Przyczyny trądziku pospolitego

Istnieją takie schorzenia dermatologiczne, które występują praktycznie powszechnie, zwłaszcza w określonym wieku. Jednym z nich jest również trądzik pospolity, bardzo rozpowszechniony zwłaszcza u ludzi młodych, szczególnie nastolatków w okresie rozwoju płciowego, kiedy do głosu dochodzą hormony. Schorzenie takie jest przede wszystkim powodem dużego poczucia wstydu i znacznie pogorszonej opinii o własnej atrakcyjności, co potem przekłada się niejednokrotnie na niższą samoocenę, a może powodować nawet depresję i dodatkowe dolegliwości natury psychicznej. Tymczasem przyczyny trądziku pospolitego są coraz lepiej rozpoznawane, co pomaga również w walce z tym bardzo nieprzyjemnym schorzeniem dermatologicznym.

Bezpośrednie powody trądziku pospolitego

Aby wiedzieć, jak powstaje trądzik pospolity, trzeba znać zasady działania skóry. Trądzik jest wynikiem zaburzeń produkcji łoju oraz nieprawidłowości w rogowaceniu skóry – w obu przypadkach dochodzi do zbyt intensywnego działania organizmu, co owocuje pojawianiem się zmian trądzikowych. U osób chorujących na trądzik pospolity najpierw pojawia się zbyt duże wytwarzanie łoju, co często objawia się również tłustą cerą. Łój ten nie ma jak ujść z mieszka włosowego, jako że zbytnie rogowacenie skóry powoduje zamknięcie ujścia mieszka, przez co wytwarzane sebum zatrzymywane jest pod skórą. To z kolei powoduje, że pękają ściany mieszka, zaś w nim samym zaczynają rozwijać się rozmaite bakterie, które powodują powstawanie stanu zapalnego. Z tego też powodu te dwie przyczyny określa się jako bezpośrednie czynniki rozwoju trądziku pospolitego.

Trądzik, a dziedziczenie

Długo zastanawiano się nad tym, co powoduje trądzik pospolity u tak dużej populacji. Okazuje się, że skłonności do tego schorzenia można również przekazywać genetycznie. Jeśli w rodzinie było sporo przypadków występowania trądziku pospolitego, to jest spora szansa, że pojawi się on również i u potomstwa. Udowodniono również, że wzmożone pocenie i duża wilgotność powietrza wpływają na zaognienie zmian trądzikowych, dlatego też często latem i w suchym klimacie obserwuje się o wiele mniejsze zmiany, zwłaszcza gdy skóra jest eksponowana na słońcu. Ta obserwacja oznacza również, że u osób nerwowych oraz żyjących w stresie, może dojść do zaburzeń, które w konsekwencji wywołają, bądź nasilą trądzik pospolity.

Trądzik pospolity, a wiek i dieta

Długo uważano, że to dieta powoduje powstawanie trądziku, dlatego w zaleceniach dla osób zmagających się z chorobą pojawiały się wskazania do zmniejszenia ilości spożycia takich produktów, jak np. czekolada. Dziś wiadomo, że trądzik nasila się jedynie u 5% osób spożywających nieprawidłowe produkty, a także, że musiałaby to być niezdrowa dieta kontynuowana przez dłuższy czas. Faktem jest natomiast, ze trądzik występuje u ok. 80% nastolatków, rzecz jasna w różnym nasileniu. Ma to największy związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie człowieka. Z tego powodu trądzik pospolity może pojawiać się np. u kobiet w ciąży czy podczas menopauzy.

Przyczyny trądziku pospolitego
5 (100%) 4 votes

2 comments on “Przyczyny trądziku pospolitego

  • Na trądzik pospolity bez wątpienia wpływa dieta. Jak się je dużo ostrych rzeczy, to trądzik częściej występuje. Podobnie ze słodyczami. Im więcej czekolady, tym większy trądzik. Najlepszy przykład to keczup – dwa dni ostrego i pryszcze się pojawiają, a przy jedzeniu łagodnego, kłopotu z wypryskami nie ma.

    Reply
  • Bezpośrednia przyczyna trądziku pospolitego to łojotok u młodych ludzi. Wiadomo, że okres dojrzewania jest często bardzo burzliwy i ciężko cokolwiek w tym zmienić. Hormony muszą się wyszaleć żeby potem było lepiej.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>