Site Loader

Bliznowiec – objawy i leczenie

Bliznowiec jest jedną z chorób, które nie bywają groźne dla zdrowia, ale są bardzo niekorzystne dla estetyki wyglądu chorego. Niejednokrotnie pojawiają się w miejscach, które wcześniej były narażone na urazy, powodując przy tym ból oraz swędzenie trudne do opanowania. Trzeba mieć na uwadze, że leczenie bliznowców jest obecnie dość rozwinięte, zaś za każdym razem, gdy takie schorzenie się pojawia, dobrze jest odpowiednio wcześnie zasięgnąć porady lekarskiej – pozwoli to na szybszą diagnostykę oraz wprowadzenie odpowiedniego leczenia.

Czym jest bliznowiec?

Każdy uraz skóry czy jej przecięcie kończy się zrostem skóry, a także pojawieniem się charakterystycznej blizny. W większości przypadków blizny takie zanikają po jakimś czasie, często wspierane stosowaniem odpowiednich leków oraz opatrunków. W przypadku bliznowca proces bliznowacenia przebiega w sposób nieprawidłowy, patologiczny, powodując pojawienie się na miejscu blizny rozrastającej się narośli.

Z czasem narośl ta może przyjmować strukturę gładką oraz wyraźnie wystającą nad normalną skórę, a także może ulegać powiększeniu, co wpływa na nieestetyczny wygląd oraz dodatkowe wrażenia bólowe.

Lekarze udowodnili, że w wielu przypadkach pojawienie się bliznowca ma pochodzenie genetyczne. Oznacza to, że w dużym procencie przypadków pojawiania się tej choroby osoby z najbliższej rodziny cierpiały na to samo schorzenie. Co więcej, może on się również pojawiać w przypadku osób, które w nieodpowiedni sposób dbały o urazy skóry, nie dochowując zasad podstawowej higieny przy gojeniu się ran i skaleczeń.

Objawy bliznowcaBliznowiec

Bliznowiec jest nieestetyczną naroślą, która jednak w wielu przypadkach nie daje żadnych dodatkowych objawów. Niepokojące powinno być pojawienie się rozległej, gładkiej narośli w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się normalna blizna. Jakiekolwiek zmiany w obrębie blizn, które nie idą w kierunku ich zaniku i gojenia, należy natychmiast zgłaszać do lekarza, zwłaszcza że w wielu przypadkach – tak i przypadku bliznowca – szybko rozpoczęte leczenie zapewnia krótszą terapię oraz szybsze wyleczenie.

Bliznowiec może dawać również dodatkowe objawy. Z czasem jego przestrzeń może się powiększać, co jest powodem do niepokoju. Co więcej, może on również wyjątkowo swędzieć oraz sprawiać ból przy dotyku, co jest związane z nadwrażliwością skóry w jego obszarze.

Leczenie bliznowca

Leczenie bliznowca w każdym przypadku jest inne, zależy bowiem od postaci choroby, wielkości zmian oraz szybkości ich rozpoznania. W większości przypadków stosuje się odpowiednie maści sterydowe oraz antybiotykowe, które zapobiegają rozszerzaniu się blizny oraz ją minimalizują, prowadząc do zaniku. Co więcej, w wielu przypadkach niezbędne jest wykonanie zabiegu usuwania bliznowca, połączone z odpowiednią pielęgnacją miejsca po zabiegu. Na szczęście, leczenie tego nieestetycznego schorzenia, choć długie, nie jest specjalnie wymagające oraz w większości przypadków nie wymaga hospitalizacji pacjenta na czas terapii.


Bibliografia

1. Stefania Jabłońska, Sławomir Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, PZWL, 2005
2. Broniarczyk-Dyła, Izabela Urysiak, Anna Wawrzycka-Kaflik – Keloidy i blizny przerosłe
3. S. Jabłońska, S. Majewski – Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

67 − = 57