Site Loader

Powikłania rybiej łuski

Rybia łuska to niezwykle rzadkie schorzenie dermatologiczne, które występuje wśród niewielkiej populacji osób. Całkowite wyleczenie jest niemal niemożliwe. Chory z tą przypadłością musi borykać się z leczeniem i odpowiednią pielęgnacją (polegającą na usuwaniu martwego naskórka) do końca życia. Zaniechanie tych czynności może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia i życia. Jakie objawy choroba daje, jak postępować z nią w leczeniu i jakie są powikłania rybiej łuski?

Objawy rybiej łuski

Istotą schorzenia jest nadmierne rogowacenie się skóry. Na skutek nieprawidłowego złuszczania się naskórka, na ciele warstwowo narasta obumarła tkanka, nadając skórze fakturę przypominającą rybią łuskę. Problem może pojawić się na całym ciele lub obejmować wybrane partie.

Przyczyny rybiej łuski

Przyczyny rybiej łuski uwarunkowane są genetycznie i najczęściej jest chorobą wodzoną, dającą objawy od chwili urodzenia. Występuje także rzadki typ rybiej łuski nabytej, która dotyka z reguły osoby starsze. Powstaje na skutek mutacji genów w późniejszych latach życia. Powodem mutacji może być osłabienie i wyniszczenie organizmu, nowotwory organów wewnętrznych.

Leczenie i pielęgnacja skóry

Leczenie choroby polega na łagodzeniu objawów i zapobieganiu temu, by doszło do ryzykownego powikłania przy rybiej łusce. Choremu podaje się retinoidy i sterydy, w zależności od postaci choroby i tego, czy na skórze pojawiają się pęcherze. Jeśli pęcherze występują stosuje się niewielkie dawki kortykosteroidów, aż do ich ustąpienia. Odpowiednia pielęgnacja to przede wszystkim codzienne mechaniczne złuszczanie naskórka (poprzez peelingi, ścieranie) i natłuszczanie skóry. W przebiegu bezpęcherzykowym stosuje się maści salicylowe lub z dodatkiem mocznika, a w przypadku występowania pęcherzy używa się kremów sterydowych. Zaleca się także kąpiele z dodatkiem soli.

Powikłania rybiej łuski

Rozpoznanie choroby i szybkie podjęcie leczenia już u noworodków, a także późniejsze leczenie i pielęgnacja, to bardzo ważne kwestie, bo powikłania po rybiej łusce (wrodzonej, jak i nabytej) mogą poważne zagrażać zdrowiu. Lekarze informują, że w pierwszych dobach życia dziecka urodzonego z rybią łuską może dojść do zaburzenia utrzymania stałej temperatury ciała (hipotermii lub hipernatremii) oraz zaburzeń wodno-elektrolitowych, wraz z odwodnieniem organizmu, dlatego niezbędna jest natychmiastowa interwencja i odpowiednia opieka, która podtrzyma życie. Groźnym powikłaniem rybiej łuski, na które narażony jest chory każdego dnia przez cały okres trwania choroby, są groźne infekcje i zapalenia skóry, które zagrażają życiu. Nawarstwiający się zrogowaciały naskórek stanowi doskonałą pożywkę dla Gram-ujemnych bakterii, drożdżaków i grzybów. Aby nie dopuścić do tak groźnych powikłań niezbędne jest nawet wielokrotne w ciągu dnia zmiękczanie i złuszczanie naskórka. Choroba nie jest trudna do rozpoznania, gdyż daje jednolity obraz kliniczny doskonale rozpoznawalny przez lekarzy. Droga leczenia jest kręta i długa, wymaga dużo zaangażowania i wytrwałości zarówno chorego, jak i jego rodziny, która w tym procesie będzie mu pomagać. Choroba, jaką jest rybia łuska, zmienia człowieka, zmienia jego życie i niestety obecnie nie ma sposobu na to, by tej nieuleczalnej chorobie zapobiec.

Powikłania rybiej łuski
5 (100%) 8 votes

Post Author:

2 Replies to “Powikłania rybiej łuski”

  1. Dlatego trzeba rodzić w szpitalach, w których pracują doświadczeni lekarze. Znam historię z niewielkiej miejscowości w centralnej Polsce, kiedy dziecko urodziło się z rybią łuską, a potem okazało się, że lekarze kompletnie nie wiedzieli co robić. Nie mieli pojęcia co to za choroba i w panice wydzwaniali po akademiach medycznych żeby ktoś przyjechał i pomógł.

  2. To i tak dobrze. Ja szanuję lekarza, który nie zna wszystkich chorób i dolegliwości i potrafi powiedzieć, że nie ma pojęcia co to jest rybia łuska i jak ma się zachować. W tym zawodzie pokora jest bardzo potrzebna a niestety wielu lekarzom jej brakuje i wolą kombinować i udawać, że się znają, zamiast przyznać, że sami potrzebują wsparcia wiedzą innego lekarza, dla którego rybia łuska nie ma tylu tajemnic.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

81 − = 76