Site Loader
przyczyny grzybicy stóp

Przyczyny grzybicy stóp

Grzybica stóp to jedna z wielu grzybic skóry. Grzyby mogą atakować różne części ciała, jednak z wielu powodów to stopy są zwykle szczególnie narażone na ich ataki. Grzyby, aby szybko się rozwijać, potrzebują odpowiednich warunków. To co sprzyja ich rozwojowi to ciepło, a także wilgoć. Dlatego też stopy są tak bardzo narażone na obecność grzybicy. Często stopa przez cały dzień poci się w butach, przez co powstają idealne wręcz warunki dla rozwoju grzybicy. Niewystarczająca troska o przewiewność obuwia to niewątpliwie przyczyna grzybicy stóp.

Jak zarazić się grzybicą stóp

Ponadto, łatwo można zachorować na grzybicę stóp poprzez niedokładne wycieranie nóg po kąpieli. Po kąpieli najczęściej ogrzewamy ciało, na przykład poprzez jego przykrycie. Jeśli stopy nie są całkowicie suche, lecz cały czas są nieco wilgotne, to gdy zostaną ogrzane, grzyby mają możliwość rozwoju. Ważne także, aby w takich miejscach jak na przykład basen, zawsze używać obuwia ochronnego. Łatwo jest się tam bowiem zarazić grzybem. Na basenie, ze względu na wszechobecność wody, panują szczególnie dogodne warunki do tego, aby się zarazić. Uważa się, że powody grzybicy stóp mogą być do pewnego stopnia genetyczne. Oczywiście muszą wystąpić dogodne warunki do zakażenia, aby pojawiła się grzybica, jednak obciążenie genetyczne prawdopodobnie zwiększa ryzyko zachorowania. Ponadto, większe ryzyko pojawienia się grzybicy stóp istnieje u ludzi, u których występują pewne dolegliwości, pozornie niezwiązane z grzybicą. I tak na przykład, szczególnie narażone są osoby otyłe. Ponadto, osoby po przebyciu chorób nowotworowych także znajdują się w grupie ryzyka. Nie dziwi natomiast, że grzybica stóp częściej pojawia się u osób z nadmierną potliwością. Jak już bowiem wcześniej zauważono, wilgotność i ciepło to główne przyczyny grzybicy stóp. Szczególne ryzyko zachorowania występuje też u osób, które przeszły terapię sterydową. Leki te zwiększają prawdopodobieństwo pojawienia się grzybicy w ogóle, w tym także grzybicy stóp.

Różne rodzaje grzybicy stóp

Pomimo, iż przyczyny grzybicy stóp zawsze są podobne, tak samo jak mechanizm rozwoju choroby, to może ona przybierać różne postaci. Pierwszym z rodzajów grzybicy stóp jest tak zwana grzybica międzypalcowa. Występuje ona zdecydowanie najczęściej. Objawy grzybicy stóp pojawiające się między palcami to głównie ból, zaczerwienienie skóry oraz jej pęknięcia. Ta odmiana choroby nazywana jest czasami stopą atlety, ponieważ jest to dolegliwość popularna u sportowców. Są oni bowiem szczególnie narażeni na potliwość stóp, ponadto mają wiele okazji, by zarazić się od chorych osób. Druga odmiana choroby, to grzybica złuszczająca. W tym przypadku, objawy pojawiają się zwykle na całej stopie. Co więcej, oprócz standardowych objawów, złuszcza się także naskórek. Ostatnim typem grzybicy stóp jest tak zwana grzybica potnicowa. Objawia się ona występowaniem pęcherzyków. Ten typ grzybicy atakuje podeszwy stóp. Niezależnie od tego jaka jest przyczyna grzybicy stóp oraz jaki jest jej rodzaj, należy mieć wiele cierpliwości, aby ją wyleczyć, ponieważ jest to trudny proces, a na dodatek choroba często lubi powracać.

Przyczyny grzybicy stóp
5 (100%) 14 votes

Post Author:

One Reply to “Przyczyny grzybicy stóp”

  1. Dlatego właśnie nie można leczyć grzybicy stóp we własnym zakresie. Zwłaszcza, że po pierwsze są różne rodzaje grzybicy stóp, a z drugiej strony zawsze trzeba pamiętać, że tylko lekarz może decydować o lekach. Ale u nas jest tak, że jak jednemu coś pomogło na grzybicę, to każdy chce to stosować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 4