Site Loader
łuszczyca

Łuszczyca to przewlekła, nawracająca choroba, która charakteryzuje się specyficznymi zmianami skórnymi. Powstają one w wyniku stanów zapalnych. W klasyfikacji chorób ICD-10 wyróżnione jest aż sześć rodzajów łuszczycy: pospolita, krostkowa uogólniona, zapalenie ciągłe krostkowe kończyn, łuszczyca krostkowa dłoni i podeszew, grudkowa, stawowa, a także dwie klasyfikacje dodatkowe: inna łuszczyca i nieokreślona łuszczyca. W jaki sposób można zachorować na tę chorobę i jakie są przyczyny łuszczycy?

Genetyczna łuszczyca

genetyczna łuszczycaWłaściwie przyczyna łuszczycy jest tylko jedna: to dolegliwość uwarunkowana genetycznie. Chorobę tę się dziedziczy. Jeśli jedno z bliźniąt jednojajowych jest chore, prawdopodobieństwo, że drugie także dotknie choroba wynosi nawet osiemdziesiąt procent. Gdy jeden z rodziców cierpi na to schorzenie, prawdopodobieństwo przekazania go dziecku sięga dwudziestu pięciu procent. Jeśli chorują oboje z rodziców, potomek będzie cierpiał na łuszczycę z prawdopodobieństwem około sześćdziesięciu procent. Często potocznie jako powody łuszczycy podaje się nieprawidłową pielęgnację skóry, podrażnienia mechaniczne czy zażywanie określonych substancji i leków. Przyczyna łuszczycy, jest jednak jedna, ale istnieją także czynniki, które wyzwalają manifestację choroby, czyli to, co widoczne – zmiany skórne. Nie są to jednak przyczyny łuszczycy, a jedynie tzw. czynniki spustowe, przez które można zauważyć istnienie choroby.

Co wywołuje łuszczycę

Na łuszczycowe zmiany skórne mogą mieć wpływ bakterie paciorkowca i infekcje, które on wywołuje (są to infekcje górnych dróg oddechowych, np. angina(link do: http://leczymydzieciaki.pl/choroby/angina/). Także inne ogniska zapalne mogą mieć znaczenie – zapalenie migdałków czy nawet próchnica. Zmiany mogą być też spowodowane infekcjami, wywołanymi drożdżakami lub infekcjami wirusowymi (ospa, odra, półpasiec). Nieobojętne pozostają też schorzenia związane ze zmianą przemiany materii: cukrzyca typu drugiego, dna moczanowa (link do: http://wyleczdnemoczanowa.pl/). Oprócz tych wszystkich chorób, zmiany skórne moją też być wywołane przez uszkodzenia mechaniczne – wszelkiego rodzaju zadrapania, rany, oparzenia, a nawet ukłucie po szczepionce. Co ciekawe, zmiany pojawiają się wówczas po około ośmiu-czternastu dniach dokładnie w miejscu uszkodzenia skóry – to tak zwany objaw Köbnera. Innym mechanicznym czynnikiem wyzwalającym może być ucisk tworzony przez ubranie, pasek od zegarka, zwłaszcza w miejscach szczególnie narażonych na urazy – kolana, dłonie, stopy. U dziesięciu procent chorych objawy pojawiły się po długotrwałym nasłonecznieniu.

Łuszczyca po lekach

Nie bez znaczenia jest także przyjmowanie leków. Szczególnie zażywanie hormonów lub leków na nadciśnienie może powodować wykwit choroby. Również regularne spożywanie alkoholu i palenie papierosów można zaliczyć do czynników spustowych zmian skórnych. Okazuje się, że znaczenie ma także aspekt psychologiczny. Aż jedna trzecia pacjentów przeżyła rozkwit choroby w wyniku dużego stresu. Zdarza się także, że do zmian skórnych przyczynia się nadmierna higiena lub źle przeprowadzona, agresywna terapia. Warto pamiętać, że powody łuszczycy to tylko przyczyna genetyczna, ale istnieje wiele czynników, które mają wpływ na ukazywanie się objawu tej choroby, jakim są łuszczycowe zmiany skórne.

Jak leczyć łuszczycę dowiesz się tutaj: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-dermatologiczne/leczenie-luszczycy/

Post Author:

2 Replies to “Przyczyny łuszczycy”

  1. Na pewno nie jest tak, że łuszczyca powstaje bez powodu. Według mnie musi to być wirus lub mniej znana bakteria, które sprawiają, że łuszczyca zaczyna atakować skórę. Gdyby było inaczej, to już byśmy wiedzieli jak leczyć łuszczycę, bo jej objawy są takie, że wiele osób zapłaciłoby wagon pieniędzy, żeby tylko pozbyć się objawów łuszczycy.

  2. Większość osób z łuszczycą – bez urazy – jest dość dziwna. Dlatego badania powinny być skierowane właśnie w kierunku tego, że łuszczyca ma związek z jakimiś niewydolnościami psychicznymi lub skłonnościami do takich chorób. Trzeba pamiętać, że nie ma się co wstydzić chorób tylko je leczyć, a skoro będziemy mogli określić wprost przyczyny łuszczycy, to też łatwiej będzie tą chorobę leczyć i jej zapobiegać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

54 + = 62