Site Loader
Twardzina

Twardzina – Przyczyny i objawy

Żadna choroba nie wpływa pozytywnie na samopoczucie człowieka, ale bywają także takie schorzenia, które dość mocno dają się we znaki i mają charakter przewlekły. Niezwykle uciążliwe są choroby autoimmunologiczne, kiedy to organizm człowieka sam wytwarza przeciwciała, które są zwrócone przeciwko tkankom własnym. Jedną z takich dolegliwości, na którą z reguły zapadają kobiety między trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia, jest twardzina. Mogą występować dwa typy twardziny: twardzina skórna, kiedy zmiany obejmują jedynie skórę oraz układowa, w której zmiany występują w wielu narządach.

Przyczyny twardziny

Do tej pory niestety nie są znane dokładne przyczyny wystąpienia twardziny. Natomiast trzeba jasno podkreślić, że twardzina nie jest chorobą zakaźną. Tradycyjnie obwiniane bywają geny, natomiast przypuszcza się, że niektóre związki chemiczne, jak na przykład trójchloroetylen lub żywice oraz wirusy mogą działać jak zapalnik. Oznacza to, że aktywują organizm człowieka do tego, aby wytworzył przeciwciała atakujące własne tkanki.

Niektórzy naukowcy uważają, że także kokaina, silikonowe implanty piersi, a nawet ziarenka kwarcu mogą być taki mechanizmami zapalnymi.

Mechanizm powstawania zmian twardzinowych jest dość prosty i wynika ze złego funkcjonowania układu autoimmunologicznego, co powoduje odkładanie nadmiernej ilości kolagenu w tkance łącznej – w skórze, ścięgnach, stawach oraz narządach wewnętrznych. W wyniku tego skóra i narządy wewnętrzne ulegają stwardnieniu, a także włóknieniu. Jednocześnie drobne naczynia krwionośne bywają uszkadzane, co oczywiście ma wpływ na osłabienie narządów wewnętrznych, które są zaopatrywane przez owe naczynia.

Objawy twardzinyTwardzina

Pierwsze objawy twardziny związane są z tzw. zespołem Raynauda. To blednięcie i następnie zasinienie, a w końcu zaczerwienienie palców u rąk i nóg przy ochłodzeniu. Z reguły tym objawom towarzyszy ból oraz uczucie drętwienia. Zaawansowane zmiany prowadzą do owrzodzeń na opuszkach palców. Pierwsze symptomy stwardnienia pojawiają się na rękach i stopach. Początkowo skóra coraz bardziej traci elastyczność, a przy tym bywa coraz twardsza. Niekiedy powstają przykurcze w palcach. W przypadku postępowania choroby, twardnienie może obejmować coraz większe partie ciała, a chory zaczyna się uskarżać na poczucie bycia w pancerzu i duszności.

Niestety, bardzo często objawy twardziny dotyczą także narządów wewnętrznych, czyli płuc, nerek, przewodu pokarmowego, a nawet serca.

Włóknienie tkanki łącznej tych narządów prowadzi bezpośrednio do upośledzenia ich funkcji. Bardzo wielu chorych uskarża się na problemy z przełykaniem, co jest związane z rozszerzeniem dalszej części przełyku. Częste są bóle i obrzęki stawów oraz zaburzenia rytmu serca. Zaatakowane płuca wywołują początkowo kaszel, a następnie postępujące duszności. Twardzina może zająć także nerki, co sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego, a nawet niewydolności nerek.

Leczenie twardziny

Istotne jest jak najwcześniejsze rozpoznanie choroby, co wcale nie bywa takie proste. Pierwsze objawy twardziny z reguły są lekceważone, a im szybciej zostaje podjęta terapia, tym większe szanse na to, aby twardzina nie rozprzestrzeniła się na kolejne partie ciała i narządy. Jednakże trzeba wyraźnie zaznaczyć, że nie ma skutecznej metody leczenia twardziny. Chodzi więc tak naprawdę o łagodzenie objawów, ochronę zaatakowanych narządów i generalnie spowolnienie postępujących zmian skórnych. Prostacyklina łagodzi zespół Raynauda, ostre objawy zewnętrzne próbuje się łagodzić kortykosteroidami. Istotna jest również fizykoterapia. Objawy twardziny mogą się utrzymywać przez kilkadziesiąt lat.


Bibliografia

1. Varga J., Talavera F., Goldberg E., Mechaber A., Diamond H., Scleroderma Clinical Presentation, Medscape Reference, 2014
2. Longo D., Fauci A., Kasper D., Hauser S., Jameson J., Loscalzo J., Harrison’s Principles of Internal Medicine, McGraw-Hill Professional, 2011
3. Balbir-Gurman A, Braun-Moscovici, Scleroderma – new aspects in pathogenesis and treatment, Clinical Rheumatology, 2012

Post Author:

One Reply to “Twardzina – Przyczyny i objawy”

 1. There are certain websites which can help you find the quotes
  of various security alarm systems offered by the companies.
  If you are planning on downsizing the office, many desks, computers,
  chairs, and other large pieces of furniture will have to either be
  sold or put into storage. If you choose to go with a
  mover, research before to make sure they are the right company for the job.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 3 = 5