Site Loader
powikłania zanokcicy

Zanokcica to inaczej zastrzał, czyli zapalenie wału paznokciowego. Do pojawienia się objawów choroby dochodzi w przypadku urazu okolic paznokcia i zanieczyszczenia tego miejsca, w wyniku czego do nieraz praktycznie niewidocznej ranki dostają się bakterie. Sytuacji, w których może dojść do rozwinięcia się zanokcicy, jest dość sporo. Unikać trzeba zwłaszcza wykonywania w niewłaściwy sposób różnych zabiegów higienicznych (także w gabinetach), zwalczać nawyk obgryzania paznokci i bezzwłocznie reagować, gdy paznokieć wrasta, bądź został w jakikolwiek sposób uszkodzony.

Właściwe leczenie zastrzału

Podjęcie odpowiedniego leczenia pozwala na szybkie pozbycie się nieprzyjemnych objawów i uchronienie się od możliwych powikłań. Tej, pozornie niegroźnej choroby nie warto leczyć domowymi sposobami, ponieważ najczęściej spotykane powikłania zanokcicy powstają w wyniku niewłaściwego traktowania zmienionej chorobowo okolicy paznokcia. Oczywiście najważniejsze jest zapobieganie rozwojowi schorzenia, ale gdy już pojawią się ból, opuchlizna wału paznokciowego, a być może też wyciek ropny, trzeba natychmiast odwiedzić lekarza.

Gdy już dojdzie do powikłań zanokcicy

Powikłania po zanokcicy to zazwyczaj skutek zlekceważenia pierwszych objawów, jak również przekształcenia się ich w postać przewlekłą. Ostrość powikłań wiąże się z przebiegiem choroby, ponieważ czasami wystarczy tylko zachowanie higieny, by objawy minęły, a innym razem od razu pojawiają się ropnie, nadkażenia itd. Powikłania przy zanokcicy mogą być bardzo bolesne, powodują też brzydkie zmiany na rękach (dla osób pracujących z ludźmi jest to wyjątkowo poważny problem). Brak podjętego w odpowiednim czasie leczenia to pozwolenie bakteriom na dalsze namnażanie się w okolicy urazu, na skutek czego ognisko choroby rozszerza się na położone głębiej tkanki. Najczęściej symptomem tego jest powstanie przebarwień czy zmian grubości paznokcia, różnych bruzd czy fałd, powolne niszczenie się płytki aż do – co jest możliwe – zupełnego jej zaniku. Zdarzają się też liczne ropnie pod paznokciem, jak też zagrożenie ogólnym zakażeniem palca czy nawet całej dłoni, czego konsekwencje mogą być jak najbardziej poważne.

Niebezpieczne powikłania zanokcicy

Zapobieganie powikłaniom zastrzału to przede wszystkim prawidłowe leczenie już rozwiniętej zanokcicy, ale najlepiej jest w ogóle do niej nie dopuścić. Niektóre z urazów paznokcia i jego okolic są odczuwalne od razu, jak na przykład wrastanie paznokcia w wał, ale inne – jak niewielkie ranki utworzone podczas robienia manicure czy odsuwania skórek – mogą zostać pominięte i przypadkowo zanieczyszczone podczas jakichkolwiek czynności. Stąd jedną z najbardziej skutecznych metod zapobiegania zanokcicy i jej powikłaniom jest zachowywanie bezwzględnej higieny oraz korzystanie z zaufanych gabinetów kosmetycznych lub innych. W razie zauważenia nawet małego zadraśnięcia dobrze będzie odkazić rankę i założyć opatrunek, który pozwoli uniknąć zanieczyszczenia jej bakteriami. Nie zawsze z zanieczyszczonego uszkodzenia okolicy paznokcia rozwija się zanokcica, ale jest to bardzo prawdopodobne.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania zanokcicy”

  1. Przy zanokcicy przede wszystkim trzeba uważać na to żeby nie dopuścić do tego, żeby doszło do tego, że nastąpi też zakażenie bakteryjne. Bo takie powikłania zanokcicy to praktycznie koniec marzeń o tym, żeby zastrzał szybko się skończył i bez kłopotów dał się wyleczyć.

  2. Zanokcica to stan zapalny, ale też często otwarta rana, więc należy pamiętać o tym, że trzeba usuwać wszystkie potencjalne źródła zakażenia. Przy zanokcicy nie wolno wykonywać prac, w których można się pobrudzić, bez rękawic ochronnych, bo powikłania zanokcicy mogą się potem ciągnąć przez długie miesiące.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

49 − = 42