Site Loader

Powikłania czerniaka skóry

Czerniak skóry powikłania

Czerniak skóry jest zmianą nowotworową złośliwą. Nieleczony może doprowadzić do powikłań wieloukładowych. Komórki czerniaka wraz z krwiobiegiem przedostają się bowiem do innych części ciała. Mogą ulokować się w węzłach chłonnych, powodując ich powiększenie i stan zapalny.

 

Bardzo często umiejscawiają się w tkance płucnej, będąc przyczyną spadku jakości oddychania, duszności i kaszlu. Jeśli przerzuty wystąpią w kościach, może dochodzić do patologicznych złamań. Osoby z guzami przerzutowymi w mózgu będą mieć takie same objawy, jak w przypadku pierwotnych guzów – zaburzenia pamięci, bóle głowy, z czasem całkowity brak logiki, zmienione postrzeganie świata, zmiany nastrojów, nierozpoznawanie swoich bliskich.

Powikłania nawet kilka lat po czerniaku

Statystyki pokazują, że osoby chore na czerniaka skóry, które pokonały chorobę, wciąż znajdują się w grupie wysokiego ryzyka, jeśli chodzi o nowotwory – nie tylko nowotwory typowo skórne. Może pojawić się u nich każdy rodzaj nowotworu. Na powikłania po czerniaku skóry narażeni jesteśmy najbardziej przez pierwsze kilka lat po wyleczeniu. Później to ryzyko spada, ale nigdy nie wyrównuje się do zera.

Co ciekawe, najczęściej występującym nowotworem u osób, które w przeszłości chorowały na czerniaka skóry, jest ponowny czerniak

Dlatego tak groźne schorzenie, wpisane w nasz wywiad chorobowy, obliguje nas i lekarzy do regularnych kontroli. Warto wspomnieć, że powikłania czerniaka skóry często wiążą się z jego leczeniem. Chemioterapia niszczy nie tylko chore komórki, ale też te zdrowe. Wpływa na nasze samopoczucie i wygląd. Osoby poddawane chemioterapii mogą zmagać się z dodatkowymi infekcjami, typu drożdżyca przewodu pokarmowego czy języka. Dołączyć można do tego nudności i wymioty po lekach cytostatycznych. U niektórych może wystąpić bolesne zapalenie żył w kończynie, do której podawana jest kroplówka z cytostatykami. Przy radioterapii chorzy skarżą się na wrażliwą, suchą i bolącą skórę. Potrzebna jest jej specjalna pielęgnacja i ochrona.

Powikłania rany po czerniakuCzerniak skóry powikłania

Jeśli chodzi o powikłania przy czerniaku po operacji jego usunięcia, najczęstszym problemem jest złe wygajanie rany pooperacyjnej. Rozległe zabiegi wymagają transplantacji skóry, którą pobiera się najczęściej z uda, co niejako powiększa obszar operacji. Zoperowane miejsce boli i istnieje ryzyko zakażenia rany pooperacyjnej, a nawet gdy proces jej gojenia przebiegnie bez zarzutów, może pojawić się przerost blizny pooperacyjnej, co nie wygląda estetycznie. Będzie to odczuwalne szczególnie wtedy, gdy czerniak znajdował się w widocznym miejscu. Osoby, które były chore na ten rodzaj nowotworu, muszą zmienić swój tryb życia i minimalizować powikłania przy czerniaku skóry.

Przede wszystkim, ważną sprawą jest unikanie promieniowania UV, które stwarza ryzyko odnowienia się nowotworu

Ciągła ochrona przed słońcem bywa uciążliwa, bo w mocno słoneczne dni trzeba zakrywać jak największy obszar ciała. Dodatkowo przydatne są kremy z filtrem UV zapobiegające zarówno powikłaniom po czerniaku, jak i pełniące funkcję profilaktyczną przed chorobą u osób, które nigdy nie miały z nim do czynienia.


Bibliografia

1. Andrzej Szczeklik, Piotr Gajewski, Interna Szczeklika, Medycyna Praktyczna, Kraków, 2014
2. Vincent T. DeVita, Theodore S. Lawrence, Steven A. Rosenberg, Devita, Hellman & Rosenberg’s Cancer: Principles & Practice of Oncology, Lippincott Williams & Wilkins, 2008
3. Yeh I., Botton T., Talevich E., Shain A.H., Sparatta A.J., Activating MET kinase rearrangements in melanoma and Spitz tumours, Nature Communications, 2015

Post Author:

2 Replies to “Powikłania czerniaka skóry”

  1. Jak już są przeżuty czerniaka to niestety marne szanse na wyleczenie. Nie chcę nikogo straszyć czy przekonywać, ale miałam dwójkę znajomych z czerniakiem i za każdym razem jak nowotwór dał przerzuty, to choroba tak przyspieszała, że jedna z koleżanek nawet nie zdążyła testamentu spisać…

  2. Bo przy czerniaku skóry nie ma co czekać na powikłania. W ogóle nie ma co czekać na leczenie, bo przecież czerniak jest na tyle groźną i przede wszystkim śmiertelną chorobą, że trzeba rzucić wszystko i próbować leczyć chorobę, a nie czekać nie wiadomo na co.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 + = 62