Leczenie świerzbu
Świerzb to choroba skóry, która wywołuje trudne do zniesienia swędzenie. Objawia się wykwitami i strupami na skórze. Jest to schorzenie bardzo zaraźliwe, a w związku z powszechną opinią, że wywołuje je bród, także wyjątkowo wstydliwe. Owa opinia ma jednak niewiele wspólnego z prawdą.
Świerzbem może zarazić się każdy, niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Najbardziej narażone są na niego osoby o obniżonej odporności, przebywające w dużych skupiskach ludzi.
Chorobę wywołują pasożyty świerzbowca ludzkiego, przenoszące się na ciało poprzez bezpośredni kontakt z zarażoną skórą lub pośrednio – przez ubranie, ręczniki czy pościel
Leczenie świerzbu trwa od kilku dni do kilku tygodni, a w trudnych przypadkach nawet do kilku miesięcy. W sytuacji pojawienia się choroby, by wyleczyć się jak najszybciej, warto walczyć z nią na wszelkie sposoby.
Jak leczyć świerzb
Przede wszystkim farmakologicznie. By rozpocząć odpowiednią kurację, należy oczywiście udać się do dermatologa, a więc specjalisty, który wie najlepiej, jak się leczy świerzb. Lekarz powinien dobrać odpowiednie leki, biorąc pod uwagę wiek i stan pacjenta. Dorosła osoba powinna otrzymać silne preparaty przeciwpasożytnicze w formie płynu do przemywania ran oraz kremu lub maści do smarowania całego ciała (poza twarzą). Wiele leków, które umożliwiają leczenie świerzbu, jest tak mocnych, że mogą poważnie podrażniać skórę. Dlatego też, w przypadku kobiet w ciąży oraz dzieci, lekarz powinien przepisać maści o delikatniejszym działaniu, stworzone na bazie permetryny.
Leczenie miejscowe świerzbu
W obydwu przypadkach, preparaty stosuje się nie tylko na miejsca zmienione chorobowo, lecz na całe ciało pacjenta, z wyjątkiem głowy. Krem, bądź maść należy nałożyć na skórę, zaczynając od szyi, a kończąc na powierzchni podeszwowej stóp.
Szczególną dokładnością powinniśmy wykazać się podczas aplikacji kremu na nadgarstki, łokcie, pachy, pachwiny, narządy płciowe, pośladki, a także przestrzenie międzypalcowe u rąk i u stóp
Następnie, preparat należy pozostawić na ciele przez 8-12 godzin. W związku z tym, najlepiej jest smarować skórę przed snem. Po upływie stosownego czasu, krem powinno się zmyć ze skóry, a całą tę czynność powtórzyć przez kolejne kilka dni. Celem ograniczenia świądu, stosuje się także leki przeciwhistaminowe oraz kalaminę. Lekarz może przepisać również stosowanie doustnych antybiotyków.
Jak uniknąć świerzbu
Niezmiernie ważnym elementem leczenia świerzbu jest także objęcie terapią całego otoczenia chorego. Pacjent może bowiem zarażać na 3-4 tygodnie przed pojawieniem się u niego objawów. Wszyscy domownicy i ludzie mający styczność z pacjentem są więc narażeni na występowanie świerzbu także u nich. Powinni zatem poddać się leczeniu, nawet jeśli nie występują u nich jeszcze żadne objawy.
Domowe sposoby na świerzb
Wiele osób, które zastanawiają się, jak leczyć świerzb, zapomina o starych, domowych sposobach. Podczas świerzbu, kojąco działa przemywanie ran różnymi naparami z ziół: pokrzywy, nagietka, tymianku, kminku zwyczajnego, babki wąskolistnej czy piołunu pospolitego. Babcie, zapytane o to, jak się leczy świerzb, odpowiedziałyby zapewne, że okładami z octu i kąpielami w krochmalu – jest to bowiem tradycyjny sposób na zmniejszenie świądu.
W leczeniu pomocne może okazać się także dodawanie do kąpieli olejków – lawendowego, herbacianego lub cynamonowego
Szybka reakcja i poddanie się terapii lekarza, połączone z domowymi sposobami, pozwalają na dość szybkie wyleczenie świerzbu. Zazwyczaj ponawianie leczenia nie jest konieczne. Trzeba jednak pamiętać o wymianie pościeli i wypraniu jej wraz ze wszystkimi ubraniami i ręcznikami chorego w wysokiej temperaturze. Warto też dokładnie przewietrzyć i odkurzyć mieszkanie, by zapomnieć o uciążliwych pasożytach raz na zawsze.
Bibliografia
1. Stefania Jablońska, Tadeusz Chorzelski, Choroby skóry dla studentów medycyny i lekarzy, Wyd. III, PZWL, 1994
2. Strong M, Johnstone P, Interventions for treating scabies, Cochrane Database Syst Rev, 2007
3. H. Fey, X. Petsitis, Słownik kosmetyczny, MedPharm, Polska, 2011
Na świerzb najlepszy jest domowy sposób. Można robić sobie okłady z pokrzywy, które zmieniają całkowicie odczuwanie świerzbu. Dzięki takim okładom może nie jest możliwe leczenie świerzbu, ale na pewno można znacząco złagodzić objawy, a to one są najgorsze przy świerzbie. Jednak nasze mamy o babcie wiedziały co robią, zbierając w spiżakach zioła na różne choroby.
Leczenie świerzbu kremami i maścią nie jest wcale niczym przyjemnym. Zwłaszcza, że trzeba się tym smarować od stóp do głów jak jakaś mumia. Wcale to nie jest przyjemne, bo nie wiadomo co ze sobą zrobić i jak reagować, bo nie można się drapać, żeby nie rozpaćkać wszędzie tego kremu, a ulga jest dosłownie tylko chwilowa…
na razie ratuje sie domowymi sposobami, ale czy jest cos skutecznego bez recepty?
mi lekarz zalecił maść novoscabin i pomogło. smarowałam całe ciało po kąpieli i koniecznie szarym mydłem trzeba się myć. nie powiem, uciążliwe choróbsko… nie życze nikomu!
A jak domowe sposoby nie pomagają i trzeba sie ratować medykamentami, to co polecacie? najlepiej cos bez recepty skutecznego 🙂
to w takim razie jak najlepiej i najskuteczniej leczyć jesli domowe sposoby nie dzialaja…. ?!
a po jakim czasie ustapil swiad?