Site Loader
świerzb na brzuchu

Świerzb jest bardzo uciążliwą, przynajmniej z kilku powodów, chorobą. Po pierwsze, jej przebieg jest trudny i wiąże się z cierpieniem. Po drugie, choroba często powoduje u pacjentów poczucie wstydu, co powoduje cierpienie psychiczne. Po trzecie zaś, powikłania po świerzbie czasami dają się we znaki chorym, a choroba przez długi czas nie daje o sobie zapomnieć.

Przyczyny i przebieg świerzbu

Choroba powodowana jest przez pasożyta, a konkretnie przez świerzbowiec ludzki. Wydala on odchody, które powodują reakcję alergiczną na skórze. Problemem w walce z tą chorobą skóry jest fakt, że jest ona zakaźna i wyjątkowo łatwo rozprzestrzenia się po całym ciele. W przypadku zachorowania, należy przebadać wszystkich członków najbliższej rodziny, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że także są chorzy. Choroba objawia się poprzez uciążliwy i szpecący świąd. Charakterystyczne dla chorych jest to, że bardzo często drapią skórę, nie mogąc znieść swędzenia. Wskutek tego powstają przeczosy, inny charakterystyczny objaw.

Powikłania przy świerzbie

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że powikłania świerzbu nie występują zbyt często. Zwykle, gdy choroba jest leczona, udaje się ją całkowicie zwalczyć. Jednakże, jeśli zostanie ona zaniedbana, powikłania po świerzbie mogą być całkiem poważne. Po pierwsze, może dojść do tego, że przez długi czas utrzymywał będzie się świąd. Każdy kto doświadczył związanego z nim swędzenia wie, jak jest to męczące. Często bywa tak, że ludzie nie są w stanie zupełnie skupić się na codziennych obowiązkach z powodu nieustającego swędzenia. Długotrwale występujący świąd może doprowadzić do tego, że na skórze pojawią się nieodwracalne zmiany. Dzieje się tak, gdy skóra jest często drapana, a świąd, nieleczony, występuje przez naprawdę długi okres.

Inne powikłania po świerzbie

Jeśli chodzi o jeszcze inne powikłania przy świerzbie, to do jednego z poważniejszych należy czyrak. Jest to zapalenie mieszka włosowego. Przy czyraku pojawia się ropa wokół mieszka włosowego, wskutek zakażenia bakterią gronkowca. Czasami czyraki mogą występować w większej ilości, wtedy używa się terminu czyrak gromadny. Czyrak, szczególnie w początkowej fazie choroby, wiąże się z odczuwaniem silnego bólu. Ponadto, po jego usunięciu, powstaje niewielka blizna, Dlatego też, najlepiej uniknąć jego wystąpienia, poprzez całkowite wyleczenie świerzbu. Ponadto, jako powikłanie świerzbu może się pojawić także kłębuszkowe zapalenie nerek. Warto zauważyć, że rodzajów tej choroby jest bardzo wiele, jednakże, praktycznie zawsze jej objawy są uciążliwe. Może pojawić się na przykład krew w moczu. W zasadzie każda choroba nerek jest niebezpieczna, ponieważ jest to bardzo ważny organ dla ludzkiego organizmu. Świerzb, jak już wcześniej wspomniano, dosyć często powoduje poczucie wstydu. Można więc uznać to także jako powikłanie tejże choroby. Ażeby nie wystąpiły powikłania świerzbu, nie wolno zwlekać z leczeniem tego schorzenia. Co więcej, ważne, aby wyleczyć chorobę do końca, tak by nie wystąpiły ani powikłania, ani nawroty.

Post Author:

2 Replies to “Powikłania świerzbu”

  1. Sam świerzb nie jest taki tragiczny, bo swędzenie można jakoś wytrzymać. Zwłaszcza jak się zacznie leczenie i powoli zaczną mijać objawy. Ale w przypadku, gdy zaczną się pojawiać powikłania świerzbu, to już tak różowo nie jest. Bo jak przytrafi się czyrak, to w gruncie rzeczy jest znacznie groźniejszy niż świerzb.

  2. Przede wszystkim wystarczy nie dopuścić do tego żeby powikłania świerzbu się w ogóle pojawiły. Ale żeby tak się stało, to trzeba uświadomić sobie, że świerzb trzeba leczyć a nie myśleć, że jakoś samo przejdzie i to „tylko swędzenie”. Jak tak będziecie myśleć, to świerzb szybko pójdzie w górę i zacznie się znacznie gorzej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

84 + = 89