Site Loader
objawy trądziku pospolitego

Objawy trądziku pospolitego

Problem pryszczy pojawiających się na twarzy, szyi czy na plecach zna chyba każdy nastolatek. Powszechnie uważa się, że takie wypryski są powiązane z pewnym okresem życia młodego człowieka i „należy po prostu przez to przejść”. Takie podejście nie jest do końca dobre, gdyż często bolesne, dokuczliwe pryszcze szpecą i mogą pozostawić brzydkie blizny. Ich występowanie to objaw jednej z bardzo popularnych chorób skóry – trądziku pospolitego, którą można, a nawet trzeba, leczyć.

Jak objawia się trądzik pospolity?

Typowe objawy trądziku na twarzy.

Objawy trądziku pospolitego to przede wszystkim drastyczne pogorszenie stanu cery, liczne ropne wypryski, zaczerwienienia i świąd. Choroba dotyka głównie twarzy, czasem także pleców. Towarzyszy jej też łojotok, przez co skóra wydaje się zaniedbana, „świecąca”. Przyczyną rozwoju trądziku pospolitego, wbrew pozorom, nie jest młody wiek jako taki, ale bardziej zaburzenia hormonalne towarzyszące procesowi dojrzewania (chociaż trądzik może wystąpić również u starszych osób), zbyt duża aktywność gruczołów łojowych, występowanie czopów zatykających pory, różnego rodzaju stany zapalne skóry. Cera chorych na trądzik osób jest łojotokowa, tłusta, pełna krost, pryszczy, zaskórników i ropnych cyst, co sprawia, że schorzenie może być traktowane jako typowa choroba oraz jako znaczący problem kosmetyczny.

Pozbyć się pryszczy raz na zawsze

Leczenie trądziku nie jest łatwe o tyle, że nie można się go pozbyć, działając wyłącznie na objawy (czyli na wypryski znajdujące się na skórze). Zaleczenie zmian spowoduje co prawda chwilową poprawę stanu cery, ale za jakiś czas wszystko wróci, jeśli nie zostanie usunięta przyczyna. U niektórych osób trądzik jest spowodowany wyłącznie szaleństwem hormonów, stąd leczenie objawowe może pomóc przynajmniej doraźnie. U innych trzeba będzie wdrożyć np. odpowiednią dietę – zdarza się, że zmiany trądzikowe wywołane są częstym spożywaniem tłustych i ostrych potraw, dużej ilości słodyczy itd. Z badań wynika, że na dużą ilość pryszczy oraz innych rodzajów wykwitów skórnych skarżą się też osoby żyjące w ciągłym stresie lub nadmiernie pocące się.

Jak i gdzie leczyć trądzik pospolity

Irytujący trądzik warto pokazać lekarzowi – najlepiej udać się wprost do specjalisty dermatologa. Obejrzy on zmiany i zaproponuje skuteczne leczenie, dzięki czemu objawy uda się opanować lub przynajmniej zmniejszyć o tyle, że nie będą aż tak szpecić twarzy. Najprawdopodobniej dermatolog zaproponuje odpowiednią pielęgnację chorej skóry, być może też zapisze leki. W przypadkach zaostrzonego trądziku może być konieczne skierowanie na dodatkowe badania, jednak zdarza się to rzadko, znacznie częściej leczenie trądziku pospolitego dotyczy wdrożenia terapii hormonalnej. Czasami można spotkać się z teorią, że rozpoczęcie antykoncepcji pozwala na opanowanie trądziku lub uniknięcie go – jest w tym część prawdy, ponieważ antykoncepcja hormonalna nieco uspokaja szalejący organizm młodego człowieka i często jako skutek dodatkowy pojawia się poprawa stanu cery. Nie można tego traktować jednak jako metodę leczenia i unikać wizyty u lekarza.

Objawy trądziku pospolitego
5 (100%) 6 vote[s]

Post Author:

2 Replies to “Objawy trądziku pospolitego”

  1. Trądzik pospolity łączy się z łojotokiem, więc najważniejsze to jak najczęściej przemywać twarz delikatnym mydłem i dobrze spłukiwać, bo wtedy odtyka się pory i objawy trądziku pospolitego są znacznie mniejsze i nie trzeba się z nimi już tak męczyć.

  2. Samo mycie twarzy nie zawsze wystarczy. Trądzik pospolity może być bardzo obfity, a nikt nie ma możliwości, żeby co pół godziny czy nawet godzinę myć twarz bieżącą wodą, do tego jeszcze nawilżać ją odpowiednimi specyfikami, które nie wysuszą skóry, co może odnieść odwrotny skutek w walce z powracającymi pryszczami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1