
Leczenie liszaja płaskiego
Liszaj płaski to przewlekła choroba, która często obejmuje owłosioną skórę głowy, błony śluzowe, paznokcie, skórę oraz okolicę narządów płciowych. Wbrew powszechnemu przekonaniu, liszaj płaski nie jest chorobą zaraźliwą. Liszaj dotyka 0,1-2,2% populacji osób dorosłych, głównie w przedziale wiekowym 30-60 lat. Występuje on także częściej u kobiet, niż u mężczyzn.
Objawy liszaja płaskiego
Nie jest do końca wiadome, jakie są przyczyny tej choroby. Lekarze twierdzą, że liszaj płaski jest chorobą autoimmunologiczną. Często liszaj pojawia się u osób, u których stwierdzono marskość wątroby, czy cukrzycę. Objawy liszaja płaskiego są różne, w zależności od tego, w jakim miejscu on występuje. Gdy mówimy o liszaju na skórze, możemy zauważyć: symetryczne grudki o kolorze sinoczerwonym. Takich grudek może się pojawić od kilku do kilkudziesięciu. Towarzyszy im świąd, a ulgę przynosi nie drapanie, a pocieranie skóry.
Gdy liszaj występuje na owłosionej skórze głowy, możemy zauważyć: grudki, cienkie włosy, łysienie oraz zaczerwienienie i podrażnienie
Często liszaj płaski atakuje także jamę ustną, objawia się to owrzodzeniem, cienką białą siateczką na policzkach, opuchlizną i łuszczeniem się błony śluzowej na dziąsłach. Bywa, że liszaj pojawia się także na paznokciach, tworząc bruzdy, ubytki w płytce paznokcia oraz wykruszanie. W skrajnych przypadkach może prowadzić do zaniku płytki paznokcia. Przy liszaju narządów płciowych ukazują się białe grudki oraz następuje pogrubienie skóry w miejscach intymnych.
Jak leczyć liszaja płaskiego
Leczenie liszaja płaskiego to leczenie objawowe, ponieważ przyczyna tej choroby nie jest do końca znana. Terapia polega głównie na złagodzeniu objawów choroby, czyli zmian skórnych i towarzyszącego im świądu. Bardzo częste jest podawanie leków przeciwhistaminowych, które niwelują męczące swędzenie. Do tego, jeśli zmiany się nasilają, podaje się glikokortykosteroidy w średnich dawkach. Oprócz tego, liszaja płaskiego można leczyć cyklosporyną i retinoidami.
Leczenie miejscowe liszaja płaskiego polega także na stosowaniu maści sterydowych na zmiany skórne
Takie leczenie nie może być jednak prowadzone bez ustanku – maści sterydowe zmieniają naskórek i między jedną kuracją, a drugą potrzebny jest okres przerwy. Leczenie liszaja płaskiego to walka na kilku frontach.
Jak się leczy liszaja płaskiego – domowe sposoby
By domowo leczyć liszaja płaskiego, należy brać kąpiel w owsiance oraz stosować płukanki jamy ustnej. Warto jednak pamiętać, że najważniejsza jest wizyta u dermatologa, a dopiero potem można zastanawiać się nad samodzielnym leczeniem. Nie ma bowiem nic gorszego, niż samowolne doprowadzenie do pogorszenia stanu i nasilenia objawów. Pamiętajmy by jak najszybciej udać się do lekarza, gdy zobaczymy u siebie pierwsze objawy. Liszaj nie jest chorobą zaraźliwą, jednakże, gdy występuje on w jamie ustnej, zwiększa ryzyko jej nowotworu. Do tego znacząco obniża nasz komfort życia. Leczenie objawowe liszaja płaskiego z czasem pozwoli nam pozbyć się zmian i uporczywego świądu.
Bibliografia
1. Dorota Krasowska, Liszaj płaski, Nowa Medycyna, 2000
2. Özkon S., Izler F., Fetil E., Dorak F., Naproxen-induced lichen planus bullosus, Derm Venereol, 1999
U mnie najpierw było swędzenie, a lekarz twierdził, że liszaj płaski nigdy nie swędzi. A potem jak się pojawiły czerwone wypryski, to jednak go zdiagnozował. Sam nie wiem co myśleć, bo przecież może okazać się, że też nie miał racji i właściwie tylko tracę czas. A z drugiej strony dermatologów nie ma zbyt wiele…
Gdzie dermatologów nie ma zbyt wiele? W każdym mieście masz ich pełno, ale faktem jest, że czasem trzeba zapłacić za wizytę i to niemało. Zwłaszcza, że liszaj płaski nie jest taką chorobę, którą można sobie olać i uważać, że wszystko jest w porządku.