Site Loader
leczenie grzybicy stóp

Leczenie grzybicy stóp

Grzybica to choroba, której nie daje się wyleczyć do końca, a przy tym można się nią zarazić bardzo łatwo, a już szczególnie łatwe jest to w przypadku grzybicy stóp, którą można „złapać” w wielu miejscach, chodząc na bosaka. Jest to więc przede wszystkim basen, sauna, ale też na przykład salony pedicure, w których źle dezynfekuje się narzędzia. Ryzykowne jest także noszenie używanych butów czy też stosowanie różnego rodzaju akcesoriów wespół z osobami, które cierpią na tę chorobę. A jak już jej się pozbyć, gdy się nią zaraziło?

Jak leczyć grzybicę stóp

Leczenie grzybicy stóp nie jest co prawda trudne, ani skomplikowane, trzeba jednak wiedzieć, że gdy już raz zaraziło się tą chorobą (nie tylko grzybicą stóp, ale i wszystkimi jej rodzajami – grzybicą skóry, pochwy czy paznokci), mogą następować jej nawroty, leczenie opiera się więc nie tylko na zniwelowaniu powstałych zmian i dokuczliwych objawów, ale i zapobieganiu nawrotom, czyli profilaktyce. Grzybica stóp ma kilka rodzajów i postaci, które różnią się między sobą rodzajem grzybów, jakie je wywołują, obszarami stóp, jakie obejmują, a także, raczej dość nieznacznie, objawami. Najczęściej spotykane postacie, które łatwo poddają się leczeniu, to grzybica stóp międzypalcowa, złuszczająca i potnicowa. Rzadziej spotykane, cięższe przypadki, to grzybica krostkowa oraz wrzodziejąca, których leczenie nie jest takie łatwe, wymaga więcej czasu i stosowania specjalistycznych preparatów. Jeśli chodzi o to, jak leczyć grzybicę stóp w lżejszej postaci, zwykle wystarczy stosowanie miejscowe środków, jakie bez trudu można kupić w aptece bez recepty. Mają one mało inwazyjne, ale skuteczne działanie, często nawet obiecują rozprawienie się z grzybicą już po pierwszym zastosowaniu, gdyż skutecznie zwalczają wszystkie rodzaje grzybów. Mają postać kremów, maści, bądź szczególnie wygodnych preparatów w spray’u. Ponadto jeśli skóra stóp zaatakowanych grzybicą ma duże skłonności do rogowacenia, niezbędne jest stosowanie kremów lub innych preparatów nawilżających, a jeśli pojawiają się zmiany sączące, niezbędne jest stosowanie łagodzących je maści i żeli. Preparatów takich jest na rynku bardzo wiele, bo i grzybica stóp jest niezwykle popularną chorobą. Uważa się, że jej nosicielami obecnie może być już połowa społeczeństwa, bo miejsca, w których łatwo się nią zarazić, są coraz bardziej uczęszczane.

Niezbędna profilaktyka grzybicy stóp

Prócz tego, jak się leczy grzybicę stóp, trzeba też wiedzieć, jak chronić się przed jej nawrotami – gdy już ktoś na tę chorobę zapadł, albo jak bronić się przed nią, gdy jest się zdrowym. Wymagane jest przede wszystkim odpowiednie postępowanie w miejscach, gdzie można się nią zarazić, czyli trzeba nosić klapki na basenie czy w saunie. Niezbędna jest również właściwa higiena – mycie stóp dwa razy dziennie i bardzo dokładne osuszanie, by w przestrzeniach międzypalcowych nie zalegała wilgoć. Również pot tworzy sprzyjające warunki do rozwoju grzybicy, dlatego jeśli ktoś ma problem z nadmiernym poceniem stóp, powinien stosować odpowiednie preparaty.

Leczenie grzybicy stóp
5 (100%) 3 votes

Post Author:

2 Replies to “Leczenie grzybicy stóp”

  1. Na grzybicę stóp najlepsza jest maść w takim pomarańczowym opakowaniu. Nie żebym nie chciał reklamować, ale po prostu nie pamiętam jak się nazywała, bo próbowałem chyba z pięciu 😀 Ale ta pomarańczowa działała najlepiej, polecam. Biała zakrętka, pomarańczowa tubka średniej wielkości i grzybicę da się pokonać.

  2. Ale pomogłeś…Na grzybicę stóp najlepsza jest wizyta u doświadczonego dermatologa, a nie nie wiadomo jakie maści, które nie są polecane przez lekarzy. Trzeba pamiętać, że często dobór leków na grzybicę jest indywidualny i zależy od wielu specyficznych czynników, także typu skóry a nie tylko innych chorób, jak się niektórym wydaje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 2