
Grzybica pachwin – Kogo dotyka?
Wraz z latem pojawia się wiele chorób skóry, które w uciążliwy sposób atakują szczególnie mężczyzn. Ich pojawienie się w dużej mierze wynika ze wzmożonej potliwości w obliczu wysokich temperatur, ale również z nieprawidłowej higieny czy noszenia nieodpowiedniej bielizny. Nieleczone zmiany skórne mogą w szybki sposób doprowadzić do poważniejszych infekcji, dlatego konieczne jest podjęcie odpowiedniego leczenia w szybkim czasie od zauważanie zmian.
Kogo dotyka grzybica pachwin?
Grzybica pachwin, jak sama nazwa mówi, to choroba na tle grzybiczym, która atakuje przede wszystkim mężczyzn. Najwięcej zachorowań zauważa się u mężczyzn w wieku od 17 do 30 lat, czyli od momentu dorastania. Zazwyczaj grzybica spowodowana jest przede wszystkim wilgocią oraz wysoką temperaturą, dlatego też występuje głównie u tych panów, którzy obficie się pocą.
Większość zakażeń przypada na okres letni, gdy temperatury są dość wysokie, co dodatkowo sprzyja rozwojowi grzybów.
Objawy grzybicy pachwin
Objawy choroby grzybicznej pachwin są zazwyczaj zauważalne na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim w pachwinach, zarówno udowych, jak i pod ramionami pojawia się wysypka, skóra zaczyna być zaczerwieniona i swędząca. Z czasem całe płaty skórne ulegają złuszczeniu, co często powoduje dodatkowy ból oraz zaczerwienienie. W przypadku braku leczenia oraz odpowiedniej higieny dochodzi do zakażenia wtórnego, szczególnie niebezpiecznego, gdy grzybica pachwin dotyka przestrzeni przy miejscach intymnych – wówczas może prowadzić do zapalenia skóry na penisie.
Diagnostyka i leczenie grzybicy pachwin
Podstawową sprawą jest odpowiednia diagnostyka, często obejmująca diagnozowanie różnicowe. Choroba ta może być mylona z innymi chorobami skórnymi, dlatego istotną sprawą jest pobranie próbki oraz zbadanie jej pod mikroskopem na obecność grzybni. Dodatkowo, w niektórych przypadkach wykonuje się również badanie na wyrośnięcie kolonii grzybów, które jednak dodatkowo zajmuje czas.
Leczenie grzybicy pachwin w niezbyt rozległych stanach zapalnych polega przede wszystkim na miejscowym stosowaniu maści przeciwgrzybiczych.
Rzadziej podaje się leki doustne, jeśli stwierdza się, że grzybica dotknęła również innych obszarów męskiego ciała. Ponieważ jest to choroba zakaźna, wskazuje się na konieczność ograniczenia kontaktów płciowych oraz szczególnie przestrzeganie zasad higieny. Co więcej, zazwyczaj w leczeniu grzybicy pachwin nie daje się np. antybiotyków. Stosowana jest za to niekiedy terapia, mająca obniżyć potliwość oraz pozwalająca na podniesienie odporności organizmu.
Bibliografia
1. Elewski B., Grzybicze zakażenia skóry, Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2000
2. D. Gould, Diagnosis, prevention and treatment of fungal infections, Primary Health Care, 2012
3. Jabłońska S., Chorzelski T., Choroby skóry, PZWL, Warszawa, 1992