Site Loader
przyczyny bliznowca

Bliznowiec, czyli inaczej keloid, to schorzenie dość uciążliwe w przebiegu. Zapadają na nie głównie osoby po niepoprawnie przeprowadzonym zabiegu chirurgicznym. Przyczyna bliznowca czasami bywa prozaiczna: problem może rozpocząć się na przykład od przeprowadzenia zabiegu piercingu w nieprawidłowy sposób. Co gorsza, problem ten z czasem rozwija się: blizny rozprzestrzeniają się na ciele i trudno jest liczyć na ich samoistne zniknięcie. Co więcej, nie wyglądają one dobrze i różnią się znacząco od zwyczajnych blizn, występujących po urazach. Występują na plecach, ramionach, a także na klatce piersiowej i niekiedy na uszach. Nie bledną z czasem i powodują naprawdę spory dyskomfort psychiczny.

Czym dokładnie jest keloid?

Keloid, czyli bliznowiec, to inaczej blizna, która różni się od zwyczajnej blizny, jaka może pojawić się na naszej skórze w wyniku zwykłego przerwania ciągłości skóry. Przede wszystkim – blizny keloidowe nie znikają tak, jak tradycyjne blizny. Nie zmienia się ich struktura z czasem. Nie zaczyna blednąć. Jednocześnie jest to blizna bardzo szpecąca. Ma fioletowy lub purpurowy kolor, czasami świeci. Czasami także tworzy wybrzuszenie na powierzchni skóry. Wszystko to sprawia, że blizna keloidowa jest po prostu widoczna, rzucająca się w oczy i trudna do ukrycia. Nawet dobrej jakości podkład kryjący, wykorzystywany w teatrze, nie jest w stanie zniwelować widoczności owej blizny.

Jakie są przyczyny bliznowca?

Poza wspomnianymi typowymi przyczynami w postaci rozcięcia skóry w przebiegu zabiegu chirurgicznego lub zabiegu piercingu, przyczyną bliznowca może być zwyczajny trądzik lub ukąszenie owada takiego, jak komar. Szczególnie często bliznowiec dotyczy mężczyzn golących swoje twarze ostrymi narzędziami, przez które dochodzi do zacięć. Dlatego należy po prostu golić się ostrożnie.

Przyczyny powstawania bliznowca

Oglądając osoby z bliznowcami, często możemy mimo to zastanawiać się co powoduje bliznowca oraz jak to się dzieje, że jedna mała blizna może spowodować powstawanie wielu blizn w innych obszarach ciała? Naukowcy nie są w stanie na obecnym etapie rozwoju medycyny stwierdzić jednoznacznie jaka jest etymologia powstawania bliznowca. Wiadomo jednak, że za powstawanie schorzenia odpowiada częściowo zmiana w sygnałach komórkowych, odpowiadających za ich wzrost oraz za proliferację. Inna przyczyna bliznowca to oczywiście czynnik genetyczny, na który nie mamy żadnego wpływu. Rodzimy się bowiem czasem z defektem funkcjonowania komórki.

Leczenie bliznowców

Nie ma żadnego znanego lekarza, który przeprowadzałby objawowe leczenie bliznowca. Zdarza się oczywiście, że gdy blizna jest monstrualnych rozmiarów, zachodzi konieczność usunięcia jej chirurgicznie. Zdarza się tak, gdy blizna pojawia się na twarzy i obejmuje znaczący jej obszar. Czasami blizna zamienia się we wrzód i wtedy operacja jest konieczna dla zachowania życia pacjenta. Niestety jednak, po takich operacjach blizny nawracają i istnieje ryzyko, że pojawią się w jeszcze większych rozmiarach, niż pierwotnie.

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny bliznowca”

  1. Naukowcy jak zwykle nie wiedzą, a według mnie przyczyny bliznowca są bardzo proste. Przede wszystkim zauważcie, że zazwyczaj pojawia się on u osób, które są że tak powiem zmęczone życiem. Czyli u wszystkich, którzy mają osłabioną odporność i znacznie gorzej znoszą jakiekolwiek zakażenia, choćby wirusem. A poza tym wg mnie główną przyczyną bliznowca są mikroskopijne rany, tzw. mikrourazy, które powodują uszkodzenie komórek.

  2. Ja mam bliznowca po wykonaniu kolczyka w pępku, a na pewno byś gościu oczy z orbit jakbyś zobaczył, jak wyglądam moje ciało „zmęczone życiem”. Więc nie opowiadaj takich teoryjek, bo nawet najzgrabniejsze laski mogą mieć bliznowca i nie jest łatwo się go pozbyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 − 63 =