Site Loader

Leczenie czerniaka skóry

Czerniak skóry

Czerniak skóry jest nowotworem złośliwym. Jego leczenie ma na celu ratowanie życia, ponieważ nieleczony może dawać przerzuty, jak każdy inny nowotwór i w efekcie doprowadzić do śmierci. Wcześnie rozpoznany czerniak jest uleczalny, dlatego ważne jest, aby konsultować z lekarzem wszystkie podejrzane zmiany skórne, a w szczególności te rosnące lub niepokojąco wyglądające znamiona. Szybkie leczenie czerniaka skóry poprzedzone jest wycięciem zmiany nowotworowej i przebadaniem jej pod mikroskopem podczas badania histopatologicznego. Jeśli wykaże ono komórki nowotworowe czerniaka, niezbędne jest też USG pobliskich węzłów chłonnych, aby sprawdzić, czy nie dał on pierwszych przerzutów.

Leczenie dobierane jest w zależności od klasyfikacji nowotworu, a może on obejmować sam naskórek, jak i sięgać aż do tkanki podskórnej

Leczenie chirurgiczne czerniakaCzerniak skóry

Leczenie chirurgiczne czerniaka polega na usunięciu go wraz z marginesem zdrowych tkanek, co zapobiega pozostawieniu w ciele resztek zmiany z gotowymi do dalszego rozrostu komórkami nowotworowymi. Osoby, które czekają na zabieg usunięcia czerniaka, powinny zdawać sobie sprawę z tego, że cięcie będzie prawdopodobnie większe, niż sama zmiana. Czasem zachodzi potrzeba równoczesnego usunięcia nacieczonych węzłów limfatycznych. Jeśli czerniak osiągnął spore rozmiary, może być potrzebny przeszczep skóry, pobranej z innej części ciała.

Chemioterapia i radioterapia

Jednak wycięcie nowotworu to nie wszystko. Niektórzy czują się zaskoczeni, gdy dowiadując się o tym, jak się leczy czerniaka skóry, słyszą o chemioterapii. Leki cytostatyczne potrzebne są wtedy, gdy czerniak dał przerzuty do organów wewnętrznych i nie ma możliwości ich usunięcia. Chemioterapia wiąże się z wieloma przykrymi dolegliwościami, między innymi wypadaniem włosów. Jeśli zabieg chirurgiczny nie jest możliwy, niektórzy stosują radioterapię w leczeniu czerniaka.

Czasem zdarza się też tak, że nie można go w pełni wyciąć chirurgicznie, więc radioterapia uzupełnia wtedy operację

Dość ciekawym sposobem leczenia jest izolowana kończynowa chemioterapia perfuzyjna, która polega na podaży leków przeciwnowotworowych do kończyny z czerniakiem przy jednoczesnej jej chwilowej izolacji od głównego krwiobiegu i ogrzaniu, co sprzyja wchłanianiu i działaniu cytostatyków na czerniaka (np. Melphalan). Gdy szukamy dla siebie ratunku, możemy natknąć się na informacje, jak leczyć czerniaka skóry nowoczesnymi metodami za granicą. Niektóre terapie wciąż znajdują się w fazie badań. Jest to immunoterapia czerniaka skóry, która postrzegana jest jeszcze jako leczenie eksperymentalne i przede wszystkim drogie. Dlatego też onkolodzy wolą zalecać znane i tańsze leczenie nowotworu. Podobnie jest ze szczepionkami na czerniaka, których działanie jest wciąż badane przez światowych naukowców.
 
Czerniak skóry jest jak najbardziej możliwy do wyleczenia. Warto wspomnieć, że będzie ono skuteczne nawet w 100 procentach, jeśli szybko zostanie wdrożone. Nie warto natomiast liczyć na to, że zmiana wchłonie się sama, ponieważ tak długie oczekiwanie naraża nas na obciążającą terapię bez pewności wyleczenia nowotworu.


Bibliografia

1. Rutkowski P., Złośliwe nowotwory skóry, Via Medica, Gdańsk, 2014
2. Weber J.S., D’Angelo S.P., Minor D., Nivolumab versus chemotherapy in patients with advanced melanoma who progressed after anti-CTLA-4 treatment: a randomised, controlled, 2015

Post Author:

2 Replies to “Leczenie czerniaka skóry”

  1. Z czerniakiem nie ma zabawy. Trzeba przede wszystkim zastosować metodę dużego uderzenia i stosować wszystkie możliwości jakie mają lekarze. Od chemioterapii przez jednoczesne wycięcie. Ja zawsze mówię, że i różaniec nikomu nie zaszkodził, jak jednocześnie był u lekarza po fachową pomoc.

  2. Na czerniaka tylko zdecydowana i jak najszybciej stosowana chemioterapia. Nie ma innej opcji. Bo najważniejsze jest zdusić chorobę jak najszybciej, a nie czekać na przerzuty, bo będzie już za późno i nic się nie da już zrobić. Rak skóry to nie żarty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 41 = 45