Site Loader

Przyczyny czerniaka skóry

Przyczyny czerniaka skóry

Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Do tego bardzo często wykrywany jest za późno, by istniała szansa wyleczenia. Warto dbać o swoje zdrowie i dowiedzieć się, jak zapobiegać czerniakowi skóry.

Kto jest narażony na czerniaka?

Na czerniaka najbardziej narażone są osoby z obciążeniem genetycznym na tę chorobę oraz takie, które nadmiernie zażywają kąpieli słonecznych, bądź korzystają z solarium. Przez bardzo częste wystawianie się na promieniowanie UVA i UVB narażamy się na uszkodzenia skóry oraz nadmierną produkcję komórek barwnikowych.

Przyczyny czerniaka skóry

Ryzyko zachorowania jest bardzo duże u osób, które nie kierują się zdrowiem, a głównie urodą i modą. Ostatnimi laty moda na opaleniznę naturalną i solarium święciła triumfy, niestety może ona zebrać swoje żniwo za kilka lat.

By uniknąć czerniaka, należy szczególnie uważać na słońce

Po pierwsze: unikać nadmiernego wystawiania się na słońce w godzinach największej jego aktywności, po drugie: nie korzystać z solarium, tylko w ostateczności używać samoopalacza, albo balsamu brązującego, a po trzecie: na każde wyjście na słońce stosować krem z wysokim filtrem ochronnym. Smarowanie kremem z filtrem należy powtarzać co kilka godzin. Choć wielu osobom opalenizna kojarzy się ze zdrowiem, to nadmierne wystawianie się na słońce może być przyczyną samych problemów. Z pewnością nasza skóra szybciej się starzeje, gdy jesteśmy stałymi bywalczyniami solarium, a w najgorszym wypadku możemy zachorować na czerniaka.

Jak objawia się czerniak skóry

Wokół znamienia zaczyna pojawiać się czerwonawa obwódka, która może nas bardzo swędzieć. Do tego warto zwrócić szczególną uwagę na wszelkie różnice w obrębie znamienia. Jeśli nasze znamię się powiększa, bądź zmienia kształt, to powinien to być dla nas wyraźny sygnał, by udać się do dermatologa. Do tych objawów dochodzi także przerost znamienia oraz świąd.

Leczenie czerniaka skóryPrzyczyny czerniaka skóry

Podstawowa metoda leczenia czerniaka to usuwanie tkanki. Jeśli dotarł do węzłów chłonnych, konieczne będzie ich wycięcie. Najgorzej, gdy dał przerzuty, wtedy jesteśmy skazani na chemioterapię i radioterapię. To niezwykle ważne, by szybko zgłosić się z każdym dziwnie wyglądającym znamieniem do lekarza. Nie ma co czekać kilka lat w niepewności, bo ten okres może zdecydować o całym naszym życiu.

Przyczyny powstawania czerniaka skóry są nam znane i dlatego też powinnyśmy o siebie dbać, nie tylko w kwestii wyglądu, ale zdrowia!

Czerniak może pojawić się u nas po latach opalania, ale i dużo wcześniej. Nie ma na to konkretnej reguły. Gdy jesteśmy obciążeni genetycznie, obserwujmy swoje znamiona i co jakiś czas pokazujmy je specjaliście. Nie bójmy się chodzić do dermatologa, bo od tego zależy nasze zdrowie, a w tym przypadku nawet życie. Korzystajmy ze słońca rozsądnie, odpowiednio zabezpieczając skórę filtrami. Nie uczęszczajmy do solarium. Blada skóra zachowuje o wiele dłużej młodość, pamiętajmy o tym. W ten sposób wykluczymy powody czerniaka skóry i nie pozwolimy mu zagościć w naszym życiu.


Bibliografia

1. Tadeusz Dębniak, Jan Lubiński, Genetyka kliniczna czerniaka, Borgis – Postępy Nauk Medycznych, 2008
2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową.
3. Ewa Telka, Krzysztof Szczepanik, Czerniak skóry – nowe zasady postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, 2014

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny czerniaka skóry”

  1. Leczenie czerniaka skóry trzeba rozpocząć jak najszybciej, bo nie ma z nim żartów. Przede wszystkim warto wiedzieć, że jest to bardzo złośliwy nowotwór, który tylko w początkowej fazie diagnozowania jest wyleczalny. W przeciwnym razie trzeba liczyć najwyżej na cud.

  2. Najważniejsze żeby przestać usuwać słowa czerniak. On w gruncie rzeczy nie brzmi wcale groźnie, a rak skóry to już jest coś. I nie mówcie, że to szczegóły, bo właśnie takie detale są najważniejsze. Gdyby nie to, że lekarze wiedzą o co chodzi, to większość osób by machnęło ręką jak usłyszy słowo czerniak. A rak czy nowotwór to już co innego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 76 = 81