Site Loader
Przyczyny trądziku różowatego

Przyczyny trądziku różowatego

Trądzik różowaty to choroba przewlekła skóry. Zwykle jej objawy pojawiają się na twarzy, ale zdarzają się, że także na dekolcie czy plecach. Choroba głownie dotyka osoby dojrzałe, choć pierwsze, nieprecyzyjne objawy mogą wystąpić już u osób młodych, które nie wiążą zwykle tego faktu z ewentualną chorobą. Pierwszym niepokojącym objawem jest rumień, który pojawia się po spożyciu pikantnych dań, wypiciu alkoholu lub w sytuacji stresowej, ale zazwyczaj ustępuje. Kiedy pojawia się na stałe, a dodatkowo w środkowej części twarzy tworzą się nieestetyczne grudki i krostki należy przypuszczać, że mamy do czynienia z trądzikiem różowatym.

 

Czynniki powodujące trądzik różowaty

Przyczyny trądziku różowatego są przeróżne i u każdego chorego inny czynnik może wywołać objawy trądziku różowatego. Do najczęstszych należą zmiany hormonalne. Badania wykazują dużą zależność pomiędzy brakiem równowagi hormonalnej, a trądzikiem. Znaczna część pacjentów dotkniętych tym skórnym schorzeniem to kobiety w okresie przekwitania, więc związek z zaburzeniem wydzielania gruczołów dokrewnych z trądzikiem różowatym wydaje się dość oczywisty. Na to schorzenie zapadają także osoby mające problemy z tarczycą, co ponownie potwierdza teorię, jakoby to hormony miały wpływ na rozwój choroby. Niestety nie jest to tak oczywiste, a powody trądziku różowatego są bardziej złożone i często niejasne.

Uważa się, że cera wrażliwa, szczególnie cechująca się jasną karnacją, jest bardziej podatna na zachorowania. Rzeczywiście jest w tym trochę prawdy. Bywa, że osoby z wyjątkowo jasną cerą nadmiernie korzystają ze słońca, co powoduje trądzik różowaty

Okazuje się, że promieniowanie słoneczne może znacząco przyczynić się do wystąpienia choroby lub zaostrzyć jej stan. Dlatego podejrzewając trądzik różowaty należy zrezygnować z opalania. Osoby te powinny również zrezygnować z korzystania z sauny, a także basenów, zwłaszcza tych gdzie woda uzdatniana jest poprzez chlorowanie. Ma to niestety również niekorzystny wpływ na skórę i może zaostrzać objawy trądziku różowatego.

Leki powodujące trądzik różowatyPrzyczyny trądziku różowatego

Wśród przyczyn występowania trądziku różowatego wymienia się także stosowanie niektórych leków. W wypadku tych, stosowanych miejscowo wymienia się sterydy. Wszelkiego rodzaju maści, kremy i inne farmaceutyki oparte o kortykosteroidach mogą znacząco zwiększać ryzyko wystąpienia tego przewlekłego schorzenia zapalnego skóry.

Nie tylko leki stosowane miejscowo mogą wywołać chorobę

Także leki doustne, zwłaszcza leki obniżające poziom cholesterolu czy kwasu nikotynowego oraz duże dawki witaminy B12 i B6 są wymieniane wśród czynników mogących mieć wpływ na wystąpienie schorzenia. Również kosmetyki i detergenty stoją za przyczyną pojawienia się trądziku różowatego. Szczególnie tradycyjne mydło czy preparaty oparte na bazie alkoholu. To wszystko ma wyjątkowo negatywny wpływ na skórę, a u osób z predyspozycjami do wystąpienia choroby, może być przyczyną jej pojawienia. Przyczyny trądziku różowatego są złożone i trudno je jednoznacznie wskazać. Nie ulega jednak wątpliwości, że jeżeli choroba się pojawi, bardzo trudno ją leczyć.


Bibliografia

1. Wilkin J., Dahl M., Detmar M., Standard grading system for rosacea: report of the National Rosacea Society Expert Committee on the Classification and Staging of Rosacea, J Am Acad Dermatol, 2004
2. Schauber J., Gallo R.L., Antimicrobial peptides and the skin immune defense system, J Allergy Clin Immunol, 2009
3. Rassner G., Trądzik różowaty, Dermatologia. Podręcznik i atlas, Urban & Partner, Wrocław, 1994

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny trądziku różowatego”

  1. Główną przyczyną trądziku różowatego jest moda na opalanie. Ludzie bezrefleksyjnie smażą się na plaży, wierząc, że to zdrowe, szukając wymówek, że robią tak witaminę D i innych. Pewnie, gdyby nie przesadzali, to mieliby rację, ale nie mają w tym zakresie. Pora się obudzić i zacząć mówić głośno, że opalanie powoduje trądzik różowaty.

  2. Osoby z jasną karnacją w ogóle powinny unikać przebywania na słońcu. Po pierwsze to niczemu nie służy i nie jest wcale zdrowe, bo odpowiednią dawkę witaminy D dzięki słońcu mamy już po 15 minutach na słońcu. A po drugie trądzik różowaty w przyszłości jest w ich przypadku praktycznie pewny. Do tego mogą też pojawić się piegi i inne kłopoty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 79 = 86