
Objawy grzybicy skóry
Grzybica to choroba, która dotyka bardzo wielu osób, które nawet nie zawsze zdają sobie z tego sprawę. Wywoływana jest przez wiele czynników, bo mimo iż przyczyną jej są grzyby, których mogą być różne rodzaje, muszą mieć sprzyjające warunki do rozwoju.
Ponieważ jest ich wiele, a grzybicą łatwo jest się zarazić nawet o tym nie wiedząc, cierpi na nią nawet połowa społeczeństwa. Leczenie grzybicy jest tym trudniejsze, że nie da się jej wyleczyć do końca i zdarzają się nawroty, dlatego tak ważne jest, by szybko zacząć działać. Jednym z najpopularniejszych rodzajów tej choroby jest grzybica skóry. Jak ją rozpoznać, by móc szybko zacząć się leczyć?
Jak objawia się grzybica skóry
Grzybicę skóry nie zawsze łatwo jest rozpoznać, tym bardziej, że często pojawia się ona na uszkodzonej skórze. Zmiany te bywają więc niejednokrotnie brane za coś innego, niż są w rzeczywistości.
Pojawiają się na przykład w miejscach, w których tworzą się fałdy skórne, na przykład u osób otyłych. Nie zawsze więc od razu wiadomo, że nie jest to „zwykła” zmiana, ale ta trudna do leczenia i uciążliwa choroba
Pojawia się też ona w innych miejscach, w których panuje wilgoć, a więc sprzyjające zjawisko dla „macerowania” skóry – w pachwinach, pod pachami, między pośladkami oraz pod piersiami. Jak objawia się grzybica skóry? Oprócz zaczerwienienia, które łatwo jest wziąć za zwykły objaw, pojawia się też charakterystyczne, często bardzo uciążliwe swędzenie. Najłatwiej jednak rozpoznać można tę chorobę przez to, że tworzące się krostki, grudki, a przede wszystkim pęcherzyki, są dla niej typowe, można więc przyjrzeć się im na przykład w internecie, by być w stanie sprawdzić, czy właśnie z tym ma się do czynienia.
Grzybica skóry owłosionej
Innym rodzajem grzybicy skóry jest grzybica skóry owłosionej, pojawiająca się na głowie. Jak rozpoznać grzybicę skóry owłosionej i odróżnić ją od łupieżu? Objawem charakterystycznym jest pojawianie się ognisk na skórze głowy – zaczerwienionych, pokrytych łuskami. Czasem też skóra pęka i pojawiają się wysięki. Co ciekawe, tej postaci grzybicy często towarzyszą też zmiany pojawiające się w innych częściach ciała, przede wszystkim na twarzy, a także dalej, na tułowiu, najczęściej w okolicach mostka i łopatek. Tę postać choroby stosunkowo łatwo jest rozpoznać, dzięki charakterystycznym objawom, które rzadko pozostawiają wątpliwości.
Szybkie wykrycie choroby i jej leczenie jest tym bardziej istotne, że jej złe skutki nie ograniczają się tylko do nieprzyjemnych objawów, jeśli chodzi o odczucia
Grzybica skóry owłosionej, czyli skóry głowy, bardzo często prowadzi do przerzedzania się włosów i jeśli w porę nie rozpocznie się właściwego leczenia, może to bardzo mocno odbić się na ich stanie. Grzybica skóry to podstępna, uciążliwa i trudna do całkowitego wyleczenia choroba. Nawet jeśli została zaleczona, jej nawrót zawsze może nastąpić, dlatego niezwykle istotna jest profilaktyka, by się przed nią chronić, zarówno gdy jest się jej nosicielem, jak i osobą zdrową.
Bibliografia
1. M. Błaszczyk-Kostanecka, H. Wolska, Dermatologia w praktyce, Warszawa, 2009
2. Baran E., Zarys mikologii lekarskiej, Volumed, Wrocław, 1998
3. B Elewski, Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, 2000
Grzybica skóry to nie tylko swędzenie, ale też zaczerwienienie. Zwłaszcza, że często choroba pojawia się niespodziewanie, jak u mojego chłopaka, ale oczywiście najpierw było gadanie, że to nic takiego, potem, że przejdzie, a na końcu opierdziel od znajomego lekarza, bo jak by przyszedł wcześniej, to by można było lepiej zareagować.