Site Loader
Przyczyny trądziku pospolitego

Przyczyny trądziku pospolitego

Istnieją takie schorzenia dermatologiczne, które występują praktycznie powszechnie, zwłaszcza w określonym wieku. Jednym z nich jest również trądzik pospolity, bardzo rozpowszechniony zwłaszcza u ludzi młodych, szczególnie nastolatków w okresie rozwoju płciowego, kiedy do głosu dochodzą hormony. Schorzenie takie jest przede wszystkim powodem dużego poczucia wstydu i znacznie pogorszonej opinii o własnej atrakcyjności, co potem przekłada się niejednokrotnie na niższą samoocenę, a może powodować nawet depresję i dodatkowe dolegliwości natury psychicznej. Tymczasem przyczyny trądziku pospolitego są coraz lepiej rozpoznawane, co pomaga również w walce z tym bardzo nieprzyjemnym schorzeniem dermatologicznym.

Bezpośrednie powody trądziku pospolitego

Aby wiedzieć, jak powstaje trądzik pospolity, trzeba znać zasady działania skóry. Trądzik jest wynikiem zaburzeń produkcji łoju oraz nieprawidłowości w rogowaceniu skóry – w obu przypadkach dochodzi do zbyt intensywnego działania organizmu, co owocuje pojawianiem się zmian trądzikowych.

U osób chorujących na trądzik pospolity najpierw pojawia się zbyt duże wytwarzanie łoju, co często objawia się również tłustą cerą

Łój ten nie ma jak ujść z mieszka włosowego, jako że zbytnie rogowacenie skóry powoduje zamknięcie ujścia mieszka, przez co wytwarzane sebum zatrzymywane jest pod skórą. To z kolei powoduje, że pękają ściany mieszka, zaś w nim samym zaczynają rozwijać się rozmaite bakterie, które powodują powstawanie stanu zapalnego. Z tego też powodu te dwie przyczyny określa się jako bezpośrednie czynniki rozwoju trądziku pospolitego.

Trądzik, a dziedziczeniePrzyczyny trądziku pospolitego

Długo zastanawiano się nad tym, co powoduje trądzik pospolity u tak dużej populacji. Okazuje się, że skłonności do tego schorzenia można również przekazywać genetycznie. Jeśli w rodzinie było sporo przypadków występowania trądziku pospolitego, to jest spora szansa, że pojawi się on również i u potomstwa. Udowodniono również, że wzmożone pocenie i duża wilgotność powietrza wpływają na zaognienie zmian trądzikowych, dlatego też często latem i w suchym klimacie obserwuje się o wiele mniejsze zmiany, zwłaszcza gdy skóra jest eksponowana na słońcu. Ta obserwacja oznacza również, że u osób nerwowych oraz żyjących w stresie, może dojść do zaburzeń, które w konsekwencji wywołają, bądź nasilą trądzik pospolity.

Trądzik pospolity, a wiek i dieta

Długo uważano, że to dieta powoduje powstawanie trądziku, dlatego w zaleceniach dla osób zmagających się z chorobą pojawiały się wskazania do zmniejszenia ilości spożycia takich produktów, jak np. czekolada. Dziś wiadomo, że trądzik nasila się jedynie u 5% osób spożywających nieprawidłowe produkty, a także, że musiałaby to być niezdrowa dieta kontynuowana przez dłuższy czas. Faktem jest natomiast, ze trądzik występuje u ok. 80% nastolatków, rzecz jasna w różnym nasileniu. Ma to największy związek ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w organizmie człowieka. Z tego powodu trądzik pospolity może pojawiać się np. u kobiet w ciąży czy podczas menopauzy.


Bibliografia

1. Fernandez-Obregon A.C., Azitrmycin for the treatment of acne, 2000
2. Gollnick H., Schramm M., Topical drug treatment in acne. Dermatology, 1998
3. Podlewski J.K., Chwlibogowska-Podlewska A., Leki współczesnej terapii, 2003

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny trądziku pospolitego”

  1. Na trądzik pospolity bez wątpienia wpływa dieta. Jak się je dużo ostrych rzeczy, to trądzik częściej występuje. Podobnie ze słodyczami. Im więcej czekolady, tym większy trądzik. Najlepszy przykład to keczup – dwa dni ostrego i pryszcze się pojawiają, a przy jedzeniu łagodnego, kłopotu z wypryskami nie ma.

  2. Bezpośrednia przyczyna trądziku pospolitego to łojotok u młodych ludzi. Wiadomo, że okres dojrzewania jest często bardzo burzliwy i ciężko cokolwiek w tym zmienić. Hormony muszą się wyszaleć żeby potem było lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 70 = 76