Site Loader
Trądzik pospolity

Trądzik pospolity przyczyny, objawy i leczenie

Jeśli istnieje jakakolwiek choroba skóry, która w dużym stopniu dotyka ludzi w najróżniejszym wieku, to z pewnością będzie to trądzik pospolity. To nieestetyczne i budzące wiele emocji schorzenie wydaje się być zupełnie niegroźne, pomijając naturę kosmetyczną. Tymczasem istnieje kilka jego odmian, które mogą być bardziej i mniej istotne dla zdrowia całego organizmu oraz samopoczucia chorego.

 

Ważne jest to, że prawidłowo zdiagnozowany trądzik bez żadnego problemu można wyleczyć, a następnie zapobiegać jego powrotowi. Problemem pozostaje fakt, że każdy z przypadków choroby należy traktować indywidualnie.

Przyczyny trądziku pospolitego

Zdawać by się mogło, że trądzik pospolity to nic innego, jak choroba skóry, dotykająca młodych ludzi w okresie dojrzewania. Nic bardziej mylnego – to jedynie odmiana trądziku pospolitego, czyli trądzik młodzieńczy. Prawda jest taka, że obecnie trądzik pospolity dotyka zarówno dzieci, jak również młodzieży czy osoby dorosłe. Różne są jedynie przyczyny, dla których występuje on w konkretnych grupach wiekowych.

W przypadku małych dzieci główne przyczyny trądziku pospolitego to nieprawidłowo stosowane kosmetyki.

W wieku dojrzewania trądzik młodzieńczy pojawia się zwykle z uwagi na rozregulowanie gospodarki hormonalnej organizmu, które z kolei wpływa na produkcję sebum i zatykanie porów skóry. U osób dorosłych trądzik może mieć zarówno formę przewlekłą, która nawraca po nieprawidłowym leczeniu w okresie dojrzewania – bądź po braku leczenia – jak również może być wywołany przyjmowaniem niektórych leków (np. antydepresantów), stresem czy warunkami pracy w pyle czy z substancjami szkodliwymi.

Dlaczego pojawia się trądzik?Trądzik pospolity

W każdym przypadku mechanizm pojawiania się trądziku pospolitego jest podobny: najpierw pojawiają się niewielkie zmiany w formie zaskórników, które mogą być zupełnie białe (forma zamknięta), albo czarne (forma otwarta). Są to zmiany niezapalne, które nieleczone – stanowią wstęp do zapalnej formy trądziku, objawiającej się krostkami, które niekiedy (w cięższych przypadkach) mają dodatkowo treść ropną.

Trądzik rozwija się w mieszkach włosowych i gruczołach łojowych.o to nieprawidłowo stosowane kosmetyki.

Do jego rozwoju potrzebnych jest kilka czynników. Podstawowy to naturalna, genetycznie uwarunkowana skłonność do produkcji sebum, czyli – typ skóry. Do tego dochodzą czynniki zewnętrzne, które powodują zablokowanie porów skóry; mogą to być nieprawidłowa pielęgnacja, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, dieta, styl życia, dojrzewanie. Następnie w zamkniętych porach rozwijają się bakterie, które w efekcie prowadzą do pojawienia się trądziku.

Leczenie trądziku pospolitego

Utarł się – zupełnie niesłuszny – pogląd, jakoby trądzik pospolity był niemożliwy do wyleczenia. Tymczasem medycyna poszła do przodu i oferuje pełen zakres leczenia dla osób, których dotyka ta choroba. Zazwyczaj dermatolog leczy według przyczyn, które ustalane są w wywiadzie z pacjentem. W leczeniu trądziku stosuje się z powodzeniem maści z przeznaczeniem do leczenia miejscowego. W cięższych przypadkach prowadzona jest doustna antybiotykoterapia, bądź przyjmowanie leków hormonalnych (u kobiet), a także zabiegi na skórę, np. złuszczanie i oczyszczanie kwasami dermatologicznymi.
 
Ten artykuły oraz informacje w nim zawarte mają charakter jedynie poglądowy i informacyjny, nie mogą stawić jakichkolwiek porad medycznych. W celu zdiagnozowania własnego stanu zdrowia, skontaktuj się z dermatologiem.


Bibliografia

1. Cunliffe W.J, Gollnick H.P.M., Acne. Diagnosis and management, London, 2001
2. White, G. M., Recent findings in the epidemiologic evidence, classification, and subtypes of acne vulgaris, J. Am. Acad. Dermatol., 1998
3. Biegalska J, Żaba R., Trądzik pospolity, Przewodnik Lekarza, 2004
4. Szepietowski Jacek, Kapińska-Mrowiecka Monika, Kaszuba Andrzej, Langner Andrzej, Placek Waldemar, Wolska Hanna, Matusiak Łukasz, Trądzik zwyczajny: patogeneza i leczenie, Konsensus Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Przeglad Dermatologiczny, 2012

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 7 =