Site Loader
bakterie chlamydiozy

Chlamydioza to choroba weneryczna, która nieleczona może spowodować bardzo przykre powikłania. Przyczyną tego schorzenia są bakterie. Można się nią zarazić tylko poprzez kontakty seksualne. Na zakażenie narażone są osoby, które często zmieniają partnerów seksualnych oraz nie stosują prezerwatyw. Tą chorobą mogą zarazić się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, ale u kobiet możliwe powikłania pochorobowe są zwykle poważniejsze. Czy istnieją typowe objawy chlamydiozy, które pozwalają na szybkie rozpoznanie tego schorzenia? Niestety, dolegliwości w przypadku tej choroby często wskazują na inne infekcje. Co najgorsze, po pewnym czasie i te objawy mogą minąć, ale wcale nie świadczy to o tym, że organizm zwalczył chorobę samodzielnie. Chlamydioza przechodzi po prostu w stan przewlekły, co za tym idzie jest trudniejsza do wyleczenia. Czasem zdarza się również, że choroba nie powoduje żadnych objawów i taki stan trwa nawet kilka lat, zanim nie pojawią się powikłania.

Pierwsze objawy chlamydiozy

Jak się objawia chlamydioza zaraz po zakażeniu? Warto zwracać uwagę na typowe objawy, które pojawiają się niedługo po stosunku z zakażonym partnerem. To zazwyczaj dość obfite upławy u kobiet i trudności z oddawaniem moczu u mężczyzn. Bardziej nasilone dolegliwości mogą pojawić się w momencie, gdy choroba zacznie obejmować dalsze narządy. U kobiet mogą pojawić się między innymi bóle brzucha. U mężczyzn – zapalenie jąder. Jak rozpoznać chlamydiozę? Przede wszystkim należy zgłosić się na badania, jeśli nietypowe objawy, jak te wyżej wymienione, pojawią się w ciągu czterech tygodni od stosunku. Tylko profesjonalne badanie lekarskie daje pewność, że to rzeczywiście chlamydioza, a nie inne schorzenie weneryczne, które tylko daje podobne objawy.

Leczenie chlamydiozy

Leczenie chlamydiozy polega przede wszystkim na zażywaniu antybiotyków z grupy tetracyklin. W czasie trwania kuracji najlepiej jest zachować abstynencję seksualną. By leczenie było skuteczne, musi objąć zarówno partnera, jak i partnerkę, nawet jeśli objawy choroby nie występują u obojga. Na szczęście po zastosowaniu odpowiedniej terapii możliwe jest całkowite pozbycie się tej bakterii z organizmu. Jeśli chlamydioza nie zostanie zdiagnozowana i skutecznie wyleczona, zaczyna się dalszy rozwój choroby. Pojawiają się wtedy między innymi silne bóle brzucha. Bakterie chlamydiozy mogą być również powodem nadżerek. Bez odpowiedniej terapii rozwijające się schorzenie może być nawet powodem nowotworu narządu rodnego. Zdarza się również uszkodzenie jajowodów, a w konsekwencji niepłodność lub zwiększenie prawdopodobieństwa ciąży pozamacicznej. Zakażenie chlamydią jest niebezpieczne także dla kobiet w ciąży – może być przyczyną poronienia. Dolegliwości wywoływane przez to schorzenie u kobiet w ciąży są zwykle podobne, jak te wymienione wcześniej. W przypadku planowania dziecka warto poddać się badaniu na wykrycie tej bakterii, ponieważ leczenie tej choroby w trakcie trwania ciąży jest o wiele bardziej skomplikowane. O wiele trudniejsza jest wtedy także kuracja powikłań, takich jak nadżerki.

Post Author:

2 Replies to “Objawy chlamydiozy”

  1. Każdy facet powinien wiedzieć, że jak ma problemy z oddawaniem moczu, to praktycznie zawsze jest to groźna choroba. I najczęściej weneryczna. W takim przypadku trzeba jak najszybciej zgłosić się do lekarza, bo rozpoczęcie leczenia chlamydii jest najważniejsze z punktu widzenia postawienia później diagnozy takiej, która pozwoli na wyleczenie pacjentów.

  2. Tylko że jest też druga strona medalu, bo często trzeba zwracać uwagę na to co się mówi lekarzowi. Bo nam się wydaje, że coś jest oczywiste, ale np. wenerolog nie zna naszego trybu życia i przez to może sprawdzać i diagnozować całkiem inne choroby. Najważniejsze jest to przy chlamydii, bo tu objawy są bardzo nietypowe i nie każdy nawet specjalista się domyśli, że to chlamydioza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 2 = 6