Site Loader
powikłania łuszczycy

Łuszczyca to choroba skóry, która nie jest w pełni uleczalna. Przyczyny powstawania łuszczycy nie są do końca znane. Może mieć ona podłoże genetyczne, które prowokuje pojawienie się objawów łuszczycy w przyszłości. Choć nie jest zakaźną chorobą skóry, to każdy z nas może na łuszczycę zachorować. Choroba objawia się zazwyczaj między 10 a 40 rokiem życia, aczkolwiek pojawiają się także teorie, że często występuje po 70. roku życia. Przyjmuje się, że w tak późnym wieku łuszczyca może być wywoływana przez beta-blokery, stosowane w leczeniu chorób serca oraz preparaty podawane przy depresji. Do tego występowanie, bądź nasilenie zmian łuszczycowych często jest wiązane z bakteryjnymi i wirusowymi infekcjami, takimi jak: grypa czy angina. Nie są także obojętne stany zapalne takie jak: stany zapalne zębów, zatok, czy migdałków.

Jak wyglądają zmiany łuszczycowe

Z racji tego, że organizm osoby chorej na łuszczycę szybciej wysyła sygnały o dojrzewaniu i obumieraniu komórek, nowe komórki rosną za szybko, a stare nie zdążają się złuszczać. Przez to na skórze chorego pojawia się nawarstwienie martwego naskórka w formie łusek. Łuszczyca najczęściej pojawia się na owłosionej skórze głowy, na twarzy w strefie T, na łokciach i kolanach. Czasami atakuje także paznokcie.

Styl życia a łuszczyca

Okazuje się, że styl życia znacząco wpływa na poziom zaawansowania i widoczności łuszczycy. Gdy stosujemy używki, stresujemy się, a nasz styl życia jest niehigieniczny, to zmiany łuszczycowe są u nas wyraźniejsze. Gdy dbamy o dietę, wykluczamy używki, stosujemy odpowiednią pielęgnację cery,możemy liczyć na złagodzenie naszych objawów.

Powikłania po łuszczycy

Choć łuszczyca jest chorobą skóry, może ona prowadzić do wielu powikłań. Okazuje się, że z łuszczycą ma duży związek choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie, udar mózgu, cukrzyca, dysplidemia. Chorzy na łuszczycę podatni są na większe ryzyko ataku serca oraz udaru. Okazuje się, że chorzy na łuszczyce podatni są na tyle komplikacji, przez stan zapalny ciągle obecny w organizmie. Powikłania łuszczycy obejmują wiele aspektów życia osoby chorej. Jest ona podatna na cukrzycę oraz inne ciężkie choroby. Do tego łuszczyca może doprowadzić do artretyzmu i problemu ze stawami. Dlatego naprawdę szczególnie ważne jest zaleczanie tej choroby i dbanie o nasz styl życia. Jak widać, nie jest to zwykła choroba skóry, która nie wpływa na resztę naszego ciała. Wielu naukowców twierdzi, że łuszczyca jest chorobą autoimmunologiczną, co wskazuje na jej wpływ na całe ciało człowieka. Gdy nie leczymy łuszczycy, znacząco obniżamy własny komfort życia, jak i zwiększamy prawdopodobieństwo pojawienia się powikłania łuszczycy. Wystarczą regularne wizyty u dermatologa i dbanie o ogólną kondycję organizmu, by zaleczyć łuszczycę. Zdrowy styl życia sprawi, że unikniemy nawrotów łuszczycy w bardzo ciężkiej postaci. Gdy postawimy na odpowiednie leczenie i pielęgnację, możemy być pewni, że osiągniemy spore efekty. A warto, bo łuszczyca nie tylko wpływa na nasze zdrowie fizyczne, ale i psychiczne. Powikłania przy łuszczycy mogą być bardzo poważne, dlatego warto zrobić wszystko, by ich uniknąć.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania łuszczycy”

  1. Dla mnie sama łuszczyca jest już całkowitym powikłaniem zdrowia. Przez łuszczycę nie można sobie pozwolić na wiele rzeczy, które są całkowicie normalne dla innych ludzi. Przede wszystkim łuszczyca nie jest przez ludzi dobrze widziana, więc mogę sobie odpuścić baseny i aquaparki, bo mimo tego, że nie jest to choroba zaraźliwa, to nawet obsługa traktuje osoby z łuszczycą jak trędowate.

  2. Niestety, ale prawda jest taka, że osoba chora na łuszczycę ma duże skłonności do innych chorób. Cały czas organizm jest osłabiony i trzeba o tym pamiętać. Dlatego właśnie często trzeba robić badania, bo często jednym z powikłań jest cukrzyca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 1 =