Site Loader
Powikłania trądziku różowatego

Powikłania trądziku różowatego

Pojawiające się na środkowej części twarzy grudki, krostki, rozszerzone naczynka krwionośne to sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Nie warto działać na własną rękę, ponieważ może się okazać, że zamiast oczekiwanej poprawy, wygląd skóry może się jeszcze bardziej pogorszyć. Dlatego pojawiające się zmiany skórne koniecznie powinien obejrzeć lekarz dermatolog. Jeśli okaże się, że zdiagnozuje trądzik różowaty leczenie i środki zaradcze, mające na celu zminimalizowanie objawów chorobowych mogą okazać się koniecznością. Leczenie jest zwykle długotrwałe, a jego przerwanie może spowodować powikłania po trądziku różowatym.

Objawy trądziku różowatego

Mało atrakcyjne zmiany skórne występujące podczas choroby mogą stać się przyczyną pojawiających się kompleksów. Osoba cierpiąca na objawy trądziku różowatego unika kontaktów międzyludzkich. Zamyka się często w czterech ścianach, obawiając się ciekawskich spojrzeń i niemiłych komentarzy.

Pojawiające się powikłania przy trądziku różowatym, szczególnie jego postać grudkowo-krostkowa i włókniste nacieki na skórze, są wyjątkowo mało estetyczne, więc chory unika wychodzenia z domu i konfrontacji z ludźmi

Może to skutkować depresją i odizolowaniem się od społeczeństwa. Dlatego ważne jest jak najszybsze podjęcia leczenia, które zminimalizuje nieestetyczny wygląd skóry twarzy. Co ciekawe, chorujący na trądzik różowaty często są osobami energicznymi, o ognistym temperamencie i cechują się potrzebą dużej aktywności. Dla osób o takich cechach, ograniczenie kontaktów towarzyskich spowodowane chorobą jest dodatkowym obciążeniem psychicznym.

Powikłania trądziku różowategoPowikłania trądziku różowatego

Powikłania trądziku różowatego mogą się objawiać w postaci ocznej. Zwykle pojawia się zapalenie spojówek, świąd i pieczenie oczu, a także intensywne łzawienie. W tej postaci dochodzi także do zapalenia brzegów powiek, zapalenia tęczówki czy rogówki. Rzadko, ale zdarza się czasami wrastanie rzęs lub ich nierówny wzrost, dodatkowo drażniący oko. Najniebezpieczniejszym powikłaniem jest zapalenie rogówki. Powoduje powstawanie bliznowaceń na tej części oka, a nawet może doprowadzić do utraty wzroku.

Leczenie trądziku różowatego

Leczenie trądziku różowatego jest długotrwałe i wymaga dużej dyscypliny i wyrzeczeń od chorego. Musi on przestrzegać zaleceń lekarskich, a często nawet diety.

Coraz częściej stosuje się w leczeniu retinoidy, czyli związki organiczne, pochodne witaminy A. Dzięki ich zastosowaniu w leczeniu trądzika różowatego, można w krótkim czasie uzyskać znaczną poprawę w wyglądzie skóry twarzy

Niestety kuracja tego typu może również przynieść nieoczekiwane powikłania. Zwykle dochodzi do nadmiernego wysuszenia błon śluzowych jamy ustnej i nosowej. Może być także przyczyną pojawiających się krwawień z nosa, a także powodować nadmierne wypadanie włosów. Dlatego przed wdrożeniem tego specyfiku do leczenia należy wziąć pod uwagę zasadność stosowania, efekt terapeutyczny i skutki uboczne. Jeśli inne środki nie przyniosły oczekiwanych efektów i nie były skuteczne w działaniu, pomimo ryzyka wystąpienia powikłań warto wziąć pod uwagę zastosowanie retinoidów.


Bibliografia

1. Chlebus E., Serafin M. Pilingi., Placek W. Dermatologia estetyczna, Terme-dia, Poznań, 2016
2. Lewandowicz E., Witmanowski H., Sobieszek D., Chirurgiczne leczenie guzowatości nosa, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2009
3. Sredoja Tisma V., Basta-Juzbasic A., Jaganjac M., Oxidative stress and ferritin expression in the skin of patients with rosacea, J Am Acad Dermatol, 2009

Post Author:

2 Replies to “Powikłania trądziku różowatego”

  1. Powikłania trądziku różowatego to przede wszystkim zagrożenie dla oczu. Często trądzik różowaty można zlekceważyć, bo pojawiają się objawy, które potem same znikają, więc można je zlekceważyć. A to najgorsze co można zrobić, bo trądzik różowaty sam nie znika tak naprawdę.

  2. Chorzy na trądzik różowaty chyba dokładnie wiedzą, jakie są najgorsze powikłania. Zanim ktoś się domyśli, że ma taką chorobę, to widzi sam, że ma stan zapalny, a trądzik różowaty rozwija się i jakby rozrasta na całą twarz i nie tylko. Można się nieźle przestraszyć, dopóki się nie pójdzie do dermatologa, który postawi prawidłową diagnozę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 7 =