenia. Chorzy, którzy zapadają na tego typu choroby, muszą niestety zetknąć się niejednokrotnie z sytuacją, w której konieczne jest tłumaczenie nowo poznanym osobom, że rybią łuską nie można się zarazić. Dzieci z rybią łuską potrzebują nierzadko pomocy psychologa, szczególnie w okresie dojrzewania, gdy zmienia się znacząco obraz własnego ciała. Powoduje to niestety podniesienie finansowych kosztów leczenia tego schorzenia. Leczenie rybiej łuski u dermatologów, lekarzy medycyny estetycznej oraz u lekarzy chirurgów w prywatnych klinikach samo nie zawsze jest w pełni refundowane przez NFZ.

Przyczyny rybiej łuski

Rybia łuska jest schorzeniem głównie o podłożu genetycznym. Najczęściej więc winą za jej występowanie jest posiadanie nieprawidłowego zestawu genów. Nabycie jej w trakcie życia jest możliwe wówczas, gdy organizm jest skrajnie wyniszczony oraz w trakcie przebiegu niektórych chorób nowotworowych. Szczególnie dotyczy to osób zapadających na ziarnicę złośliwą – jest to nowotwór w dużej mierze przyczyniający się do rozwinięcia się rybiej łuski.

Jak leczyć rybią łuskę?

Niestety, nie poznano skutecznego sposobu na całkowite wyleczenie rybiej łuski. Stosuje się głównie leczenie objawowe – z różnymi skutkami. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego, kompetentnego lekarza. Leczenie rybiej łuski odbywa się poprzez podawanie leków. Odpowiedni dobór kompletu leków oraz ustalenie ich dawkowania, to zadanie lekarza prowadzącego pacjenta przez proces chorobowy.

Jakie leki bierze się w przebiegu rybiej łuski?

Zwykle są to leki stosowane doustnie. Należy pamiętać, aby przy przyjmowaniu takich leków nie obniżać nigdy dawki, bo mogą pojawić się powikłania. Często stosuje się także sterydy. Wielu lekarzy poleca swoim pacjentom stosowanie leków na bazie kwasu salicylowego oraz mocznika. Zaleca się również stosowanie kąpieli w soli kuchennej. Chorzy na rybią łuskę często stosują najróżniejsze domowe sposoby – należy jednak przy tym pamiętać, że trzeba konsultować ich stosowanie z lekarzami prowadzącymi chorobę.

Leczenie rybiej łuski
5 (100%) 5 votes

Post Author:

4 Replies to “Leczenie rybiej łuski”

  1. Nie da się całkowicie wyleczyć rybiej łuski u człowieka. A to oczywiście wielkie pole do nadużyć dla naciągaczy. Zwłaszcza, że większość z nich potrafi dobrze bajerować i obieca wyleczenie rybiej łuski. Coraz częściej sprzedają jakieś rzeczy pseudonaukowe, nie mówią o cudach, tylko nauce – im bardziej zagmatwane, tym lepiej. Przecież nikt nie będzie tego sprawdzał.

  2. Muszę spróbować tych kąpieli w soli kuchennej, bo do tej pory dodawałam głównie soli morskiej, takiej klasycznej, z drogerii. Ale podobno wspomaga to leczenie rybiej łuski, więc będziemy musieli wypróbować. Mam nadzieję, że chociaż trochę pomoże, bo w tym przypadku cieszy każdy, nawet najmniejszy sukcesik.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

38 + = 41