Site Loader
Objawy grzybicy paznokci

Objawy grzybicy paznokci

Grzybica paznokci, to choroba, która często jest konsekwencją nieleczenia lub niewłaściwego leczenia grzybicy skóry. Grzyb atakuje wtedy między innymi komórki macierzyste paznokcia, co doprowadza do wielu przykrych następstw. Jak rozpoznać grzybicę paznokci i zwiększyć szansę szybkiego wyleczenia? 

 

Grzybica paznokci zwykle pojawia się na płytce paznokciowej stóp. Ponieważ trudniej jest dokładnie osuszyć to miejsce, warunki sprzyjają tego typu infekcjom. Zwykle choroba objawia się zżółceniem i zgrubieniem na płytce paznokciowej. Może także pojawić się ból podczas ucisku. Zmianom może ulegać także skóra wokół paznokci, szczególnie miejsce wzrostu płytki.

Jak rozpoznać grzybicę paznokci

Niepokojące jest zaczerwienienie, ból i inne objawy zakażenia. Zlekceważenie przypadku, gdy zaatakowany został tylko kawałek paznokcia, szybko doprowadza do rozszerzenia się zakażenia. Objawy grzybicy paznokci to także niemiły zapach, a czasem również zmiana kształtu płytki paznokciowej.

W zaawansowanej chorobie zakażenie obejmuje cały paznokieć, który może także samoistnie kruszyć się i odrywać

Z czasem cała płytka paznokciowa przybiera kolor żółty, a potem nawet żółto-zielony. W zaawansowanym stadium choroby paznokieć jest już całkowicie matowy i nieprzezroczysty. Dlatego warto rozpocząć leczenie jak najwcześniej. Jak objawia się grzybica paznokci u rąk? Zwykle tak samo jak w przypadku grzybicy płytki paznokciowej stóp. Ukrywanie stanu paznokci nie pomoże – potrzebne jest kompleksowe leczenie. Objawem grzybicy paznokci, występującym u rąk i u nóg jest także „podnoszenie się” płytki paznokcia, spowodowane jej zgrubieniem lub nieprawidłowym wzrostem.

Jak leczyć grzybicę paznokciObjawy grzybicy paznokci

W aptece istnieją obecnie środki, które pozwalają wyleczyć grzybicę paznokci samodzielnie. Jednak w przypadku zaawansowanych zmian lepiej jest udać się do specjalisty. Samodzielnie, bez odpowiednich badań nie można ocenić, jaki rodzaj grzyba jet powodem zakażenia. Zastosowanie różnych środków może opóźnić właściwą terapię lub uczynić ją mniej efektywną (ze względu na to, iż danej substancji nie stosuje się w leczeniu drugi raz).

Lekarz może zrobić badanie, które wykaże, jaka kolonia grzyba zaatakowała w danym przypadku. To pozwoli szybko dobrać lek lub zrezygnować z nieskutecznej terapii

Na podstawie badania specjalista przepisuje zwykle środek do stosowania zewnętrznego – zazwyczaj w formie lakieru. Często przepisany zostaje także środek do zażywania doustnego – niejednokrotnie jest to silny antybiotyk. Taki lek zwykle dobrze radzi sobie ze zwalczeniem infekcji, jednak nie jest łagodny dla wątroby. W procesie leczenia nie zawsze konieczne jest zrywanie płytki paznokciowej. Obecnie stosuje się mniej inwazyjne metody, by nowy paznokieć był już wolny od grzybicy. Poleca się stosowanie specjalnych kremów, które zmiękczają płytkę paznokciową lub skorzystanie z jednorazowych pilniczków. Usunięcie paznokcia pozwala na łatwiejsze dawkowanie leków do stosowania zewnętrznego, co wpływa na efektywność kuracji. Zazwyczaj stosowanie leków jest konieczne do czasu odrośnięcia zdrowego paznokcia.


Bibliografia

1. Kowalczuk-Zieleniec E., Nowicki R., Majkowicz M., Jakość życia w grzybicach paznokci, Dermatologia kliniczna i zabiegowa, 2001
2. Schuster I., Ryder N.S., Allylamines-mode and selectivity of action compared to azole antifungals and biological fate in mammalian organisms, J. Dermatol Treat, 1990
3. Maleszka R., Ratajczak-Stefańska V., Różewicka-Czabańska M., Zmiany infekcyjne paznokci, Przegląd Dermatologiczny, 2011

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 40 = 50